Türkiye Ligi başka ülkelerle kıyaslanamayacak kadar kaliteli

Voleybol kariyerine Amerika’da Miami Üniversitesi’nde devam eden ve Türk voleybolunun gelecek vaat eden 2002 doğumlu pasör çaprazı Peyman Yardımcı ile voleybol hayatını ve eğitimini konuştuk.
2008 yılında Fenerbahçe Spor Okulu’nda voleybola başlayan Peyman, daha sonra altyapıya girerek geçtiğimiz sezona kadar sarı-lacivertlilerde sırasıyla küçük, yıldız, genç, 2.Lig ve 1.Lig takımlarında forma giydi.
“Antrenörler sizinle birebir ilgileniyor“
Eğitim ve voleybol hayatının birlikte yürüyebilmesi adına Amerika’ya transfer olduğunu söyleyen Peyman Yardımcı, Amerika’da voleybola ilginin nasıl olduğu ile ilgili, “Maçlarımıza çok fazla taraftar destekleyeme geliyor. Aynı zamanda bando takımı, farklı maç konseptleri (Pink game, 80’s days, pride night) gibi etkinliklerle oldukça ilgi gösteriliyor” dedi.
Amerika’da Sultanlar Ligi bir arena olmadığını söyleyen Peyman, “Kolej Ligi’nde ihtiyacınız olan her şey takım tarafından karşılanıyor. Aynı zamanda antrenör sayısı oldukça fazla olduğu için antrenmanlarda antrenörler sizinler birebir ilgilenebiliyor. Bu da kişisel gelişmeye çok yardımcı oluyor. Beslenmenin kişiye özel olması, ulaşımın kolay olması, voleybolla ilgili tüm malzemelerin karşılanıyor olması her antrenmanın kaydedilip antrenman sonrası antrenörden geri bildirim almak bunların hepsinin kişisel gelişim için önemli olduğunu düşünüyorum. Fakat Türkiye Ligi’nde oynanan voleybol kalitesinin başka ülkeler ile kıyaslanamayacak kadar iyi olduğunu da unutmamak gerekir.”

Eğitimi ve voleybolu bir arada nasıl yürüttüğüne dair konuşan Peyman, “Amerika’da takımlar üniversite takımları dolayısıyla eğitim ve voleybol çalışmaları çok iyi planlanıyor. Öncelikle yıllık ders ve antrenman programımı biliyorum. Sabahları antrenmanımız oluyor, öğleden sonrada okulda derslere katılıyoruz. Kaldığım yurt kampüs içinde olduğu için antrenman yerime ve sınıflarıma yakın olmak bana zaman kazandırıyor. Sık sık deplasmana gittiğimiz için kaçırdığımız dersler için istediğimiz dersten özel ders alabiliyoruz” açıklamasını yaptı.

Peyman Yardımcı’nın favori oyuncuları:

Naz Akyol, Eda Erdem Dündar, Tijana Boskovic, Simge Akgöz, Gabi Guimaraes

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.