Wallace De Souza “Türkiye’de mutluyum”

Dünya yıldızı bir sporcu ama o kadar mütevazi ki sanki içimizden biri gibi. Wallace Leandro De Souza’nun Spor Toto’ya transfer haberini ilk yaptığımızda birçok kişi geleceğine inanmadı. Ama o burada Efeler Ligi’nde ter döküyor. Biz de yıldız oyuncu ile bir araya geldik ve Türkiye’ye gelişi hakkında konuştuk.

Wallace Leandro De Souza ile gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbetimiz…

Voleybol serüvenin nasıl başladı?
16 yaşında voleybol ile tanıştım. Aslında sporla iç içe değildim hatta koşmaktan nefret ederdim. Okuldaki spor öğretmenim sayesinde kulübe yönlendirildim. Antrenman yaptıkça iyi oynamaya, iyi oynadıkça da voleybolu sevmeye başladım.

-Başarılı kariyerinde ilk defa Brezilya’dan ayrılarak farklı bir ülkede oynuyorsun. İlk yurtdışı tecrübesi hakkında neler söylemek istersin?
Şuana kadar her şey çok güzel gidiyor, Türkiye’de olduğum için çok mutluyum. Ankara’da çok rahatım ve keyfim yerinde. Brezilya dışında voleybol oynamanın kariyerim için çok önemli olduğunu düşünüyorum.

-Birçok tercih hakkın varken neden Türkiye? Transferin nasıl oldu?
Türkiye’nin çok zengin ve köklü bir kültürü var. Ayrıca Brezilyalı arkadaşlarımın Türkiye ile ilgili voleybol olsun yaşam koşulları olsun verdikleri olumlu referansalar beni transferim konusunda ikna etti. Kariyerim için de iyi bir karar verdiğini düşünüyorum.

Türkiye ile ilgili gelmeden öncesi ile şimdiki düşünlerin arasında fark var mı?
Aslında gelmeden önce çok da fikrim yoktu. Ama yemeklerin bu kadar baharatlı olması beni çok şaşırttı. Hala alışmaya çalışıyorum.

Ülkenizde düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nda şampiyon olmak ve bireysel olarak da “En İyi Pasör Çaprazı” seçilmek nasıl bir duygu?
Tabi ki çok mutlu ve gururluyum ama açık konuşmak gerekirse ev sahibi takım olmaktan dolayı üzerimizde ciddi bir baskı vardı. Özellikle Fransa karşısında oynadığımız grup maçı bizim için erken çeyrek final gibiydi. O maçı kaybetseydik madalya hayallerimiz sona erecekti.

Olimpiyat finalinde İtalya’ya karşı aldığınız galibiyette maçın son servisini sen kullandın. O servisi atarken neler hissettin?
Kritik bir andı. Bir sayı avantajlı olduğumuzdan dolayı sakindim. Ama o anda insanın kafasından birçok şey geçiyor. Benim aklıma Londra’da 2-0 önde iken 3-2 kaybettiğimiz Rusya maçı geldi. Tekrar aynı senaryo gerçekleşir mi diye düşündüm.

Unutamadığın bir maç veya aldığın bir sayı var mı?
Zor soru. 🙂 Londra Olimpiyatlarında önde ve avantajlı iken kaybettiğimiz Rusya maçı unutamadığım anılarımdan biridir.

Brezilya ve Türkiye’de halkın voleybola ilgisi sence nasıl?
Türkiye’de olduğu gibi Brezilya’da da futbol birinci sırada yer alıyor. Ama Brezilya’da ikinci sırada voleybolun yer aldığını söyleyebilirim. Ardından da basketbol gelir, sonrasında diğer branşlar devam eder.

Brezilya ile Türkiye Ligi’ni kıyaslasan?
Bu sezon Brezilya voleybolu finansal olarak ciddi sıkıntılar yaşıyor. Kalite anlamında pek bir yorum yapamam ama finansal olarak ciddi farklar var. Erkek Ligi’nde gerçekten parası olan ve rekabet edebilen iyi seviyede 4 takım yer alıyor. Bu nedenle birçok Brezilyalı sporcu bu sezon ülke dışına transfer olmak zorunda kaldı. Türkiye voleybolu finansal olarak bizden çok daha iyi durumda.

Kariyerin boyunca hiç pişmanlığın var mı? Bir şeyi değiştirme şansın olsaydı bu ne olurdu?
Geriye dönüp Londra Olimpiyatları’ndaki Rusya’ya kaybettiğimiz maçın skorunu değiştirmek isterdim. 🙂

Şu an karşında bundan yıllar önce, 2006 yılında ilk takımı Esporte Clube Banespa ile anlaşmış genç Wallace olsaydı ona ne söylemek isterdin?
Hey dostum yavaşla 🙂 İleride çok fazla omuz ve diz sakatlığın olacak, kendine iyi bak.

Maç öncesi rutinlerin neler? Kendini mental açıdan maçlara nasıl hazırlıyorsun?
Özel bir rutinim yok ama maç öncesinde müzik dinlemeyi seviyorum.

Birçok Brezilyalı sporcu Türkiye’de forma giyerken, Türk sporcuların Brezilya’ya gittiğini duymadık henüz. Sence bunun nedeni nedir?
Her sporcu için kendi konfor alanını terk etmesi zor bir karar. Yeni ülke, yeni dil, yeni kültür, yeni sistem. Bence sebebi bu. Tabi bu sadece Türk sporcular için değil Brezilyalılar için de geçerli.

Beğendiğin Türk oyuncular kimler?
Takım arkadaşlarım 🙂

Kariyerine Türkiye’de devam etmek ister misin? Gelecek sezon seni burada görebilecek miyiz?
Tabi ki isterim. Burayı gerçekten çok seviyorum. Tabi kulübüm beni seneye de ister mi bilemiyorum ama gelecek sezon da Türkiye’de oynamak isterim.

Çeviri: Pelin Uçrak
Katkılarından dolayı Thiago Gelinski’ye teşekkür ederiz.

 

 

 

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.