“Avrupa’da yer almak Alanya’ya çok yakışır”

Alanya Belediyespor Kulüp Başkanı Mehmet Erken ile bir araya gelerek Alanya Belediyespor Erkek Voleybol Takımının Efeler Ligi yolculuğunu ve yeni sezon hedeflerini konuştuğumuz keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.  

Süper Lig serüveni devam eden Alanyaspor’un ardından ilçenin bu kez Alanya Belediyespor ile erkek voleybolunda da en üst seviye ligde mücadele edeceğinin altını çizerek zorlu yolculuğun perde arkasında oturmuş bir yapıyla birbirine kenetlenmek olduğunu vurgulayan Başkan Mehmet Erken; yeni sezonda maçlarını oynayacakları salondan transfer dönemine, Alanya’nın voleybola ilgisinden bir kulüp başkanı olmanın zorluklarına kadar birçok konudaki sorularımızı samimiyetle yanıtladı. 

Alanya Belediyespor’un Efeler Ligi’ne yükselme serüvenini sizden dinleyerek başlayalım. 

2014 yılının Haziran ayında göreve geldim. O yıllarda asıl misyonumuz oyuncu yetiştirip üst yapılara vermekti. Ama göreve geldikten iki sene sonra, 2016-2017 yıllarında 2. Lig’de mücadele eden bir voleybol takımı kurduk. Buradaki voleybol sever dostlarımızın ve yöneticilerimizin de baskısıyla oldu. Yaklaşık iki sene 2. Lig’de mücadele ettikten sonra 1. Lig’e yükseldik. 1. Lig’de ise ilk başlarda hedefimiz ligde kalmaktı ama son iki senemizde Efeler Ligi’ne yükselmek için takım oluşturduk. Son iki senenin aslında son dönemlerinde başarılıydık ama hep finallerde kaybettik. Bu sene ise finallerde takımımız daha oturmuş bir yapıyla birbirine kenetlendi. Biraz da şans faktörüyle birlikte Efeler Ligi’ne yükseldik. Sanıyorum ki voleybol tarihinde ilk defa yarı final ve finallerde oynanan 6 maçın tamamını kazanıp namağlup olarak ve final bölümünü set vermeden 3-0’la bitirerek Efeler Ligi’ne yükselen takım olduk. Elbette kalıcı olmak istiyoruz, bu doğrultuda da transferler yaptık. Alanya bir ilçe olmasına rağmen bir il gibi, büyük bir kurumsal takım gibi transferler yaptık. Amacımız bu sene ilk 6 içerisinde yer alıp Avrupa’da da mücadele edebilmek. 

Yeni sezonda maçlarınızı hangi salonda oynayacaksınız, bu konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Bunun dışında kulübümüzde yaklaşık 16 branş var, 2.000 sporcu var. Kendimize ait 4 futbol sahası, 2 kapalı spor salonu, 1 olimpik yüzme havuzu var. Şu anda bir kapalı spor salonumuz yapılıyor, özellikle voleybol takımımız Efeler Ligi’ne yükseldikten sonra biraz daha buranın inşaat sürecini hızlandırdık. Orası da çok güzel, Alanya’nın merkezinde bir salon olacak. Salonu yetiştirmeye çalışacağız, bitiş tarihi ekim ayı gibi görünüyor ama en azından içerisinde voleybol oynanabilir alanı bitirmelerini istedik. İçerisinde aynı zamanda konaklamaya uygun 24 otel odası var. Dışardan gelen oyuncuların ve kendi oyuncularımızın konaklayabileceği ekstra bir yapı, kulüp olarak da merkez binamızı oraya taşıyoruz. Ayrıca 16 branşın yapılabileceği antrenman salonu, bodrum katında yer alan otoparkı var. Spor salonundan çok bir yaşam alanı oluşturduk. Bu binaya bitişik, ısıtmalı olimpik yüzme havuzu da mevcut, muhtemelen ekim ayında bitmiş olacak. İlk maçlarımızı belki Atatürk Spor Salonu’nda oynarız ama bu sene için ligin başlamasıyla birlikte iki üç hafta içinde muhtemelen yeni salonumuzda oynamaya başlarız. 

Transfere başantrenör Serkan Oğuz’la sözleşme yenileyerek başladınız. Transfer dönemi sizin için nasıl geçiyor, sizin için avantaj ve dezavantaj teşkil eden yönler hangileri oldu?

Transfer konusunda yönetim olarak şöyle bir karar aldık: Hocamız ve yardımcı antrenörlerimizin bize vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda çok uzun süreli değil ancak iki üç ay süreyle takip edilen oyuncularla başladık. Geçtiğimiz seneden sadece liberomuz Çağatay ve smaçörümüz Cafer devam ediyor. Bu oyuncularımız dışındaki oyuncularımızın tamamı şehir dışından gelecek. Pasörümüz de dahil olmak üzere üç yabancımız var. Hocamızın verdiği raporlar doğrultusunda transferleri gerçekleştirdik. Şu ana kadar tüm oyuncu transferlerimiz bitti, limitimiz doldu ve başka oyuncu almayacağımızı söyleyebilirim. Konaklamalarımız yeni biten tesisimizde olacak, içerisinde restaurant, kafeterya, hamam, sauna, fitness salonu olacak. Takımımız orada kalacak ve maçlarını orada oynayacak. Bu sene inşallah hepimiz için hayırlısı olur. 

Efeler Ligi’nde hedeflediğiniz nokta nedir?

Bu sene aslında sezon başındaki hedefimiz farklıydı, orta sıralarda mücadele eden ve ligde kalabilecek bir takım oluşturmayı düşünmüştük ama içerisine girdikten sonra bundan bir tık daha fazlasını yapmayı planladık. Transferlerimizdeki oyuncu kalitesiyle bunu gösterdik. Önümüzde sene Alanya’da dünyaya açılan yabancı merkezli bir pencere söz konusu. Yaklaşık 40 bin yabancının konut edinme durumu var. Yerleşik yabancılar anlamında söylüyorum. Bunların içerisinde Rusya, Ukrayna, İran vatandaşları var. Tabi bu durumda Avrupa’da oynamak bu lig içerisinde en çok Alanya’ya yakışacaktır çünkü çok ciddi anlamda bir yabancı potansiyelimiz var. Esas amacımız ilk 6’ya kalarak Avrupa’da oynayabilmek. Elbette bu bizim söylememizle olmuyor, takımımızın da buna inanması gerekiyor. Sezon başında da ekiple ve sporcularımızla birlikte gerekli toplantıları yaparak onları da bu hedefimize inandıracağız. İnşallah Avrupa’da mücadele edebileceğiz. 

Antalya’nın voleybola ilgisinin çok üst düzeyde olduğu FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası ve Voleybol Milletler Ligi organizasyonlarında görüldü. Bu turnuvalardaki doluluğun yeni sezonda seyirci anlamında tribünlere yansıyacağını düşünüyor musunuz, şehrin voleybola bakışını nasıl buluyorsunuz?

Sportif olarak en üst düzey ligde şu anda yalnızca Süper Lig’de mücadele eden Alanyasporumuz var. 3. Lig’de de Kestelsporumuz var. Üçüncü takım olarak da biz profesyonel ligde mücadele ediyoruz. Sadece bir ilçenin şu anda iki Süper Lig takımı var. 1. Lig’de oynadığımız maçlarda çoğunlukla 16-20 yaş arası diyebileceğimiz genç jenerasyon maçlarımıza ilgi göstermişti. Futbolun ve voleybolun taraftar kitlesi çok farklı, aldığımız mesajlar ve gelen tepkiler gösteriyor ki muhtemelen 1.000 kişilik tribünümüzün yetersiz kalacağını düşünüyoruz. Alanya’da insanların spora bakış açısı çok olumlu, yıllarca hem triatlonla hem de plaj futbolu ve plaj voleybolunda yaptığımız turnuvalarla Alanya her zaman sporun başkenti oldu ve olmaya devam edecek. Bu yüzden insanların Alanya’da sadece voleybola değil spora bakış açısı çok sıcak diyebilirim. 

Antalya her dönemde olduğu gibi son yıllarda da başta Rus ve Ukraynalı olmak üzere birçok turistin de ilgisinin yöneldiği bir şehir, turistlerin voleybola ilgisi nasıl? Buraya kalıcı olarak gelen yabancı ailelerin çocukları altyapılarda voleybola yöneliyor mu?

Şu anda altyapılarda sporcu sayımız tüm branşlarda toplam iki binin üzerinde, bu elbette spor okulu ve lisanslı öğrencilerin toplamı. Bu sayının yaklaşık %10, yani 200 civarı yabancı sporcumuz var. Bu 200 sporcu da burada yerleşik olan yabancıların sporcuları. Mesela şu an bulunduğumuz binada bile jimnastik, bale, tekvando antrenmanlarımız var. Onların bile belki yarıya yakını yabancı çocuklarımız. Altyapımızda da yabancı çocuğumuz var. Yabancıların özellikle sportif faaliyetlere ilgileri çok fazla, biz de onları yabancı statüsüyle değerlendirmiyoruz. Yerli gözüyle bakıyoruz. Bizim için dini, etnik kimlik, renk, dil veya mezhep çok önemli değil. Biz orada kişiye kişi olarak değer veriyoruz ve bütün antrenmanlarımıza davet ediyoruz. Yabancı dilde de kataloglar yaptırıyoruz, gayet de iyi gidiyoruz. Katılımın çok fazla olduğunu söyleyebilirim, Sadece Rus ve Ukraynalı değil Avrupalı ailelerin genelinden çok fazla katılım var. Bunların içerisinde başarılı sporcularımız, ülkesinden farklı sebeplerle çıkıp gitmek zorunda kalmış sporcularımız var. Onları da burada değerlendiriyoruz. Çok iyi bulduklarımızın Türk vatandaşlığı almaları için başvurularımız oldu.

Efeler Ligi’nden söz etmiştik, siz ligi nasıl değerlendiriyoruz? Sizce tablo nasıl görünüyor?

Aslında buna şu gözle bakmak gerekiyor. Ülke olarak sıkıntılı bir süreçten geçtik biliyorsunuz, sadece Türkiye’de değil Dünya’da da enflasyonla ilgili bir yarış söz konusu şu anda. Daha doğrusu savaş var diyelim. Seçimden sonra belki biraz rahatlar diye düşündük ama şu an hala devam ediyor bu kriz süreci. Geçtiğimiz haftalarda da gördüğümüz enflasyonla birlikte gelen zamlar vs. Tüm piyasayı olduğu gibi voleybol sektöründe mücadele eden takımları da etkiledi. Deplasman, konaklama, malzeme maliyetlerimiz, oyuncu transferlerimizdeki maliyetler tamamen arttı. Tabi bu durum tüm takımları etkiledi. Ligde şu anda benim takip ettiğim üç ya da dört takım transfer yapmadı, beklemedeler. Onlar dışındaki takımlar zaten standart, kendilerinden beklendiği ölçüde kemik kadrolarını kurdular. Önümüzdeki günlerde diğer takımların da transfer yapacaklarını ve lige bizim seviyemizde katılacaklarını düşünüyorum. Efeler Ligi’nde yeniyiz ama içine girdiğimizde gördüm, bu ekonomik süreçte bir takım yapmak, yönetmek ve bunu sürdürülebilir hale getirmek çok zor. Bu sadece kulüp başkanının veya yöneticilerin istemesiyle olmuyor. O şehrin yatırımcılarının, iş adamlarının, o şehri yöneten mülki amirlerin, belediye başkanı ve kaymakamının da spora bakış açısı ile desteği çok önemli. Bunların bir arada olmaması durumunda ligde kalıcı olma şansınız çok zor. İnşallah biz ligde kalıcı oluruz diye düşünüyorum. 

Finansal açıdan devam edelim, bu bağlamda bakacak olursak sponsorluklarınız ne durumda?

Sponsorlarımız genellikle emlak, inşaat ve turizm sektöründeki dostlarımızdan oluşuyor. Biz Yönetim Kurulu listemizi aynı zamanda sponsorlarımızda oluşturmak istiyoruz. Hem sponsor olacak hem de Yönetim Kurulumuza girecekler. Forma sponsoru ve isim sponsoru şeklinde ayırdık, tabi biraz önce bahsettiğim gibi ülke genelindeki ekonomik sıkıntılardan dolayı sponsor bulmakta da zorluk çekiyoruz ama bu konuyu bir şekilde aşacağımızı düşünüyorum. Şu anda bu konuda bir sıkıntı gözükmüyor. 

Erkek Voleybolunda olduğu gibi Kadın Voleybolunda da bir atılım yapacak mısınız, bu yönde çalışmalarınız var mı?

Alanyaspor ve biz, futbolda ve voleybolda olmak üzere iki Süper Lig takımıyız. Şu anda Alanya için, 350.000 nüfuslu bir ilçe için yeterli olduğunu düşünüyorum. Tabi bundan sonraki süreçte hayat ne getirir bilmiyorum ama çok fazla kulvara girip Efeler Ligi’ndeki takımımızı da finansal açıdan zora sokmak istemiyorum. Şu anda önümüzdeki süreci görüp sonrasında kadın voleybolunda bir çalışma olup olmayacağına dair girişimde bulunabilirim. 

2023-2024 sezonunda Antalya’yı Muratpaşa Belediyespor SigortaShop ile birlikte temsil edeceksiniz. Onlar da önümüzdeki dönemde Sultanlar Ligi’nde yer alacak. Bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? 

Çok ciddi bir girişim, ben şu gözle bakıyorum; bunun voleybolu, futbolu basketbolu yok. Sporla ilgili bu tarz faaliyetlere destek veren ve girişimde bulunan her takımı sonsuz destekliyorum. Önümüzdeki süreçte burada kamp yapmak isterler veya yeni tesisimizde kamp yapmak isterlerse onlarla da iletişime geçmek istiyorum. Bayağı da uzun bir süredir duydum bu olayı, girişimdeydiler. Yardımcı olmak isterim. Bizim için sporun gelişmesi anlamında çok ciddi bir adımdı. Beraber işbirliği içinde de çalışabiliriz onlarla, ben de sonuna kadar destekliyorum. Şu süreç başladıktan ve taşlar yerine oturduktan sonra iletişime geçip onlarla paylaşımda bulunmak isterim. 

Futbolda Süper Lig’de mücadele eden Alanyaspor ile özellikle seyirci anlamında tribünlere yansıması muhtemel bir işbirliğiniz olacak mı, bu yönde bir çalışma söz konusu mu?

Evet, var. Geçmiş dönemde de Alanyaspor’un taraftar grubu bizi desteklemişti, yine bu sene de umarım maçlarımız çakışmaz, bazen çakışıyor çünkü… Ve taraftar gruplarıyla da görüştüğümüzde gelmeyi çok fazla istediklerini ve salon sporlarına yoğun ilgi duyduklarını öğrendik. Konuştuk, bunu sohbetlerinde de dile getirdiler. İnşallah bundan sonraki süreçte de bizi yalnız bırakmayacaklarını düşünüyorum. Futbolun aslında voleybola göre daha fanatik bir taraftar topluluğu var. Voleybol; futbol ve basketbola göre biraz daha nazik taraftar grubu ama hani onlar da bizimle birlikte olduğu sürece bu süreci biraz daha nazik tezahüratlarla aşacağımızı düşünüyorum. Futbolda davullar, havai fişekler vs. her şey var, salon sporlarında tabi bunlar yok. 

Peki bir kulübün başkanı olmanın en zorlu yönü nedir?

Profesyonel yapıya kadar çok keyifli gidiyordu. Profesyonel yapıda ise işin daha ağır, daha zor, olduğunu, dışardan göründüğü gibi kolay olmadığını gördüm. Bir de dokuz senedir görevdeyim ve yedi senedir voleybolun içindeyim, iki üç senedir de Süper Lig merakımız var. Belki de hedefe ulaşmanın rahatlığıyla bir iki ay şok yaşadım. Şimdi yeni yeni gerçek hayata döndüm, finansal anlamda zorluk dışında çok keyifli bir şey ama şu çıkardığımız bütçelerle bir takım kurmak gerçekten mucize. Ben bu kadar yüksek rakamların çıkacağını ve bizim şansımıza piyasanın yükseldiği, enflasyon vs. dönemin yaşanıyor olması sonucu maliyetlerin artmasıyla birlikte daha da zor günlerin beklediğini düşünüyorum. Diğer taraftan da bir Süper Lig Başkanı olmak, insanların size o şekilde bakması, davranması, konuşması çok hoş bir şey. Şu anda gittiğim her ortamda ruhum okşanıyor o yüzden çok keyifli. (Gülüyor) Bakalım önümüzdeki günlerde, esas o şeref tribününe oturup maç izlerken o hissiyatım ne olacak bilmiyorum ama gurur verici bir şey benim için. 

Alanya’da bir gün Avrupa Kupası maçı oynayacağımızı düşünmenin heyecanı bile çok güzel, bazen gece yattığımda düşünüyorum. Avrupa’dan bir takımın geldiğini veya bizim İtalya’ya bir maç oynamaya gittiğimizi… Üstümüzde Alanya Belediyespor eşofmanıyla İtalya’da olduğumuzu düşünmek heyecan verici. Bu sadece hayal kurarak olmuyor, başında durup görerek vs. Ben geçmişte tabi Süper Lig’de mücadele eden bir takımın başkanlığını yapmadığım için de bu anlamda tecrübesizim ve 1977 doğumluyum, şu anda zannediyorum ki ligdeki 14 takım içinde en genç kulüp başkanı benim. (Gülüyor) 

Şunu da söylemek istiyorum; sadece lige gelmedik, aynı zamanda voleybola ve federasyona dair de düşüncelerimiz var. Voleybol branşına daha iyi nasıl katkılar sağlanabileceği konusunda da çalışmalarımız var. Federasyonumuzla, oradaki yöneticilerimizle daha iyi neler yapabileceğimizi paylaşmak istiyoruz. Akif Başkanla voleybolu daha iyi nerelere getirebiliriz, daha iyi yere getirmekten çok takımların daha kolay kadro kurabilmesi, ligde daha rahat ve sıkıntısız günler geçirebilmesi için neler yapabiliriz onları düşünüyoruz. Birkaç tane projemiz var, inşallah kendileriyle paylaşacağız. 

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.