Tecrübeli libero Ziraat Bankkart’ta

AXA Sigorta Efeler Ligi ekiplerinden Ziraat Bankkart, Afyon Belediye Yüntaş ile yollarını ayıran tecrübeli libero Can Ayvazoğlu ile anlaştı.

Geçen sezon İnegöl Belediyespor forması giyen oyuncu, öncesinde dört yıl Galatasaray Erkek Voleybol Takımı’nda yer aldı. Ayrıca sarı-kırmızılı ekipte sportif menajer olarak da görev yaptı.

Can Ayvazoğlu kimdir?

1979 yılında Almanya’da doğan tecrübeli sporcu Can Ayvazoğlu’nun spora olan ilgisi erken yaşlarda ortaya çıktı. Voleybol ile ilkokul beşinci sınıfta, bir sınıf arkadaşının yönlendirmesi ile tanışan Ayvazoğlu, okulda sınıf ve beden eğitimi öğretmenleri tarafından aynı anda hem voleybola hem atletizme yönlendirildi. Yaklaşık üç sene kadar iki branşı bir arada sürdüren Can, daha sonra çok sevdiği futbol branşı ile ilgilenmeye başladı.

Karşıyaka Spor Kulübü’nde iki sene süren antrenmanların sonunda branş seçimi konusunda kararsız kalan Can, rahmetli babası Bülent Ayvazoğlu’nun destek ve yönlendirmeleri ile voleybolu seçti. 15 yaşında Galatasaray Voleybol altyapısına transfer olan Ayvazoğlu, böylece profesyonel sporcu hayatına da ilk adımını atmış oldu. Galatasaray altyapısında geçirdiği sürede, Galatasaray’ın efsane kaptanlarından Paidar Demir ile çalışma fırsatı da bulan Ayvazoğlu, Kaptan Paidar ile geçirdiği zamanı çok değerli tecrübeler kazandığı ve profesyonel sporculuk yaşamını daha da iyi tanıdığı bir dönem olarak niteliyor.
Galatasaray altyapısından sonra Polis Akademisi’nde 1 sezon, Fenerbahçe’de iki sezon geçiren Ayvazoğlu daha sonra Galatasaray’a geri döndü. Bir sezon daha Galatasaray formasını terleten milli voleybolcu, sezon sonunda Altınyurt Spor Kulübü’ne transfer oldu. Burada geçirdiği bir sezonun ardından, SGK ve Ziraat Bankası’nda da birer sezon geçirdi. Ziraat Bankası sezonundan sonra bir başka Ankara ekibi olan Halkbank ile anlaşmaya varan Can, burada dört başarılı sezon geçirdi. Smaçör olarak geçirdiği profesyonel voleybol yaşantısında servis karşılama ve defans özelliklerinin üst düzey olması, Can’ı sahada başka bir mevkie yöneltti ve böylece smaçör olarak ayrıldığı Galatasaray’a libero olarak geri döndü.

2015-2016 sezonunda kariyerinin başladığı yere, yuvası Galatasaray’a dönen Can Ayvazoğlu’nun A takımlar seviyesinde yaklaşık 100 milliliği bulunuyor. 2019 yılında Galatasaray’a veda eden oyuncu, aktif sporculuğunun yanında sportif menajer olarak da görev yaptı.Ayvazoğlu, oynadığı kulüplerde ise 2013 CEV Cup şampiyonluğu ve 2014 CEV Şampiyonlar Ligi ikinciliği yaşadı.

Haberi Paylaş

Comments are closed.