Voleybolun Kadın Başkanları: Meliha Toprak – Çan Gençlik Kale Spor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ülkemizdeki voleybol kulüplerinin kadın başkanlarına söz verdik ve onlardan özel mesajlar aldık.

‘Kendi Adıma Bunu Başardığım İçin Mutluyum’

Misli.com Sultanlar Ligi takımlarından Çan Gençlik Kale Spor’un başkanı Meliha Toprak, yöneticilikte kadın olarak dezavantaj veya avantaj yaşayıp yaşamadığı hakkında “Tüm dünyada spor kulübü başkan, yönetici ve teknik ekibinin ağırlıklı olarak erkeklerden oluştuğu bir vakıa. Hatta bu durumun sadece spor kulüplerinde değil, yöneticilik gerektiren hemen her alanda var olduğunu görüyoruz. Ancak yaşadığımız çağda bu durumun kabul edilebilir olmadığını ve yüzyıllardır kadınlar aleyhine gelişip adeta kemikleşmiş olan mevcut anlayışın artık kırılması gerektiğini düşünüyorum. Nüfusun yarısını oluşturan kadınların deyim yerindeyse hep ‘yönetilen’ konumda olmaları ve hemen her alandaki ‘yöneten’ pozisyonlardan dışlanmaları 21. yüzyılda daha ne kadar sürdürülebilir ki? Bu anlamda bir kadın voleybol takımının kadın yöneticisi olarak, kendimi asla erkek meslektaşlarım nezdinde dezavantajlı görmüyorum. Dahası, cinsiyetin herhangi bir meslek icrasında kişiye avantaj ya da dezavantaj sağlayacağına inanmıyorum. Yukarıda da değindiğim gibi, geçmişten günümüze kadınlar aleyhine hemen her alanda var olmuş olan bu anlayışı, uygar dünyada artık aşılması gereken bir eşik olarak görüyorum. Kendi adıma bunu başardığım için ise mutluyum” ifadelerini kullandı.

‘Hayatımın Tüm Dönemlerinde Voleybolla İlgili Değildim’

Başkan olmaya nasıl karar verdiğinden bahseden Toprak “Bir spor kulübünü yönetmek yıllardır hayalimdi dersem doğru olmaz. Böyle bir hayal veya düşünceyle yaşamadım. Asıl mesleğim avukatlık. Nispeten küçük ve şirin bir ilimiz olan Çanakkale’de yaşıyorum. Burada, Çan ilçemizde, kısıtlı imkanlarına rağmen son birkaç sene içinde olağanüstü başarılara imza atarak her sene bir üst lige çıkmayı başaran bir kadın voleybol takımımız var. Bu küçük ilçemizin küçük ama büyük başarılara imza atmış takımı, herkes gibi benim de ilgilimi çekiyordu. Aslında itiraf etmem gerekirse, önceden hayatımın bütün dönemlerinde voleybolla bu kadar ilgili olduğumu söyleyemem. Elbette sporu ve özelde voleybolu seviyor ve takip ediyordum fakat Çan Gençlik Kale Spor, tüm Çanakkalelilerde olduğu gibi bende de voleybol sevgisi ve heyecanını bambaşka yerlere taşıdı. Takımımızın verdiği bu coşku ve heyecanla her geçen gün maçları daha sık takip etmeye, teknik ekip, yöneticiler ve taraftarla daha sık görüşmeye başlamıştım. Bu süreç sonunda ise kendimi bir anda takımın içinde buldum ve nihayetinde takımımızın en büyük sponsoru olan Kale Grubu’nun da teklif ve önerileriyle kulüp başkanlığı görevini önceki arkadaşlarımızdan devraldım. Yeri gelmişken, ülkemizin de göz bebeği Kale Grubu’nun yine çok başarılı bir kadın olan yöneticisi sayın Zeynep Bodur Okyay’a da bu vesileyle takımımıza yapmış olduğu katkılardan ötürü takımımız adına sonsuz teşekkürlerimi sunarım” dedi.

‘Takımı Yeniden Sultanlar Ligine Taşımak İçin Çalışıyoruz’

Takımlarının hedeflerinden bahseden Toprak “Yukarıda da belirttiğim gibi, kulübümüz son birkaç sene içerisinde kayıpsız olarak her sene bir üst lige çıkmayı başarmış ve bu anlamda daha önce liglerimizde belki de benzerine rastlanmamış olağanüstü bir başarı yakalamıştır. Bu nedenle, ben öncelikle geçmiş yıllardaki bu başarılarımız dolayısıyla takımımıza emeği geçmiş başta teknik ekiplerimiz, oyuncularımız, yöneticilerimiz, taraftarlarımız ve sponsorlarımız olmak üzere herkese bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Biz göreve geldiğimizde takımımız Misli.com Sultanlar Ligi’ne yeni çıkmıştı. Bu çıkış, senelerdir süregelen başarıların akabinde adeta soluksuz bir koşunun sonunda geldiğinden, biz ilk hedef olarak öncelikle kulübümüzün mali yapısını daha da sağlamlaştırıp takımımızı buna göre şekillendirmeye özen gösterdik. Özellikle alt yapıya önem vermeyi, buradan çıkacak olan genç sporcularımıza hem destek olmayı hem de onların bize vereceği katkı sayesinde başarılarımızın devamını getirmeyi hedefledik. Böylelikle başta bölgemizdeki kızlarımız olmak üzere tüm gençlerimizi de voleybol özelinde spora özendirmeyi amaçladık. Bulunduğumuz ligin ise sadece ülkemizin en üst düzey ligi olmadığını, bunun yanında bu ligin dünyanın ve özellikle Avrupa’nın birinci sınıf liglerinden biri olduğunun da farkındaydık. Bu nedenle, bu kadar kısa süre içerisinde baş döndürücü bir hızla çıktığımız bu ligdeki hedefimiz ise ilk yıl için en azından ligde tutunmak ve ileriki yıllar için hem alt yapımızı hem de mali durumumuzu ligdeki rakiplerimizin seviyesine çıkarmaktı. Ancak maalesef ilk yıl için ligde tutunmayı başaramadık. Buna elbette üzüldük ancak bu durumun asıl önemsediğimiz ve yukarıda kısaca bahsettiğim uzun vadeli hedeflerimize ulaşmamızı engellemesine izin vermemeliyiz diye düşünüyorum. Bu amaçla çalışmalarımızı ilk günkü azim ve kararlılıkla devam ettiriyor ve takımımızı yeniden hak ettiği yer olan Misli.com Sultanlar Ligi’ne taşımak için canla başla çalışıyoruz” dedi.

Kadınlar Günü Mesajı

Meliha Toprak son olarak Kadınlar Günü için “Ülkemizde bu yılki kadınlar gününe de yine maalesef kadına şiddet haberleriyle giriyoruz. Tüm dünyada artık kadınların şiddet haberleri ve dışlanmışlıklarla değil; en başta sevgiyle, bir kadın olarak değil bir birey olarak saygıyla ve hemen her meslekteki başarılarıyla gündeme geldiği bir dünya diliyorum” dedi.

Haberi Paylaş