Voleybolun Kadın Başkanları: Zekiye Yiğitbaşı – Hatay Büyükşehir Belediyespor

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde ülkemizdeki voleybol kulüplerinin kadın başkanlarına söz verdik ve onlardan özel mesajlar aldık.

‘Büyük Destek Görüyorum’

TVF Erkekler 1.Lig temsilcisi Hatay Büyükşehir Belediyespor başkanı Zekiye Yiğitbaşı “Neredeyse çocukluğumdan beri iş dünyasındayım. Bir iş insani olarak erkeklerin çoğunlukta olduğu ortamlarda bulunduğumdan dolayı karşılıklı olarak herhangi bir yadırgama ya da ön yargı kesinlikle yok. Aksine avantajlı konumdayım. Çünkü Hatay’da kadına, kadının emeğine her zaman değer verilmiştir. Dolayısıyla daha önce bu camiada olmadığım halde yabancılık çekmedim. Başta onursal başkanımız ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş olmak üzere tüm erkek yöneticilerimiz, çalışanlarımız, sporcularımız ve taraftarlarımız tarafından büyük destek görüyorum. Ben kulübümüzde tek kadın yönetici değilim. 4 kadın arkadaşım daha var. Geçtiğimiz aylarda Euro Cup turnuvasına ev sahipliği yapan kulübümüz zaten dünyada tanınmaktayken, kadın başkan ve yöneticilerin olması bakımından da ilgi uyandırdı. Bizler de bu durumdan hoşnutuz elbette. Babam Hatayspor’da uzun yıllar yöneticilik yaptı. Dolayısıyla ben de bugüne kadar her daim sporla iç içe bir yaşantı sürdürdüm. Ancak bu özelliğim; bu kadar büyük ve değerli bir kulübün başkanı olmak için tabi ki yetmezdi. Onursal başkanımız ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ilk sırada kadın yöneticilerin olması arzusu ve genel kurul üyelerimizin teveccühüyle, 2020 Temmuz ayının sonunda 4 kadın arkadaşımla göreve geldik. Hem başkanımızın hem de Hataylıların kadına verdiği değer; gerçekten çok önemli ve bilinir bir gerçek. “Kadın Dostu Kent Hatay” sloganımızı pekiştiren ise Sayın Lütfü Savaş olmuştur. Keza Büyükşehir Belediyemizin kadın istihdamındaki yüksek oranı bu anlayışla oluşturulmuştur” dedi.

‘Hedefimiz Kulübümüze Kupalar Kazandırmak’

Kulübün başarılarına da değinen Yiğitbaşı” Hatay Büyükşehir Belediyespor; futbol, basketbol, voleybol, satranç, sutopu, yüzme, okçuluk, atletizm, tenis, güreş, aba güreşi, Muay Thai, karate ve kickboks, kadın basketbol, bedensel engelli basketbol, engelli okçuluk, oryantiring, işitme engelli futbol, halk oyunları, hentbol, boks, taekwondo, wus-hu olmak üzere 24 branştan müteşekkil Türkiye’nin en büyük spor kulübüdür. 2 defa Cumhurbaşkanlığı kupasını kazanan kadın basketbol takımımız halen süper ligde mücadelesini sürdürmektedir. Keza satranç ve işitme engelli futbol takımımız süper ligdedir. Erkek voleybol, bedensel engelli basketbol, sutopu, yüzme, hentbol takımlarımız 1. Ligdedir. Atletizm branşındaki sporcularımız kulübümüze çok sayıda kupa kazandırmışlardır. Aynı zamanda milli olan tenis sporcumuzun Türkiye şampiyonlukları mevcuttur. Tüm branşlarda milli olan sporcularımız da bizim övünç kaynağımızdır. Hatay merkezli spor kulübümüz, Türkiye’nin en büyük spor tesisi olan Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi’nde yer almaktadır. Uluslararası aba güreşi dünya şampiyonalarına da ev sahipliği yapan kompleks, aynı zamanda Hataylı sporseverlere de hizmet vermektedir. Hatay Büyükşehir Belediyespor Kulübü olarak başarıya odaklanmış durumdayız. Tüm branşlarda olmak üzere 2020-2021 sezonundaki hedefimiz, üst sıralarda yer almak ve kulübümüze kupalar kazandırmaktır” dedi.

Kadınlar Günü Mesajı

Yiğitbaşı 8 Mart için “Dünyanın yarısını kadınlar oluşturur. Öbür yarısını da kadınlar yetiştirir. Kadının olduğu her yerde disiplin, düzen, üretim, zarafet olduğunu düşünüyorum. Kadına karşı adil ve cinsiyet ayrımcılığının olmadığı, kadınların öldürülmediği ve şiddet görmediği bir dünya dileğiyle tüm kadınların gününü kutluyorum” dedi.

Haberi Paylaş