Ankara Dünya Yıldızlarını konuk ediyor

Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı Yıldız Kızlar Dünya Voleybol Şampiyonası, 12 Ağustos Cuma günü Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Başkent ve Ankara Spor Salonları’nda yapılacak maçlarla start alacak.

Dünyanın en iyi takımlarını Başkent filelerinde buluşturacak şampiyonada, son Avrupa Şampiyonu Türkiye ile birlikte toplam 16 takım, 4 ayrı grupta mücadele edecek. (A) Grubu’nda yer alan Türkiye, bu grupta Mısır, Cezayir ve Polonya ile karşılaşacak.

Afrika’dan 2, Asya’dan 3, Avrupa’dan 6, Kuzey-Orta Amerika ve Karayipler Voleybol Konfederasyonu’ndan (NORCECA) 3, Güney Amerika’dan 2 ülkenin katılacağı şampiyona 20 Ağustos Cumartesi günü son bulacak.

-STATÜ-
İlk turda (A), (B), (C) ve (D) Grubu maçlarının ardından, gruplarında ilk 2 sırayı alan takımlar 2. turda (E) ve (F) Grupları’na yükselirken, 3. ve 4. olan takımlar ise 2. turda (G) ve (H) Grupları’nda mücadele edecek.

2. tur maçlarının ardından (E) ve (F) Grupları’nda 1. ve 2. olan takımlar yarı finale çıkarken, 3. ve 4. olan takımlar 5-8’incilik maçları oynamaya hak kazanacak.

(G) ve (H) Grupları’nın 1. ve 2. takımları 9-12’ncilik, 3. ve 4. takımları ise 13-16’ncılık için karşı karşıya gelecek.

-GÖZLER YILDIZ KIZLARDA-
TVF, bu yıl mayıs ayında Yıldız Kızlar ve Erkekler Avrupa şampiyonalarını başarıyla organize etmiş ve Yıldız Kız Milli Takımı, altın madalya kazanarak Türkiye’ye voleybol tarihinin milli takımlar düzeyindeki ilk Avrupa şampiyonluğunu getirmişti. Yıldız Kız Milli Takımı’nın burada da bir ilke imza atıp atmayacağı merakla bekleniyor.

İlki 1989 yılında olmak üzere 2 yılda bir düzenli olarak yapılan dünya şampiyonasında, 2009 yılında Brezilya altın, Sırbistan gümüş ve Belçika bronz madalya kazanmıştı. Şampiyona tarihinde altın madalya sıralamasına bakıldığında Brezilya ile Çin 3’er altınla ilk sırayı paylaşırken, Japonya’nın 2, Kore, Rusya ve eski Sovyetler Birliği’nin birer altın madalyası bulunuyor.

Şampiyonada gruplarda yer alan ülkeler ve Türkiye’nin ilk turdaki maç programı şöyle:

-GRUPLAR-
(A) Grubu (TVF Başkent Salonu): Mısır, Türkiye, Cezayir, Polonya
(B) Grubu (Ankara Spor Salonu): Brezilya, Meksika, Arjantin, Slovakya
(C) Grubu (TVF Başkent Salonu): Amerika, Sırbistan, Çin, Porto Riko
(D) Grubu (Ankara Spor Salonu): Japonya, Almanya, Tayland, İtalya

-TÜRKİYE’NİN İLK TUR MAÇ PROGRAMI-
12 Ağustos Cuma: Türkiye – Cezayir (17.30)
13 Ağustos Cumartesi: Mısır – Türkiye (16.30)
14 Ağustos Pazar: Türkiye – Polonya (16:30)

 


Haberi Paylaş