Akarçeşme: Adam Voleybol’u layık olduğu yere taşıyacağız

Adam Voleybol Spor Kulübü, yeni sezon hazırlıklarına başladı. Şampiyonluk parolasıyla bir kadro oluşturan sarı lacivertli kulüpte baş antrenör Cengiz Akarçeşme işleri sıkı tutuyor. Tecrübeli antrenör Akarçeşme ile takımın bu sezonki hedeflerini ve altyapı çalışmalarını konuştuk.

Adam Voleybol bu sezona yeni bir ekiple yola çıktı. Transferler erken bitirildi. Neler söylemek istersiniz?
Evet, sezon yapılanmamızı tamamladık. Ancak tamamen yeni değil de ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendirilmiş bir ekip oluşturduk diyebiliriz. Takım menajerimiz Sedat Torun, yardımcı antrenörlerimiz Uğur Koçarslan ve Batuhan Çevik, masörümüz Hanifi Turp, altyapı koordinatörümüz ve sorumlumuz Aslı Avgın organizasyonumuzda görev almaktadır. Transferi erken bitirdik yerine zamanında tamamladık dersek daha doğru olacaktır. Bu konuda bizlerden desteğini esirgemeyen başkanımız Hatice Bilginsoy’a ve yönetim kurulu başkanımız İdris Bilginsoy’a teşekkür ederiz.

 

GEÇMİŞLE İLGİLİ YORUM YAPMAYI DOĞRU BULMUYORUM

2 sezondur finallerden dönen bir takım var bu konuda neler söylemek istersiniz?
TVF Kadınlar 1.Lig finalleri çok zorlu bir süreçtir ve özellikle sezonun sonunu iyi ve hazır oynamayı gerektirir. Geçmişle ilgili yorum yapmayı çok doğru bulmuyorum. Değiştiremeyeceğimiz bir şeyi konuşmanın bize faydası olmayacaktır. Ancak geçmişten sadece ders çıkarabiliriz. Amacımız Adam Voleybol takımını layık olduğu yere taşımak ve orada kalıcı olmasını sağlayacak tesis, sporcu ve organizasyon oluşumunu sağlamaktır.

 

YATIRIMLAR DOĞRU YÖNDE YAPILIYOR

Yeni sezonda altyapıya da önem veriliyor bu konudaki çalışmalardan bahseder misiniz?
Bu konuya değindiğiniz için çok teşekkür ederim. Hem benim hem de yöneticilerimizin çok önemsediği bir konu. Geçtiğimiz sezonlarda da bazı girişimler olmuş ancak Covid 19 salgını ve kapanmalar gerekli çalışmaları engellemiş. Kısmet bu seneye oldu ve planlı ve hızlı bir başlangıç yaptık. A Takımlar buz dağının görünen kısmıyken, altyapıların görünmeyen en önemli kısmı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden iki büyük proje başlattık. 1.’si Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gaziantep Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Adam Voleybol Spor Kulübü paydaşlığında, Gaziantep Valiliği önderliğinde, ‘Karış Karış Gaziantep, Adım Adım Olimpiyat’ projesidir. Proje, çok anlamlı bir günde, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramında imzalandı. Proje, Gaziantep merkez ve ilçelerinde yer alan ilkokul ve ortaokul kademesindeki kız çocukları ve şehit ailesi kız çocukları için voleybol yetenek taraması yapmak ve öğrencileri uygulamaya dâhil etmeyi amaçlamaktadır. Proje kapsamında şu ana kadar 30 okul, 7000 üzerinde kız çocuğu taramalara dahil edilmiş, 615 öğrenci seçilmiş ve bunların 200’nün testi tamamlanmıştır. Okulların kapanması sebebiyle eldeki sporcularla çalışmalar devam ederken gelecek yıl taramalara devam edilecektir. Merkezdeki çalışmalarımızdan sonra ilçelerde de taramalarımız olacaktır.

2.’si ise eğiticilerin eğitimi. Bu organizasyonu uzun vadeli ve ayakları yere basan bir şekilde yürütebilmek için çok gerekli olan eğiticiler için bir seferberlik başlattık. Temel amacımız Gaziantep’te ikamet eden Spor Bilimleri BESYO mezun ve öğrencilerine, Voleybol antrenörlerine, Spor Lisesi öğrencilerine hizmet içi eğitimler vermek ve istihdam sağlamak. Antrenörler için de şu ana kadar, 6 seminer ve hizmet içi eğitim sağlanmıştır. Altyapıyı önemsiyoruz çünkü, aslında oradaki her kız çocuğunu geleceğe iyi bir şekilde hazırlarsak, bir kardeşi, bir ebeveyni, bir arkadaşı, bir bireyi eğitebileceğini biliyoruz. İnsana yapılan yatırımın hiçbir zaman boşa gitmeyeceğini düşünüyoruz.

 

Yeni sezon hazırlıklarına başladınız takımla ilgili neler söylemek istersiniz?
Takımıma ve ekibime güveniyorum. Uzun olacak, zor olacak ama keyifli olacak…

 

TEMEL HEDEF DAHA İYİ OLMAK

Hedefler doğrultusunda çalışan bir kulüptesiniz ve şampiyonluk baskısı iyice arttı bu konuda neler söylemek istersiniz?
Bu ilk değil, son da olmayacak, her yeni gün yeni bir hedefe yürüyeceğiz. Temel amacımız, “Her gün, dünden daha iyi olmak” olacak. Bu sebeple, ben kendine güvenenler için baskı yoktur, sorumluluk duygusu vardır diye düşünüyorum. Bu konuda çok sevdiğim bir özlü söz var. ‘İnsanlar geleceklerine karar vermezler, insanlar alışkanlıklarına karar verir, alışkanlıkları geleceklerini belirler’ (F.M.Alexander) J. Şimdiden iyi alışkanlıklar edinmeye çalışıyoruz.

 

PANORAMA MÜZESİ ETKİLEYİCİ

Gaziantep ile ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?
Öncelikle başta Gaziantep Valisi sayın Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanı sayın Fatma Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü sayın Yasin Tepe, Gençlik ve Spor İl Müdürü sayın Muhittin Özbay’a Spor Şehri Gaziantep Yöneticisi İdris Turan’a özel teşekkür etmek istiyorum. Sporun bu kadar desteklendiği başka bir şehir görmedim. Gaziantep çok güzel bir şehir, lezzetleri tartışılmaz, Rumkale’yi çok etkileyici bulduk takım olarak, çok gizemli bir tarih yatıyor arkasında. Ancak tartışmasız Panorama Müze en etkileyici kısmıydı. Unuttuk demek doğru sayılmaz ama bize bu günleri sağlayan Millî Mücadele kahramanlarımızı yüreğimizde hissettiğimiz bir yerdi Panorama Müze…Bu vesile ile, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum.

Son olarak, Sultanlar ligine çıkmak, tesisleşmek, altyapı organizasyonlarının şehre, bölgeye yayılmasıyla, seyirci potansiyeliyle, anlam kazanacaktır. Bunlardan birinin eksikliği diğer durumların kalıcı olmasını etkileyebilmektedir.

Haber: Cihat Öztürk

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.