Asıl hedef havuzu büyütmek

A Milli Bayan Voleybol Takımı Antrenörü Mehmet Bedestenlioğlu, “Asıl amacımız gelecek A Milli Takımı’nın havuzunu büyütmek. Bu takımdan böyle oyuncular çıkarmayı amaçlıyoruz” dedi.

Bedestenlioğlu, Avrupa Bayanlar Voleybol Ligi A Grubu 3. ayak maçları
için Romanya’nın Craiova kentinde hazırlıklarını sürdüren milli takıma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Macaristan’daki 2. ayak maçlarından ardından İstanbul’da kısa bir hazırlık dönemi geçirdiklerini belirten Bedestenlioğlu, orada oynadıkları son Bulgaristan maçında yenilmelerine rağmen gösterdikleri performansı burada da tekrarlayarak geliştirmek istediklerini vurguladı.
     
Grupta oynayacakları 3 maçtaki asıl hedeflerinin galibiyet veya mağlubiyettten çok deneyim ve özgüven kazanmak olduğunun altını çizen Bedestenlioğlu, “Yine de buradan mutlaka 1 veya 2 galibiyet almak niyetindeyiz” diye konuştu.
 
Bedestenlioğlu, milli takımdaki deneyimli oyuncularının Akdeniz Oyunları’nda yer alması nedeniyle Avrupa Ligi’ndeki maçlarla “genç ve yetenekli oyuncuları takıma kazanmak” istediklerini vurguladı. Kadroda yer alan en deneyimli oyuncunun 23 yaşında olduğunu ifade eden Bedestenlioğlu, “Asıl amacımız, gelecek A Milli Takımı’nın havuzunu büyütmek. Buda mücadele edecek, savaşacak oyuncularla olabilir. Bu takımdan böyle oyuncular çıkarmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
“Asıl sorun deneyimsizlik”
Yaşadıkları en büyük sorunun, kadroda bulunan oyuncuların kendi liglerinde ana takımda çok sık forma şansı bulamaması olduğunu dile getiren Bedestenlioğlu, deneyimsizliğin kendilerini zorladığını belirtti.
“Türkiye gibi dünyanın en iyi 10 takımı arasında yer alan güçlü takımların kadrosuna, çok yetenekli değilseniz girebilmeniz çok zordur” değerlendirmesinde bulunan Bedestenlioğlu, kafilede bulunan oyuncuların 25 yaşına gelene kadar bu seviyeye ulaşmasına çabaladıklarını kaydetti.
 
Türkiye, altyapıda dünya 4’üncüsü
Bedestenlioğlu, bayanlar voleybolunda milli takım düzeyinde her yaş grubunda ülke olarak  olduklarını ifade ederek,  “A Milli Takım Akdeniz Oyunları’nda, Genç Milliler Dünya Şampiyonası’nda, Yıldız ve Küçük Milliler Balkan Şampiyonası için hazırlık kampında, biz Romanya’dayız. Dünyada altyapıda
 4’üncü, A Milli Takım düzeyinde 7’inci sıradayız” şeklinde konuştu.
      
Romanya, Bulgaristan ve Macaristan ile A Grubu’nda yer alan Türkiye, ilk ayağının Bursa, ikincisinin Macaristan’da oynandığı maçlar sonunda grupta son
 sırada yer alıyor. A Milliler, grupta bugün, yarın ve 30 Haziran’da 3 maç yapacak. Milliler, ilk maçında bugün 17.00’de Bulgaristan ile karşılaşacak.
 Haberi Paylaş