Alternatif spor ’kar voleybolu’

Çintımar, kar voleybolunu ilk kez 4 yıl önce Erzurum’da başlattıklarını belirterek, geçen kısa sürede, kar voleybolunun Geleneksel Spor Dalları Federasyonu bünyesine alındığını söyledi. Kar voleybolunun kendi projesi olduğunu, kış oyunlarında topla oynanan bir spor bulunmamasına dikkat ettiğini ve plaj voleybolundan esinlendiğini anlatan Çintımar, ’’Kış oyunlarında, topla oynanan bir branş yok.
Alternatif bir branş olsun istiyoruz. Kar voleybolu, kış sporlarında topla oynanan ilk oyun olabilir. Ancak bunun için gerekli tanıtımın yapılması ve ilginin gösterilmesi gerek. Biz Palandöken Kar Voleybolu turnuvasını bu yıl dördüncü kez düzenledik. Her yıl katılan takım sayısı artıyor. Bu sene 3’er kişiden oluşan 15 bayan ve 12 erkek takımı mücadele etti. Geçen 4 yılda iyi kötü bir mesafe katettik. Kar voleybolu artık federasyonu olan bir spor. Umarız daha da gelişir’’ dedi.
Çintımar, badmintonun Çin Halk Cumhuriyeti tarafından dünyaya kazandırılan ve daha sonra şampiyonalara dahil edilen bir spor branş olduğuna dikkat çekerek, kar voleybolunun da badminton gibi şampiyonalarda oynanan bir spor branşı olmasının tek arzusu olduğunu ifade etti. Çin’in badmintonu dünyaya tanıtım sürecinde, ücretsiz spor malzemesi dağıttığını da ifade eden Çintımar, ’’Çin yaptığı tanıtım çalışmaları sonrasında milli sporları olarak badmintonu dünya sporuna kazandırmayı başardı. Biz neden yapamayalım? Yeter ki gerekli ilgi gösterilsin.’’ diye konuştu.
’’Türkiye’nin birçok bölgesine kar yağıyor. Bu vesileyle kar voleybolunun olimpiyatlarda, dünya şampiyonalarında ve Universiade’de yapılmasını arzu ediyoruz’’ diyen Çintımar, ’’Kar voleybolunun kuralları, saha ölçüleri, oyuncu sayısı ve oyunda
giyilecek malzemeleri farklılık gösteriyor. Tamamen özgün bir spor. Projeyi ben yaptım ama sonrasında, Erzurum’daki tüm voleybol camiası bana destek oldu. Kar voleybolu, 2011’de alternatif spor branşlarından birisi olabilir mi? bunu bilemiyorum. Ama olabilmesi için şimdiden olimpiyat komitemizle, bu konuda bir ön görüşme, değerlendirme yapılması gerekir. İnsanların bir tarafta kayak yaparken, bir yandan da kar voleybolu oynanması çok güzel bir olay’’ dedi.

Haberi Paylaş

Comments are closed.