Voleybolun 126 yıllık tarihi

Holyoke, Massachusetts’teki hafif başlangıcından 21. Yüzyılın hızlı tempolu profesyonel oyununa evrilene kadar voleybol, 126 yıl içinde tüm dünya çapında oyuncuları hem profesyonel hem de eğlence amaçlı kendisine çeken bir spora dönüştü.

1895’te beden eğitimi öğretmeni olan William G. Morgan tarafından Mintonette adıyla başlayan bu oyun, o zamandan beri yükselişine devam ediyor.

1896’da ismi Volley Ball olarak değiştirilen Mintonette, aynı zamanda Morgan tarafından belirlenen orijinal kuralların da değişmesi ile hem Kuzey Amerika, hem de dünyanın diğer bölgelerinde hızla yayılmaya devam etti.

Morgan’ın 72 yaşında vefat etmesinden 5 yıl sonra ise Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB), tüm yerel voleybol birliklerini bir araya getirmek için 1947 yılında kuruldu.

İlk kez düzenlenen 1949’da erkekler ve 1952’de kadınlar Dünya Şampiyonaları, voleybolun günümüze kadar ilerlemesi için oluşacak standartları daha da geliştirdi.

1964’te Tokyo Olimpiyat Oyunları programına dahil olan voleybolun popülaritesi de böylece artmış ve sporun tarihi için adeta bir dönüm noktası olmuştur.

Ayrıca voleybolun esnek kuralları, 1996 Atlanta Olimpiyatları’ndan itibaren oyunların bir parçası haline gelen plaj voleybolu ve yeni yeni popülerleşen kar voleybolu gibi çeşitli yeni sporlara da önayak oldu.

Tabii ki dünyanın her köşesinde sınırsız olanaklarla yaratılan ve voleyboldan türetilen sonsuz eğlence türlerinden bahsetmemek de elde değil.

Kaynak: FIVB

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.