Vakıfbank’a zaman, Cimbom’a takviye lazım

Kadro yapıları arasında dağlar kadar fark olan Vakıfbank ile Galatasaray HDI Sigorta’nın karşılaşması, beklendiği gibi 3 sette tamamlandı. Son sözü baştan söyleyecek olursak Vakıfbank’ın maç eksikliğinden dolayı zamana, sarı kırmızılıların ise acil takviyeye ihtiyacı olduğunu belirtebiliriz.

Kıyaslama

Galatasaray’ın mevcut kadrosundan kimi alıp Vakıfbank’a koyabilirsiniz? Gerek fizik gerekse teknik kapasite olarak iki takım arasındaki farkı açıklamak için bu soruya cevap vermek yeterli olacaktır kuşkusuz. Pandeminin voleybolumuzda en çok vurduğu takımların başında sarı kırmızılılar geliyor. Son yıllarda ilk 4’ün değişmezlerinden olan Cimbom, bazı sezonlarda üst düzey performans göstererek şampiyonluk için dahi sahaya çıkıyordu. Ancak sarı kırmızılıların bu kadroyla bırakın zirveyi, play-off 1. Etap maçlarını oynaması bile çok uzak bir ihtimal.

Ne yapmalı ne etmeli?

Mevcut kadro ile Vakıfbank gibi bir rakibi yenmek için yapılması gereken, çok iyi servis atarak çok iyi manşet almak; oyunu sürekli hızlandırıp file önünde oyun kurulamadığında topu bir şekilde karşı sahaya atıp rakibine hata yaptırmaya çalışmak olmalıydı. Plan gerçekten iyiydi. Ancak Cimbom ya manşeti fileye yaklaştıramadı, ya da yaklaştırdığı anlarda Çağla Akın’ın orta oyuncuları bulamama sendromuna yakalandı. Böyle olunca da yük tamamen Rykhliuk’un sırtına bindi. Nitekim Ataman Güneyligil Akın’a fazla tahammül edemeyerek ilk setin sonunda Nilay Karaağaç’ı oyuna sürdü ve maçın kalan bölümünü Karaağaç ile oynadı. Karaağaç, gelen iyi manşetlerde oyunu hızlandırdıkça Galatasaray HDI Sigorta Vakıfbank’a zor anlar yaşattı. Deneyimli pasör ne zaman garanti oyunu bıraktı, ev sahibi hızlandı.

Garanti hücum yapmak zorunda olduğu anlarda topu zorlayan sarı kırmızılı oyuncular, sadece hücumda tam 13 hata yaparak (Toplamda 24) rakibin hızını arttırdı. Buna karşın Vakıfbank’ın kendi hatalarından rakibe maç boyu verdiği sayı toplam 11 olarak kayda geçti. Tam tersi olması gereken bu tablo karşısında bırakın maç kazanmayı, doğal olarak set dahi kazanamadı konuk takım.

Bunun haricinde genç oyuncularla takviyeli Cimbom’u fazla eleştirmeye gerek yok. Zira kapasite belirli bir seviyede. Ancak takımın lokomotifi konumundaki Rykhliuk’un yanı sıra oyuna sonradan katılan pasör Karaağaç ve onun girişiyle canlanan Ergül Eroğlu, sarı kırmızılılarda göze batan bir performans sergiledi. Yine sonradan sahaya sürülen deneyim abidesi Güldeniz Önal ise manşetteki başarısı ile ön plana çıkan isimlerdendi.

Maç eksiğini fazla hissetmedi

Vakıfbank pandemiden kaynaklı maç eksiğini fazla hissetmedi desek yanlış olmaz. Elbette bunda rakibin zayıf olmasının payı büyük. Hoş, sarı siyahlıların 16 takımlı ligde kaç tane güçlü rakiple karşılaşacağını yazsak, sanırım moral bozucu olur. Yıllardır oynadığı formasyonu sahaya iyi yansıtan Vakıfbank, bugün gördüğümüz manşet hataları ve pas uyumsuzluklarını maç eksiği yokken de yaşıyordu zaman zaman. Böyle bir aradan sonra Maja Ognjenovic gibi bir pas sihirbazı maestro ile oynamak ise her takıma nasip olmayacak büyük bir şans. Ancak yerleşimden kaynaklı paylaşım hataları can sıkıcı düzeyde ve üzerinde çokça çalışılması şart. Zira 3.sette yapılan böyle bir paylaşım hatası, neredeyse Isabelle Haak ile Gabriela Guimaraes’in sakatlanmasına neden oluyordu. Böylesi bir sezonda bu iki oyuncunun sakatlandığını görmek, herhalde Vakıfbank bünyesinde yer alan herkesin kabusudur.

Netice itibarıyla Vakıfbank’ın önünde zor maç olarak görünen Eczacıbaşı Vitra ve Fenerbahçe Opet maçlarına kadar ihtiyacı olan zaman var. Bu zamana en çok ihtiyacı olduğu görünen isimlerse Meliha İsmailoğlu, Cansu Özbay, Isabelle Haak olarak göze çarptı.

Guidetti tam Türk olmuş

2.sette ısınmak için ısınma sahasından dışarı çıkan Vakıfbanklı oyuncular, maçın yardımcı hakemi Esat Danzili tarafından iki kez uyarıldılar. İkinci uyarının gereksiz olduğunu ve yardımcı hakemin görevini yapmasını anlamsız bulan Vakıfbank ve A Milli Kadınlar Takımı Baş Antrenörü Giovanni Guidetti, bu duruma oldukça anlamsız bir tepki gösterdi. Önce “Çok önemli” deyip bir Türk vatandaşının çoğu zaman çoğu yerde insanlarla aklınca dalga geçtiği bir cümleyi sarf eden İtalyan çalıştırıcı, akabinde maçın gözlemcisi ve yardımcı hakemine “akılsız” dercesine kafasını gösterdi. Yaklaşık 13 yıldır ülkemizde yaşayan ve bir Türk vatandaşı ile evli olan Guidetti’nin Türk vatandaşlığı alıp almadığını bilemiyoruz. Ancak bugünkü reaksiyonundan, en azından davranışları itibariyle Guidetti’nin aramızdan biri haline geldiği aşikar. İtalyan çalıştırıcının bu tarz fevri tepkilerini yıllardır görüyoruz. Ancak Milli takım baş antrenörlüğüne atanmış bir kişinin bu denli yakışıksız hareketler sergilemesi kabul edilebilir değil. Yardımcı hakem görevini yapmış. İnanmıyor ya da aklın almıyorsa gül geç gitsin. Gölgenle bile kavga edecek hale gelmenin ne anlamı var?

Bu formalar yakışmıyor

Isınma anında gözümüze çarpan ilk şey, Galatasaray HDI Sigorta’lı oyuncuların formasında yer alan isim ve numaraların küçüklüğü oldu. 115 yıllık Galatasaray’ın formaları, bu denli özensiz olmamalı. Ölçüler zaten standarda uymuyor, o ayrı konu. Herhalde maçın hakemleri bu konuda gerekli raporu hazırlamıştır. Ancak koskoca Galatasaray’ın formasında yer alan isim ve numaralar, çok uzaktan dahi okunabilecek şekilde yer almalıdır. Büyük takımlara yakışan budur.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com

 

Haberi Paylaş