VNL’de beşinci hafta başladı

2021 FIVB Kadınlar Milletler Ligi’nin beşinci ve son haftası başladı. Günün kapanışını yapan ve Final Four için oldukça önemli olan maçta Hollanda’yı 3-0 mağlup etmeyi başaran Filenin Sultanları, on üçüncü maçında onuncu galibiyetini aldı. Türkiye, yarın oynayacağı Güney Kore maçını kazanması durumunda, adını Final Four’a yazdırmış olacak.

Turnuvanın namağlup lideri ABD ise, ilk iki seti 29-27 tamamlanan maçta Polonya’yı 3-0 yenerek on üçüncü maçından da galip ayrıldı. Brezilya da bugün karşılaştığı Güney Kore karşısında maçtan 3-0 galip ayrılarak ikinciliğini sürdürdü.

Günün en çekişmeli geçen mücadelesinde bir başka Final Four adayı Japonya, 2-0 geriye düştüğü maçta Dominik Cumhuriyeti’ni 3-2 yenerek onuncu galibiyetini aldı ve son dört umutlarını korudu. Dominik Cumhuriyeti ise altı galibiyette kaldı.

Turnuva geçtiğimiz haftadan itibaren as kadrosuyla katılan Çin, bugün oynadığı maçta Rusya’ya set vermeyerek maçı 3-0 kazandı ve toplamda sekizinci galibiyetini aldı, Rusya ise beşinci yenilgisini almış oldu.

İtalya ve Almanya ise sırasıyla rakipleri Kanada ve Sırbistan’ı 3-0 ile geçerek son haftaya iyi bir giriş yaptı. Belçika da VNL’in son sırasında bulunan Tayland’ı dört set sonucu 3-1 yenmeyi başardı.

Beşinci haftanın ilk maçlarının ardından, Amerika Birleşik Devletleri, on üçüncü maçında on üçüncü galibiyetini aldı ve puan kayıpsız 39 tam puanla liderliğini sürdürdü. 11 galibiyetli Brezilya ise 34 puanla zirveyi yakın takibini sürdürmeye devam ediyor. Hollanda karşısında alınan 3-0’lık net galibiyet ve Japonya’nın Dominik Cumhuriyeti karşısında puan kaybetmesinin ardından, Türkiye, 10 galibiyet ve 27 puanla, set averajı ile üçüncü sıraya yükseldi, 10 galibiyet ve 27 puana sahip Japonya ise kendisine dördüncü sırada yer buldu. Bu dört takımı ise sekiz galibiyetli takımlardan sırasıyla Çin, Rusya ve Hollanda takip ediyor.

Yarın, Filenin Sultanları, Güney Kore ile karşı karşıya gelecekken, Brezilya da Hollanda karşısında galibiyet kovalayacak. Japonya ise yarınki maçını Almanya ile oynayacakken, Çin’in rakibi Polonya olacak. Ertesi günün zirveyi en çok ilgilendiren maçında ise namağlup lider ABD ile Rusya karşı karşıya gelecek.

Haberi Paylaş