Tandara’ya 4 yıl uzaklaştırma

Brezilyalı pasör çaprazı Tandara Caixeta, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda yapılan anti-doping testinin pozitif çıkması nedeniyle; Dopingle Mücadele Spor Mahkemesi’nin aldığı kararla spordan uzaklaştırma cezası aldı. Tandara’nın ceza süresi 4 yıl sürecek ve 2025’te sahalara geri dönebilecek.

Doping ile Mücadele Spor Mahkemesi’nin kararına sosyal ağlarda itiraz eden Tandara’nın bu yargılama ile ilgili görüşleri ise şöyle;

“Hayatım boyunca her zaman zorluklarla mücadele ettim ve birçok olumsuz durumla karşılaştım. Doping davası hakkında asla açıkça konuşmadım çünkü masumiyetimi kanıtlamaya kararlıydım ve hâlâ da öyleyim. Bu kınama benim için özellikle zor çünkü yapmadığım bir şey için yargılanıyorum ve Tanrı biliyor.

18 yılı aşkın kariyerim hakkında kusursuz olmaktan gurur duyuyorum. Hayatım; Voleybol ve beni tanıyanlar bilir ki bunca zaman içinde inşa ettiğimiz bunca şeyi mahvedebilecek hiçbir şey yapmayacağım.

Zehirlendiğimi gösterecek yeterli kanıtımız olmasına rağmen, gizli olması gereken bir sürecin garip bir sızıntısının öncesinde haksız, orantısız bir mahkumiyet vardı. Ne yazık ki, TJDAD Birinci Dairesi’nin anlayışı en iyi uluslararası içtihatlarla bağdaşmamaktadır.

Her halükarda, adaletin yeniden tesis edilmesi için Genel Kurul’a başvuracağız. Buna saygı duyuyorum, ancak bugün bu karara katılmıyorum. Her zaman yaptığım gibi masumiyetimi kanıtlamak için savaşacağım.

Bu zamanda ki sevginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim. Adaletsizlik hissi can sıkıcı ama hepinizin yardımıyla bu anın üstesinden geleceğim ve bu savaşı kazanmak için bu durumu enerjiye çevireceğim.”

Bir anabolik steroid sınıfına ait olan Ostarin, metabolizmayı düzenler ve kas kütlesi kazanımına yardımcı olabilir. Brezilya Doping Kontrol Kurumu’na (ABCD) göre, maddenin varlığını ortaya çıkaran toplama, sporcu 7 Temmuz 2021’de Rio de Janeiro’da Tokyo’daki Olimpiyat Oyunlarına başlamadan önce gerçekleştirildi.

33 yaşındaki Tandara, Brezilya’da MDB için federal milletvekili adayı olduğunu açıklamıştı.

Haberi Paylaş

Comments are closed.