Zhu Ting, voleybol dışında akademik başarı hedefliyor

Çinli dünyaca ünlü voleybol yıldızı Zhu Ting, bu yıl düzenlenecek Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın yanı sıra kendine bir yeni hedef daha koydu, xinhuanet.com’un haberine göre Çin milli takımının kaptanı, Beijing Normal Üniversitesi’ne tarih dalında yüksek lisans yapmak için başvurdu.

Xinhua ile yaptığı özel röportajda Zhu Ting, Çin takımının 2020 Tokyo’daki hedeflerinden bahsederken, yeni okul yaşantısı hakkında da bilgiler verdi.

“Umuyoruz (Çin milli takımı) ki, Olimpiyat Oyunları sorunsuz ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir çünkü dört yıldır bunun için mücadele ediyoruz.”

Çin sporunun en bilinir isimlerinden 25 yaşındaki Zhu Ting, COVID-19 sürecinin Çin takımında bütün uluslararası turnuvaların iptal edilmesinden dolayı olumsuz bir etki bıraktığını itiraf ederken “Ama hala sistemli ve odaklanmış biçimde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ayrıca bu sürecin zayıf taraflarımızı görmek ve eksikliklerimizi güçlendirmek adına bizim için iyi bir fırsat olduğunu da söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.

Zhu, Çin’in Henan şehrindeki küçük bir kasabada yaşayan beş çocuklu fakir bir ailede büyümüş. Kasabada yaşayan küçük bir kızdan Olimpiyat şampiyonu olan yıldızın bir başka amacı ise, bu başarılarını sahanın dışına taşımak ve yalnızca spordaki başarılarıyla tanınan birinden daha fazlası olmak.

“Umarım buradaki derslerle kendimi geliştirebilirim. Üniversite ve üniversite ortamını deneyimlemek için sabırsızlanıyorum. Bu benim için yepyeni bir tecrübe olacak.”

Gelecekteki akademik zorluklar sorulduğunda, Zhu akademik hedeflerinin antrenmanlarını ve çalışmalarını etkilememesi için çaba harcayacağını söyledi. Hatta bazıları voleybol yıldızının kampüs yaşamına uyum sağlayıp sağlayamayacağı ve hayranlar tarafından rahatsız olabileceği konusunda endişelerini dile getirdi. Zhu ise bu soruya “Bunun sorun olacağını düşünmüyorum çünkü konumunuz değiştiğinde başkalarıyla fikir alışverişi yapma şansınız artar. Sınıf arkadaşlarım bana voleybol hakkında sorular sorabilir, ben de onlara derslerim hakkında soru sorarım. Yeni dönemdeki üniversite hayatım için sabırsızlanıyorum.” ifadelerini kullanarak yanıt verdi.

Haberi Paylaş