Avrupa’da Türk derbisi öncesi dikkat çekenler

İki Türk temsilci Fenerbahçe Opet ve VakıfBank’ın karşı karşıya geleceği 2022 CEV Şampiyonlar Ligi yarı final eşleşmesinin ilk ayağında VakıfBank, 31 Mart Perşembe günü Fenerbahçe Opet’i konuk edecek.

Saat 19.00’da başlayacak ve S Sport 2’den canlı olarak yayınlanacak müsabakayı, Slovenya’dan Igor Porvaznik ile Türkiye’den Ozan Çağı Sarıkaya hakem ikilisi yönetecek.

Temsilcilerimiz bu sezon CEV Şampiyonlar Ligi Yarı Final’i öncesi üç kez karşı karşıya geldi. 2021-2022 sezonunda dördüncü kez birbirine rakip olacak Fenerbahçe Opet ve VakıfBank’ın bu sezon oynadığı üç maçın ikisini VakıfBank, birini Fenerbahçe Opet kazanmıştı.

Misli.com Sultanlar Ligi’nin üçüncü haftasında Vakıfbank Spor Sarayı’nda oynanan mücadeleyi 3-1 kazanarak sezona iyi bir başlangıç yapan sarı lacivertliler, rakibine puan vermeden maçtan galip ayrılmıştı. Temsilcilerimiz, Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen 2021 FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası Yarı Finali’nde karşı karşıya gelmiş ve bu kez maçtan galip ayrılan taraf 3-0’lık net skorla VakıfBank olmuştu. Misli.com Sultanlar Ligi’nin on altıncı haftasında Burhan Felek Vestel Voleybol Salonu’nda oynanan mücadeleyi 3-1 kazanan sarı siyahlılar, bu sezon iki ekibin kendi arasında oynadığı maçlarda durumu 2-1’e getirdi.

İki takımın bu sezon kendi arasında oynadığı maçlara bakıldığında en skorer isimler olarak 65 sayıyla VakıfBank’ın İsveçli yıldızı Isabelle Haak ve 63 sayıyla Fenerbahçe Opet’in Rus yıldızı Arina Fedorovtseva öne çıkıyor. Hücumda %48 ile top öldüren Haak’ın 3 servis 2 de blok sayısı bulunuyor; %44’lük hücum performansının yanı sıra etkili servisleriyle de öne çıkan Arina Fedorovtseva’nın takımına servisten 9, bloktan da 3 sayılık katkı verdiği görülüyor. Sarı lacivertlilerde Anna Lazareva 54 sayıyla ikinci en skorer isim olarak yer alırken sarı siyahlılarda Gabi Guimaraes 43 sayıyla takımının bu alanda öne çıkan ikinci ismi konumunda bulunuyor. Devre arasında takıma katılan Melissa Vargas’ın iki takım arasında oynanan yalnızca son maçta forma giydiğini hatırlatmak gerekiyor.

Fenerbahçe Opet ve VakıfBank’ın bu sezon birbirleriyle oynadıkları maçlara bakıldığında VakıfBank’ın 35 blokla rakibi Fenerbahçe Opet’e bu alanda üstünlük kurduğu görülüyor. Sarı siyahlılarda Zehra Güneş, imza attığı 19 blok sayısıyla öne çıkarken onu Fenerbahçe Opet’ten Kaptan Eda Erdem Dündar 8, Mina Popovic 6, Anna Lazareva 5 blokla takip ediyor. Michelle Bartsch-Hackley ise 5 blokla takımının bu alandaki ikinci skorer ismi olarak karşımıza çıkıyor.

İki takımın servis performansına baktığımızda bu alanda Fenerbahçe Opet’in 18 servis sayısı ile rakibi Vakıfbank’a bu alanda üstünlük kurduğu görülüyor. VakıfBank’ın servisten kazandığı 16 sayının 6’sı Gabi Guimaraes’ten gelirken Fenerbahçe Opet’te Arina Fedorovtseva, imza attığı 9 servis sayısıyla bu alanda da öne çıkan isim oluyor.

Fenerbahçe Opet ve VakıfBank’ın servis karşılama performanslarına bakıldığında rakibine göre daha az direkt hata yapan Fenerbahçe Opet’in 239 manşette 16 hata sonucu, gelen servisleri %47 pozitif ve %24 mükemmel manşet yüzdesiyle karşıladığı istatistiği karşımıza çıkıyor. 228 manşette 18 hata ile rakibinden daha fazla direkt hata yapmasına rağmen pozitif ve mükemmel manşet yüzdeleri %49 ve %35 olan Vakıfbank’ın rakibinden daha yüzdeli servis karşıladığı görülüyor.

Oynanacak iki maçın sonunda rakibine karşı puan olarak üstünlük kuran ekip, adını 2022 CEV Şampiyonlar Ligi’nde finale yazdıracak. Eğer her iki karşılaşmanın sonunda puan eşitliği söz konusu olursa, altın set kuralı devreye girecek. İkinci maçın bitiminden hemen sonra 15 sayı üzerinden oynanacak olan altın seti kazanan ekip, finaldeki yerini alacak.

Haberi Paylaş

Comments are closed.