Avrupa’da Türk resitali

Son yıllarda büyük bir ivme kazanan Türk voleybolu özellikle bayanlarda Avrupa’nın zirvesine yerleşmiş durumda.

Takımlarımız oluşturduğu kadrolar ve yaptığı yatırımların karşılığını Uluslararası arenada almaya devam ediyor. CEV Denizbank Şampiyonlar Liginin değişmez isimleri olma özelliğini bu yılda sürdüren Vakıfbank ve Fenerbahçe Grundig takımları kozlarını önümüzdeki günlerde İtalya’da paylaşacak.

Temsilcilerimiz statü gereği İtalyan ekibi Pomì Casalmaggiore’nin ev sahipliği yapacağı Dörtlü Finalin ilk maçında karşı karşıya gelecek.

Avrupa’da kupalara adeta ambargo koyan Vakıfbank 8.kez finalde yer alarak önemli bir rekora da imza atmış oldu. Daha önce Şampiyonlar Liginde iki kez (2011-2013) mutlu sona ulaşan temsilcimiz FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonluğunu da 2013 yılında elde etti.

Avrupa Challenge Kupasını 2008 yılında kazanan Vakıfbank, ayrıca 1991-1992 ve 2000 yılarında CEV kupasında üçüncülük kazandı.

Kupanın finalindeki diğer temsilcimiz Fenerbahçe 2011 yılında Şampiyonlar Ligini kazanarak kulüp tarihinde önemli bir başarıya imza attı. 2009 yılında FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonu olan Sarı Lacivertliler 2013 yılında ise CEV Kupasını müzesine götürdü.

Şimdi finale bir takımımızın çıkması garanti. Türk voleyboluna yön veren ve bu uğurda önemli başarıları ‘Futbolun Gölgesinde’ kazanan takımlarımızla ne kadar gurur duysak az. Her yıl olduğu gibi yakalanan bu başarı yine birkaç gün ile gündemde kalmasın.

Herkese seslenmek istiyorum. Başta Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve bürokratlarına. Gelin bu takımlarımıza sahip çıkın. Futbolun O büyülü dünyasından biraz olsun kendinizi farklı branşlara verin.


Haberi Paylaş