Askerliğini tamamlamadığı için yurt dışında oynayamıyor

İranlı sporcular, ülkenin erkek voleyboldaki yeni yıldızı Amin Esmaeilnejad’ın yurtdışında oynamasına izin verilmesi için harekete geçti.

İtalya SuperLega ve Polonya PlusLiga’nın önemli kulüplerinden teklifler aldığı konuşulan ve 2022 FIVB Voleybol Milletler Ligi’ndeki performansıyla göz dolduran Esmaeilnejad’ın kariyerinin gelecek dönemine dair tartışmalar kızıştı. 25 yaşındaki smaçörün VNL performansı çok ilgi gördü. Amin, Hollandalı Nimir Abdel-Aziz’in ardından en skorer sıralamasında ikinci sırada yer aldı. Buna rağmen İran voleybolunun yeni yıldızı, ülkedeki mevcut yasa nedeniyle yurt dışına çıkamıyor. Amin’in hala bir yıllık askerlik hizmeti kaldığı ve gelecek sezon askeri bir takıma geçmek zorunda kalacağı belirtiliyor. Başarılı oyuncu askeri yükümlülüğünün bir yılını Shahdab Yazd’da oynayarak geçirdi ve takımının ilk ulusal başarısını kazanmasına yardımcı oldu. Oyuncunun gelecek yıl için ise Gorgan Pass’e gitmesi bekleniyor. Sonuç olarak Amin’in yasal olarak yurtdışında oynamasına izin verilmiyor.

Amin Esmaeilnejad’ın büyük bir ligde oynaması ve belki de bir süperstar olması için en iyi zaman olduğuna inanılıyor. Bu bağlamda, İran Milli Takımı’nın eski orta oyuncusu Adel Gholami, Instagram’da bir kampanya başlatarak, bu konuda voleybol ve genel olarak spor dünyasından destek istedi. Daha sonra İran’daki ünlü sporcular, Amin’in Instagram sayfasında yeniden yayınladığı askerlik hizmetinden muaf tutulmasını istedi. Konu hakkında şimdilik bir karar verilmedi.

Kaynak: WorldofVolley

 

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.