ABD İlk Kez Olimpiyat Şampiyonu!

2020 Tokyo Olimpiyatları’nda bugün oynanan mücadelelerle birlikte kadın voleybol tamamlandı. Final mücadelesinde, başından beri turnuvanın en büyük iki favorisi olarak gösterilen Amerika Birleşik Devletleri ile Brezilya karşı karşıya geldi. Maç boyunca rakibinin oyuna girmesine izin vermeyen ABD, karşılaşmadan 3-0’lık net bir skorla galip ayrıldı ve tarihinde ilk kez Olimpiyat şampiyonu oldu.

Andrea Drews, 15 sayı ile maçın en skorer ismi olurken, VakıfBank’lı Michelle Bartsch-Hackley, 14 sayı üretti. Brezilya’da Fe Garay 11 sayı ile takımının en çok sayı alan ismi oldu, Fe Garay’ı 10 sayıyla bir başka VakıfBank’lı Gabi takip etti.

Üçüncülük maçında ise Sırbistan ile çeyrek finalde Filenin Sultanları’nı eleyen Güney Kore karşı karşıya geldi. Rakibine yirmili sayıları dahi göstermeyen Sırbistan mücadeleden oldukça rahat bir şekilde 3-0 galip ayrıldı ve bronz madalya kazandı.

Sırbistan’da Eczacıbaşı’nın yıldızı Tijana Boskovic tam 33 sayıyla en skorer isim olurken, Boskovic’i 8 sayıyla Mina Popovic izledi. Güney Kore’de Kim Yeon-Koung, 11 sayı ile çift hanelere ulaşan tek isim oldu.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın MVP’si daha önce senelerce ülkemizde de forma giymiş ABD’li smaçör ve kaptan Jordan Larson seçilirken aynı zamanda Rüya Takım da belli oldu:
MVP: Jordan Larson (Amerika Birleşik Devletleri)
Pasör: Jordyn Poulter (Amerika Birleşik Devletleri)
Smaçörler: Jordan Larson (Amerika Birleşik Devletler), Michelle Bartsch-Hackley (Amerika Birleşik Devletleri)
Orta Oyuncular: Caroline Gattaz (Brezilya), Haleigh Washington (Amerika Birleşik Devletleri)
Libero: Justine Wong Orantes (Amerika Birleşik Devletleri)
Pasör Çaprazı: Tijana Boskovic (Sırbistan)

En Skorerler  
Tijana Boskovic – 192 Sayı

Kim Yeon Koung – 136 Sayı

Paola Egonu – 126 Sayı

Fernanda Rodrigues (Fe Geray) – 120 Sayı
Gabriela Guimaraes (Gabi) – 106 Sayı

En Çok Blok Yapanlar  
Zehra Güneş – 29 Blok

Carolina da Silva – 23 Blok

Caroline Gattaz – 22 Blok

Foluke Akinradewo – 21 Blok

Irina Koroleva – 20 Blok

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş