Tokyo’yu hayal eden Rosamaria: “Yaptığım her şeyi değiştirmeye karar verdim”

Rosamaria Montibeller, Brezilya voleybolu için günümüzdeki önemli oyunculardan biri. Geçen sezon ilk kez Brezilya’dan ayrılarak yurtdışı kariyerine İtalya’da başlayan 26 yaşındaki oyuncu, bu sezon Peruggia’dan Casalmaggiore’ye transfer oldu. Jornada das Estrelas Podcast’ine verdiği röportajda Rosamaria, yurtdışı deneyimi ve Tokyo Olimpiyatları’nda Brezilya milli takımı kadrosuna dahil olabilme isteklerini anlattı. Brezilyalı pasör çaprazı, yurtdışı tecrübesinin onu José Roberto Guimarães liderliğindeki milli takıma nasıl geri döndürebileceğinden bahsetti.

“Bu sezon Brezilya dışındaki ilk sezonum olduğundan benim için çok özeldi. Bu zamana kadar yaptığım her şeyi değiştirmeye karar verdim. Birkaç yıldır Avrupa’da oynamak istiyordum, geçtiğimiz yılın bunun için uygun olduğuna ve şansımı denemeye karar verdim. Birçok zorluk bekliyordum ve bunlara hazırlıklı geldiğimi söyleyebilirim. Her şeyi aynı anda yapmaya karar verdim: Dil farklılığı ve değişik antrenman yöntemleri gibi zorluklara alışmaya başladım. Ne kadar hazırlıklı olursak olalım, hiçbir şeyden asla %100 emin olamayız.”

Köşe smaçör veya pasör çaprazı pozisyonlarından hangisinde oynamak istediği konusunda Rosamaria: “Hakkında konuşmak biraz zor, ancak pasör çaprazı olarak oynadığımda performansımın tamamını sergileyebildiğimi düşünüyorum. Bana ihtiyaç olan her pozisyonda oynayabilirim. Büyük bir takımda oynadım ve köşe smaçörü pozisyonundaydım, ancak pasör çaprazı olduğumda daha rahat hissediyorum ve bu da oyunuma yansıyor.”

2017 Grand Prix’te altın ve 2015 Pan de Toronto’da gümüş madalya kazanan Rosamaria yaklaşan Olimpiyat Oyunları kadrosu hakkında ise, Zé Roberto’nun takımına geri dönmeyi çok istediğini ifade ediyor: “Seçilerek milli takıma geri dönmek isteyen oyuncular her zaman plan yapar. İtalya’da oynama isteğimin büyük bir sebebi Zé Roberto’nun yurtdışı liglerinde oynamanın önemi hakkında dediği şeylerdi. Adeta kafama takılmıştı, ve bu sayede yeni tecrübeler edindim, pasör çaprazı oynamak gibi. Milli takıma seçilme mücadelesinin çok zorlu olduğunun farkındayım, kariyerime ve oyunuma ne kadar çok şey katarsam milli takıma o kadar rahat -smaçör veya pasör çaprazı olarak- geri dönebileceğimi düşünüyorum.”

Kaynak: Jornada das Estrelas Podcast

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş