Antrenörlük hiç aklımda yoktu

Voleybol yaşantısı boyunca bir çok kişinin imrenerek baktığı bir yeteneğe sahipti Güzin Teksoy. Camiada her kesin sevdiği kişiliği disiplinli spor yaşantısı ile örnek bir voleybolcu.
Şimdi neredeler bölümümüze bu geçmişi başarılarla dolu voleybolcuyu konuk etmek istedik. Sorularımızı içtenlikle yanıtladı.

İşte Güzin Teksoy;
Spora ilk okul 4. sınıfta atletizm ile başlayan Güzin Teksoy daha sonra lise de voleybolla tanışır. İlk olarak Mülkiye Spor Kulübü formasını giyen başarılı voleybolcu sonra sırasıyla Emlak Bankası, Vakıfbank, Gazi Üniversitesi, Beşiktaş, Galatasaray, Dicle Üniversitesi ve Türk Telekom kadrolarında yer alır.

Güzin Teksoy kariyerini şöyle anlatıyor; ‘’Voleybolda ilk başarı Liseler Türkiye Şampiyonluğu ile geldi. Ardından Genç Kızlar Türkiye İkinciliği, A Bayanlar Türkiye Üçüncülüğü, CEV CUP Üçüncülüğü, Yılın Sporcusu İkinciliği (ulus gazatesi 1987-1989), Genç ve A Milli Takım Oyunculuğu, Akdeniz Oyunları İkinciliği, 95-96 sezonu Türkiye Kupası Birinciliği, Türkiye Lig Birinciliği, CEV CUP İkinciliği ardından CEV CUP’ta En Değerli Oyuncu MVP seçildim. 1996-1997 Milliyet Gazetesi Yılın Takımı Ödülü’nü aldım.’’

‘’20 yıldan fazla yaşam tarzım olan, severek ve büyük bir özveri ile yaptığım voleybol sporunu kendi isteğimle bıraktım’’ diyen Teksoy son noktayı Türk Telekom Spor Kulübü’nde koyuyor. Voleybol oynama isteği hiç bitmeyen başarılı voleybolcu bırakma kararını şöyle dile getiriyor; ‘’Hala oynama isteğim olmasına rağmen yaş itibarı ile iyi bir noktada bırakmayı tercih ettim. Mehmet Bedestenlioğlu ile başlayan voleybol eğitim sürecim boyunca Cengiz Göllü, Hüseyin Özcoşan, Ercan Gürel, Andrzej Niemczech, Adnan Kıstak, Vladimir Kuzitgin, Reşat Yazıcıoğulları, Faik Karayev, Vladimir Buzaev gibi çok iyi antrenörlerle çalıştım. Hepsinden çok şey öğrendim. Buradan hepsine teşekkür ederim.’’
Teksoy Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü mezunu. Voleybol oynarken öğretmenlik yapmaya başlayan Güzin Teksoy voleybolu bıraktıktan sonra da öğretmenliğe devam ediyor.

VOLEYBOLDAN UZAK KALAMADIM
Voleybolu bıraktıktan 2 yıl sonra antrenörlüğe başlayan Teksoy o günleri de şöyle dile getirdi; ‘’Antrenörlük aslında hiç aklımda yoktu. Buzaev bıraktığım zaman onunla çalışmamı istiyordu. Çok isterdim ama oyunculuk sürecim uzun yıllar sürdüğü için bu mümkün olmadı. Voleyboldan çok fazla uzak kalamadım. Bıraktıktan iki yıl sonra Türk Telekom Spor Kulübü’nde antrenörlüğe adım attım. 2007 yılında Karadeniz Oyunları Birincisi ve Dünya İkincisi olan Yıldız Milli Takımda yardımcı antrenörlük görevi yaptım. 2008 yılında Küçük Kız Takımım Ankara birincisi ardından Türkiye birincisi oldu. 2009-2010 sezonunda TED Ankara Koleji’nde, 2010-2011 sezonunda Türkiye Voleybol Federasyonu’nun Spor Okullarında ve TVF Spor Lisesi takımlarında antrenörlük yaptım. 2010’da 23 Nisan Dünya Çocuk Oyunları Şampiyonası’nda ikinci olan Yıldız Milli Takımın antrenörlüğünü yaptım. Hala Türkiye Voleybol Federasyonu’nda spor okulları ve A milli takım Antrenörleri Marco Aurelio Motta ve Alper Erdoğuş’un koordine  ettiği yıldız kız milli takımında yardımcı antrenör olarak görev yapıyorum’’

Güzin Teksoy antrenörlükle birlikte Beden Eğitimi Öğretmenliğini de sürdürüyor.
Voleybolu bıraktıktan sonra hayatının nasıl değiştiğini sorduğumuz başarılı sporcu ‘’Voleybolu bıraktıktan sonra hayatımdaki değişiklik antrenörlüğe geçiş oldu. Antrenörlüğe başladığımda camiada gördüğüm herkesten çok olumlu tepkiler aldım. Bu da beni motive etti’’ diyerek sözlerini tamamladı.


Haberi Paylaş