Amerika Sultanların önünde dize geldi

Dünya Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nda D grubundaki üçüncü maçını Amerika Birleşik Devletleri  ile oynayan Türkiye güçlü rakibini 3-0 yenerek 1.tur grup müsabakalarını yenilgisiz tamamladı.

Amerika karşısında alınan galibiyet, genç bayanlarımızı grup birincisi yaptı. İlk 8 takım arasına giren Ay-Yıldızlılar, Almanya, Dominik Cumhuriyeti ve Meksika ile yarı finale yükselme mücadelesi verecek.

SALON: Tijuana

HAKEMLER: Poula Turci (Brezilya) 7, Roy Velez (Porto Tico) 7

TÜRKİYE: Büşra Cansu 6, Melis Gürkaynak 6, Polen Uslupehlivan 6, Gözde Yılmaz 7, Neşve Büyükbayram 7, Asuman Karakoyun 6, Seval Yılmaz (Libero) 6, Elif Uzun 7

AMERİKA: Hayley Spelman 6, Amanda Dowdy 7, Kendall Bateman, Sara Shaw, Alexandra Hunt, Alexis Olgard, Kelsey Black (Libero), Morgan Broekhuis, Karissa Cook, Mallory Woolridge

SETLER: 25-20, 25-20, 25-16

Meksika’da devam eden Dünya Genç Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye, grubunu lider tamamlamayı bildi. Tjiuana’daki son maçında Amerika ile karşılaşan millilerimiz, beklenen oyunu çıkartamasa da rakibine set vermeden 3-0 kazanan taraf oldu.

Küba galibiyetiyle ilk sekiz takım arasına kalmayı garantileyen Ay-Yıldızlılar, grubunu lider tamamlayıp, üst grupta avantaj yakalamak amacıyla Amerika karşısına çıktı. Galibiyeti bulunmayan rakibi karşısında özellikle arka alandan top çıkartmakta ciddi sıkıntı yaşayan bayanlarımız, skorda farkı açmayı başaramadı. Bu maçta ilk altıda forma şansı bulan Gözde Yılmaz, Büşra ile sayı yükünü çeken isim oldu. Set, 25-20 Türkiye lehine sonuçlandı.

İkinci set, ilkinden farklı değildi. Libero Seval Yılmaz ve Büşra’nın manşet alamaması, Amerika’yı maça ortak etti. Ancak hem Kaptan Melis, hem de zaman zaman ön plana çıkan Polen, ekibimizi skorda ön planda tutmayı başardı. İkinci seti genç bayanlarımız yine 25-20 önde tamamladı.

Üçüncü set, Türkiye adına yine kolay geçmedi. İlk iki sette gücünü maksimum kullanan Amerika ise, hücumlarımıza blok yapmakta sıkıntı çekti. Aynı sıkıntıyı, rakip bloklara yakalanan Büşra ve Polen de yaşadı. Buna karşın, oyuna giren Elif’in arka alanı toparlaması, ekstra file önü sayıları, ikinci teknik molaya 16-12 önde girmemizi sağladı. Devamında çözülen Amerika oyundan koptu ve set 25-16 ekibimize geldi. Maçı 3-0 kazanan Türkiye, grubunu da lider tamamlamayı başardı.

Yeni durak Mexicali
Şampiyonada Türkiye için yeni durak, Mexicali şehri. İlk sekiz takımın arasına giren Ay-Yıldızlılar, Almanya, Dominik Cumhuriyeti ve ev sahibi Meksika ile aynı grupta yer alacak. Burada ilk iki takım, yarı finale kalacak ve yoluna devam edecek.

California’dan destek ve bayrak
Amerika maçına, California’da yaşayan Türklerden destek geldi. Milli takımımızın maçını izlemek için Tijuana’ya gelen yurttaşlarımız, yanlarındaki bayrağımızı da kafileye teslim etti. Meksika’da yaşanan skandalları internetten takip ettiklerini belirten gurbetçiler, diğer maçlara da gelmeye çalışacaklarını söylediler.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ…

 


Haberi Paylaş