Alkışlar sadece Yıldızlara mı?

Evet futbolun mahkemelik olduğu sporun ikinci plana itildiği bir anda voleybolda yıldız kızların dünya şampiyonluğu ülkede bir başka memnuniyet ve mutluluk yaşattı. Herkes gibi ben de çok mutluyum. Aslında daha önce ablalarından beklediğim Avrupa Ligi şampiyonluğunu yıldız kızlarımız başardı… En büyük sevincim ise Başkan Erol Ünal Karabıyık adına… Dünya standartlarında salonlar yaptı, üst üste organizasyonlar aldı ülkemize, kendi sahamızda ve seyircimiz önünde oynamak avantajını kullanıp şampiyon olmak için ama abla sultanlar beceremiyordu. Yüzüp yüzüp kuyruğunda olmuyordu… Ama yıldız kızlar başkan Karabıyık, voleybol ailesine ve Türk halkına büyük mutluluklar yaşattılar. Kendilerini kutluyorum.

Bu başarı birkaç aylık olay değil uzun vadeli bir program ürünüdür. Yakinen şahit olduğum için biliyorum. Dünya yıldız kızlar şampiyonası alınırken Başkan Karabıyık Meksika’da 2007’de ikinci, Tayland’da 4.olduk daha akıllı hazırlanıp, kendi sahamızda niye dünya şampiyonu olmayalım neden Türk voleybolu bir sıçrama daha yapıp ivme kazanmasın diyerek organizasyonu aldı. Ankara da o günden sonra güzel bir salon yapılırken voleybol lisesi de faaliyete geçip Türkiye’nin yıldızı parlayan voleybolcuları aynı lisede toplandı ve ardından TVF Lisesi olarak kendilerinden büyük ve tecrübeli oyuncularla oynayarak geliştiler. İlk meyveler Avrupa Şampiyonu olarak alındı. Ardından Trabzon Gençlik oyunlarında 3.lük. Yarı finalde 3-2 Sırbistan’a kaybedilen maç finali engelledi. Ama bu kez Sırbistan’ı nefesleri kesen mücadelede 3-2 yenerek hem rövanşı aldı hem de finalist oldu. Ardından grupta 3-1 yenildiği Çin’i finalde 3-0 gibi net skorla yenerek 2011 Yıldız Kızlar Dünya Şampiyonluğuna 7 bin kişilik seyirci önünde imza atıp gözyaşları içinde sevinç naraları attılar. 25 cumhuriyet altını olan ödül, örtülü ödenekten Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın desteği ile 50 ‘ye çıktı. Bu arada Bayan milli takımlara sponsor olan Vakıfbank da ne kadar isabetli bir iş yaptığını gördü. Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan da kızları tebrik ederken destekledikleri için mutlu ve şampiyonlukta katkıları olduğu için çok mutluydu. Ben Başkan Erol Ünal Karabıyık ve önemli bir sorumluluk alan antrenör Şahin Çatma’yı kutluyorum. Türk antrenörü olarak gurur duydum. Mehmet Bedestenlioğlu’ndan aldığı bayrağı başarıyla taşıdı ve ipi ilk sırada bitirmenin mutluluğunu yaşadı ve yaşattı. Yıldız kızlarımızın kulüplerini, antrenörlerini ve ailelerini de sevgiyle kucaklıyorum.

Madalyonun öbür yüzü

Yıldız kızlarımız şampiyon olunca medya da birkaç gün güzel haber bulduğu için sür manşet verdi ve tv’ler de ilk haber oldu voleybol. Beni yıllardır aramayan gazeteci arkadaşlarım aradı düşüncelerimi aldı. Ancak medya başlarda çok ilgisizdi Ankara’da hem de ülkemizde yapılan Dünya Şampiyonası’na… Sene boyu voleybol yazanlar Ankara’da yoktu… Voleybolu bilmeyenler haber iletmeye çalışıyorlardı. (İstisnalar kaideyi bozmaz)… Ne medyanın spor servisleri önem vermişti ne de federasyon bir organizasyon yapmıştı… Ancak yarı finale kalınca TVF bir medya organizasyonu yaptı. Ekonomik nedenlerle benim gitmediğim gibi TVF de ekonomi yapmış ve kesenin ağzını iki günlük de olsa açmaya karar vermişti. Bir medya organizasyonu yapıldı ancak Alev Anakök, Cengiz Tokgöz ve ben gitmedik, gidemedik. Hem başarının hem de gazetecilerin gelmesiyle voleybolcularımız gazetelerin ilk sayfalarına tv’lerin ilk haberlerine çıktılar, ardından şampiyonluk da gelince kaymaklı ekmek kadayıfı oldu. Benim her zaman söylediğim bir şey var. Avrupa ve dünya şampiyonaları vitrindir. Buralarda medyayı maksimum kullanmak durumundasın. Medya bunlarla daha çok ilgileniyor. Burada 3-5 liranın hesabı yapılmaz. Yeni sponsorlar, co sponsorlar isteniyorsa medyayı yanında bulacaksın, bulamazsan sen taşıyacaksın… İşte örneği Medya geldi, 2 sütunlardan 5 sütun, şampiyonluk gelince de tam sayfalara çıktı… Artık iyi bir pazarlama biriminin geldiğine inanıyorum. Hazır fırsat geldi treni kaçırmayalım. Türk bayan voleybolu zirve yapıyor, sponsorları, paraları kazanma zamanıdır. Bu tek kişiyle olacak iş değildir. Voleybol takımının yaptığı gibi bir takım işidir… Haydi pazarlama takımı projesini başlatma zamanıdır… Nasıl 2009’da yıldızlar için başlatılmışsa Türk voleybolu için de pazarlama takımı kurulmalıdır. Daha çok paranın girmesi sağlanmalı, emeği geçenler daha çok mutlu edilmeli, başarılar sürekli olmalı ve sürekli olursa başarılısındır…

Önümüzdeki günlerde Avrupa Şampiyonası var. Erkekler Çek Cumhuriyeti –Avusturya’da 10 Eylül, Bayanlar da Eylül sonunda Avrupa Şampiyonası Finallerinde mücadele edecekler. Burada Türk medyası olması lazım. Medyada voleybol yine geniş yer alması lazım. Erkeklerde Halkbank, bayanlarda Vakıfbank’ın işbirliği ile bu iş gerçekleşebilir. Bir koyup 10 alınabilir. Futbol bunu yapıyor, basketbol yapıyor. Neden voleybol yapmasın…

Bu sezon tüm Aroma Ligi maçlarını yayınlayan Sports tv, Dünya Şampiyonası’nı yayınladı. Karşılaşmaları Adnan Paşaoğlu anlattı, Emin İmen de yorumladı. Gönlüm ulusal kanaldan daha geniş kitlelere yayın yapıp bu başarının paylaşılmasından yana. Ama TRT 3 Spor ilgilenmeyince Sports tv elini taşın altına soktu. Ve en güzel şekilde de yayınladı. Başta eski voleybolcu olan Sports tv’nin sahibi Ahmet Gülüm olmak üzere Genel Yayın Yönetmeni İlhan Uzundurukan ve tüm emeği geçenleri kutluyorum.

Enver BAĞLARBAŞI

 


Haberi Paylaş