Vadim Khamuttskikh hayatını kaybetti

Rusya erkek voleybol milli takımının bir dönem kaptanlığını da yapan efsane pasör Vadim Khamuttskikh, 31 Aralık 2021 gecesi 52 yaşında hayatını kaybetti. Deneyimli teknik adamın vefat haberini Belogorie Volley sosyal medya hesabı, tüm Rus ve dünya voleybolu için tarif edilemez bir kayıp şeklinde duyurdu. 2000 Sidney Olimpiyatları’nda gümüş, 2004 Atina ve 2008 Pekin Olimpiyatları’nda bronz madalyanın sahibi olan Khamuttskikh’in ölümü voleybol dünyasında şok etkisi yarattı. Rus voleybolunun önemli ismi, oyuncu olduğu dönemde ülkemizde 1999-2000 ve 2000-2001 sezonlarında Erdemirspor forması da giymişti. Bu, aynı zamanda Vadim’in ülkesinin ligi dışındaki ilk ve tek yurt dışı lig deneyimiydi.

Rusya Voleybol Federasyonu’ndan yapılan açıklamada: “Uzun bir süre Belogorie voleybol kulübünün ve Rus milli takımının renklerini temsil etti. Defalarca Rusya şampiyonluğu, iki kez Şampiyonlar Ligi’ni kazandı ve Olimpiyat madalyası sahibiydi. Bu, tüm Rus ve dünya voleybolu için onarılamaz bir kayıptır. Vadim Khamuttskikh’in ailesine ve arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Vadim Khamuttskikh’in ölümünün ardından Rus voleybolunun önemli isimleri üzüntülerini dile getirerek efsane oyuncu hakkında açıklamalarda bulundu.

Match Tv’ye konuşan Sergey Tetyukhin: “Bu, tüm Rus voleybolu ve Belogorie kulübü için büyük bir trajedi. Hepimiz için onarılamayacak bir kayıp, şok oldum. 3 Ocak’ta bir maçımız olacak ve elbette onu anacağız. Vadim Anatolyevich’e kesinlikle her zaman minnettar olacağız.” dedi.

Dinamo Moskova baş antrenörü Konstantin Ushakov ise “Vadim’in ölümüne şok oldum, artık aramızda olmadığına inanmak zor. Sporda neredeyse tüm hayatımız boyunca birlikte olduk, dostça ilişkilerimiz vardı, kulüplerde ve milli takımda sağlıklı bir şekilde rekabet ettik. Rusya şampiyonasının sıradaki maçlarının Vadim anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlaması doğru olur.” şeklinde konuştu.

Haberi Paylaş

Comments are closed.