Antrenörlük Felsefesi I

Felsefenin anlamı, aklın peşinden koşmaktır. Bu bize ne? Neden? Ve nasıl? sorularını yanıtlamamıza yardımcı olur. Felsefe, yaşamdaki deneyim ve hedefleri incelemede bir yoldur.

Hayat felsefeniz iyi mi? Antrenörlük felsefenizi iyi belirlediniz mi? Antrenörlük yaşamınızda hedefleriniz belirsiz mi? Bu tür şüpheler sizi çoğu zaman kişisel ilişkilerinizi yıkan ve takımınızda karamsarlığa götüren durumlar yaratacaktır.

Antrenörlük felsefenizi geliştirmede anahtar cümle, ‘kendinizi tanımanızdır’. Eğer nereye gittiğinizi bilmiyorsanız, hiç bir yol sizi oraya götüremez.  Başarılı olmanız için, nereye gittiğinizi bilmeniz gerekir. Felsefesini doğru geliştirmeyen antrenör dış baskılardan çabuk etkilenirler ve yönetim eksikliği hissederler. Aşağıdaki hikâye buna güzel bir örnektir.

Bir yaşlı adam, bir çocuk ve bir eşek varmış. Köylerine giderken çocuğun eşeğe binmesine karar vermişler. Bir gurup insanın yanından geçerken, bu insanlar yaşlı adam yürürken çocuğun eşeğe binmesinin doğru olmadığını söylerler. Bunun üzerine çocukla yaşlı adam pozisyonlarını değiştirirler. Bunun üzere başka bir gurup insan da küçük çocuk yürürken adamın eşeğe binmesinin doğru olmadığını söylerler. Böylece ikisi de yürümeye karar verirler. Çok geçmeden yanlarından geçen diğer bir gurup insan da eşek varken yürümenin aptallık olduğunu söylerler. Adam ve çocuk beraber eşeğe binmenin doğru karar olduğuna karar verirler. Bir süre sonra yanlarından geçen bir kişi zavallı eşeğe büyük yük bindirdiklerini söyler. Bunun üzere çocuk ve adam en doğru kararın eşeği taşımak olduğunu düşünürler. Köprüden karşıya geçerken eşek ellerinden kayar ve suya düşüp boğulur.

Bu hikâyenin ana fikri: Eğer herkesi memnun etmeye çalışırsanız eşeğinizi kaybedebilirsiniz.

Voleybol hakkındaki bilginizi çok artırmalı ve bir felsefeye sahip olmalısınız. Felsefeye sahip olma, antrenman kurallarını oluşturmada, oyun anlayışı da, kısa ve uzun vadeli hedefler ortaya çıkabilmektedir. Teknik bilgilerinizle beraber antrenörlük felsefenizi geliştirebilirseniz daha iyi antrenör olabilirsiniz.

Voleybol dolu günler dileğiyle.

Barbaros ÇELENK
barbaros.celenk@hacettepe.edu.tr


Haberi Paylaş

Comments are closed.