Vakıfbank derbi galibiyetiyle lider

Misli.com Sultanlar Ligi’nin on altıncı haftası, Fenerbahçe Opet ile Vakıfbank takımları arasında oynanan karşılaşma ile devam etti. Burhan Felek Vestel Voleybol Salonu’nda Fenerbahçe Opet’e konuk olan Vakıfbank; mücadeleden 25-27, 25-23, 21-25 ve 10-25 sonuçlanan setlerle 3-1 galip ayrıldı. Ligde on dördüncü galibiyetine imza atan Vakıfbank, puanını 41’e yükselterek ligin yeni lideri oldu.

İlk sete Vakıfbank, Zehra Güneş’in serviste yakaladığı seride Michelle Bartsch-Hackley ve Isabelle Haak’ın hücumlarıyla etkili başladı. Setin henüz başında 1-5’te dört sayılık üstünlüğü yakalayan sarı siyahlılar, Melissa Vargas’ın arka ortadan üst üste aldığı dört hücum sayısını durduramadı ve Fenerbahçe Opet 7-6 öne geçti. Arina Fedorovtseva ile farkı ikiye çıkaran sarı lacivertliler; Eda Erdem Dündar’ın blok, Anna Lazareva’nın hücumda devreye girmesiyle 11-8’de farkı üçe çıkardı. Buket Gülübay ve Gabi Guimaraes’in blok sayılarına Anna Lazareva’nın hücumlarıyla karşılık veren Fenerbahçe Opet, skoru 14-12’ye getirdi. Isabelle Haak’ın sayılarıyla 14-14’te eşitliği yakalayan Vakıfbank, son bölüme girilirken Haak’ın servis serisinde bu kez 16-17 öne geçti. Karşılıklı sayıların ardından Eda Erdem Dündar’ın tek ayak sayısıyla öne geçen Fenerbahçe Opet, Melissa Vargas’ın bir kez daha sahneye çıktığı bölümde farkı 22-18’de dörde yükseltti. Set sonunda skoru 24-19’a getiren ev sahibi ekip, bu bölümde Zehra Güneş’in Melissa Vargas’a üst üste blokları sonrası 24-22’de mola aldı. Mola dönüşü Zehra Güneş bir kez daha aynı noktada blok sayısına imza attı. Sonrasında Isabelle Haak ile 24-24’te eşitliği bulan Vakıfbank, set sonunda yeniden Zehra Güneş’in blok Isabelle Haak’ın hücumuyla seti 25-27 aldı ve maçta 1-0 öne geçti.

İkinci sete Buket Gülübay’ın servis serisiyle 0-3 önde başlayan Vakıfbank, karşılıklı servis hatalarının ardından Zehra Güneş’in blok sayısıyla 1-5’te dört sayılık üstünlüğü buldu. Bu bölümün ardından Eda Erdem Dündar’ın blok, Arina Fedorovtseva’nın hücumlarıyla geri dönen Fenerbahçe Opet; set ortasında Meliha İsmailoğlu ile blokta, Anna Lazareva ile hücumdaki etkinliğini sürdürerek 12-12’de eşitliği yakaladı. Eda Erem Dündar’ın bloğuyla 16-14’te farkı ikiye çıkaran sarı lacivertliler, Gabi Guimaraes’in hücum sayısı sonrası mola aldı. Mola dönüşü bu kez Mina Popovic’le üç numara hücumlarında etkili olan Fenerbahçe Opet, 22-22’de skoru yeniden eşitledi. Set sonunda servisleriyle bir kez daha sahneye çıkan Arina Fedorovtseva 24-23’te takımına avantajı getiren servis sayısını aldı. Seti 25-23 noktalayan sarı lacivertliler, maçta skoru 1-1 yaptı.

Üçüncü set Isabelle Haak ve Michelle Bartsch-Hackley’nin hücumları sonrası Kübra Çalışkan’ın bloğuyla 1-4 Vakıfbank üstünlüğüyle başladı. Arina Fedorovtseva ile hücumda devrede olan Fenerbahçe Opet, Eda Erdem Dündar’ın servis serisinde 6-7’de farkı bire indirdi. Melissa Vargas’ın hücumuyla 8-8’de eşitliği yakalayan sarı lacivertliler, Melissa Vargas’ın serviste yakaladığı seri sonrası üst üste beş sayı alarak 13-9’da dört farklı üstünlüğü yakaladı. Karşılıklı sayıların ardından Michelle Bartsch-Hackley’nin bloğu ve Isabelle Haak’ın hücumuyla geri dönen konuk ekip, Kübra Çalışkan’ın servis sayısıyla 17-17’de eşitliği buldu. Setin bu bölümünün ardından üç blok sayısına imza atan Zehra Güneş, 18-21’de takımının üç sayı farkla avantajı yakalanmasını sağladı. Set sonunda Fenerbahçe Opet, Melissa Vargas ve Arina Fedorovtseva ile 20-22’de farkı ikiye indirdi. Zehra Güneş’in hücumu sonrası seti 21-25 alan Vakıfbank, maçta 2-1 öne geçti.

Fenerbahçe Opet, dördüncü sete Eda Erdem Dündar ve Arina Fedorovtseva’nın hücumlarıyla 2-1 önde başladı. Isabelle Haak ve Michelle Bartsch-Hackley ile hücumda skor üreten Vakıfbank, 4-6’da iki sayılık üstünlük yakaladı. Zehra Güneş ile blokta, Gabi Guimaraes ile hücumda etkili olan sarı siyahlılar; 6-13’te farkı yediye çıkardı. Setin geri kalan bölümünde özellikle Gabi Guimaraes ve Isabelle Haak ile seriler yakalayan Vakıfbank, Anna Lazareva ve Melissa Vargas ile sayılar alan Fenerbahçe Opet karşısında seti 10-25 maçı da 3-1 alarak üç puanın sahibi oldu.

Karşılaşmanın en skorer oyuncusu takımına kazandırdığı 28 sayıyla Vakıfbank’ın İsveçli yıldızı Isabelle Haak oldu. Vakıfbank’ta Zehra Güneş, 9’u bloktan 17 sayıyla galibiyette etkili oldu. Sarı siyahlılarda Michelle Bartsch-Hackley 16, Gabi Guimaraes 12 sayıyla skora katkı verdi. Fenerbahçe Opet’te mücadeleyi Arina Fedorovtseva 17, Anna Lazareva 15, Melissa Vargas 13, Eda Erdem Dündar 8 sayıyla tamamladı.

Giovanni Guidetti: “Böyle derbilerde ilk setler çok önemlidir”

Derbi zaferini değerlendiren VakıfBank Başantrenörü Giovanni Guidetti, “Böyle derbilerde ilk setler çok önemlidir. Geri düşmemize rağmen pes etmeyerek seti almış olmamız çok kıymetliydi. Bugünkü performans VakıfBank oyuncusu olmanın ne demek olduğunu gösteriyor. Savunmada hücumda herkes çok iyi oynadı. Son 10 gün bizim için çok zorlu geçti. Hem güçlü rakiplere karşı oynadık hem de sakatlıklarla, hastalıklarla boğuştuk ancak bu dönemde bile takımım çok iyi çalıştı ve performans gösterdi. Tüm oyuncularıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

Zehra Güneş: “Biz pes etmedikçe bizi durdurabilecek bir takım olduğunu düşünmüyorum”

VakıfBank’ta 9 blok sayısıyla yıldızlaşan orta oyuncu Zehra Güneş karşılaşmanın ardından yaptığı açıklamada, “Bugün sahada maçın başından sonuna kadar üst düzey bir voleybol oynandı. Rakibimiz çok iyi bir performans sergiledi ancak biz kazanmayı bilen bir takımız. Biz pes etmedikçe bizi durdurabilecek bir takım olduğunu düşünmüyorum. Bugün salonu dolduran ve bizleri destekleyen taraftarlarımıza teşekkür etmek isterim” ifadelerini kullandı.

Ligin on yedinci haftasında Fenerbahçe Opet, Sarıyer Belediyespor’a konuk olacak; Vakıfbank, evinde Karayolları’nı ağırlayacak.

FENERBAHÇE OPET – VAKIFBANK: 1-3
SALON: Burhan Felek Vestel Spor Salonu
HAKEMLER: Nerper Özbar, Metin Korkut

FENERBAHÇE OPET: Anna Lazareva 15, Meliha İsmailoğlu 2, Arina Fedorodtseva 17, Naz Aydemir Akyol 1, Eda Erdem Dündar 8, Mina Popovic 6, Melissa Vargas 13
VAKIFBANK: Buket Gülübay 3, Kübra Akman 3, Gabi 12, Isabelle Haak 28, Michelle Bartsch-Hackley 16, Zehra Güneş 17

SETLER: 25-27, 25-23, 21-25, 10-25
SET SÜRELERİ: 111 dakika (32′, 29′, 29′, 21′)

Haberi Paylaş

Comments are closed.