10.’luktan 6.lığa

Japonya’da düzenlenen Dünya Şampiyonası bugün oynanan maçlarla sona erdi. Ülkemizi şampiyonada temsil eden Bayan Milli Takımımız 5.lik maçında italya’ya 3-0 mağlup olarak şampiyonayı 6. sırada tamamladı.

Genel bir bakış attığımızda bu 6.lık bir başarımıdır? Evet. Bir önceki Dünya Şampiyonası’nda 10. olan kızlarımız bu şampiyonada 4 basamak yükselerek 6. olmayı başardı. Peki bu 6.’lık beni tatmin ediyor mu? Tabii ki hayır. Çünkü Milli Takımımızın oynadığı oyun şampiyona boyunca gerçek performansları değildi. Bir tek Çin maçı iyi oynadığımız voleybol adına her şeyi yaptığımız maçtı. Onun dışında ilk turda oynanan voleybol kötüydü bunu daha önceki yazımda da belirtmiştim. İkinci turda Milli takımımızın Japonya’ya alışacağını, şampiyona stresini üzerinden atacağını ve daha iyi tanıdıkları Avrupa takımları ile daha başa baş mücadele edeceklerini ama her şeyden önemlisi bize çok iyi bir voleybol izleteceklerini düşünmüştüm. Sırbistan maçı evet güzeldi ama sonrasında yine günlük değil maç içinde bile inişli çıkışlı bir grafik sergileyen Milli takım gördük.

Şansın bizden yana olduğu 2. turda ne yazık ki o şansı değerlendiremedik. Puan kaybı ile çıktığımız ikinci turda Polonya’nın Kore’yi, Çin’in de Japonya’yı mağlup etmesi bize yarı final şansını getirdi. Yapmamız gereken tek şey Japonya’yı yenip yarı finale uzanmaktı, beceremedik. Yarı finale çıkamayınca yapacağımızın en iyisini yaptık ben 5.lik bekliyordum 6. olduk.

Budan daha iyisi olur muydu? Hiç kuşkusuz çok daha iyisi olurdu. Gerçek oyunumuzu sahaya yansıtabilseydik, mücadeleci defansını sağlam yapan o yapıyı Japonya’da oturtabilseydik ilk 4 içinde olurduk. Genç takımız doğrudur ama bir o kadar da tecrübeli takımız. Derecemiz bu olmamalıydı diye düşünüyorum. Kadrolarını yenileyen, Olimpiyatlar için yatırım yapan Milli takımların olduğu bu Dünya Şampiyonası’nı bu açıdan baktığımda boşa harcadığımızı düşünüyorum. Yine benzer bir durumda olan Basketbol Dünya Şampiyonası’nda (yani eksik kadrolar yenilenmiş milli takımlarla dolu Basketbol Dünya Şampiyonası’nda) dev adamlar bu şansı çok iyi kullandı.

İşte benim beklentilerim bu yüzden bu kadar yüksekti. Yine de Dünya Şampiyonası’nda olan bir Milli takımımız olduğu için gururluyum. Hepimizin istediği gibi ben de hep kızlarımızdan daha iyisini istiyorum. Çünkü potansiyelleri olduğuna sonuna kadar inanıyorum.

Begüm DOĞANAY


Haberi Paylaş