Ayça: “Kendimizi beş setlik bir karşılaşmaya hazırlamıştık”

2021 FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nı altın madalyayla tamamlayarak dördüncü dünya şampiyonluğunu kazanan temsilcimiz VakıfBank’ın başarılı liberosu Ayça Aykaç, turnuvayı ve şampiyonluğu Voleybolun Sesi’ne anlattı.

Oldukça başarılı bir turnuvayı geride bıraktınız, genel olarak turnuva ve şampiyonluk hakkındaki düşüncelerin neler?

Çok mutlu ve gururluyuz. Dünya Kulüpler Şampiyonası’na çok iyi hazırlandık ve çok yoğun antrenmanlar yaptık. Bu yüzden de turnuvanın başından sonuna kadar oyun ivmemiz giderek arttı ve finalde de 3-2’lik bir karşılaşmaya kendimizi daha önceden hazırlamıştık. Galip geldiğimiz ve tekrar Dünya şampiyonu olduğumuz için çok mutluyuz.

Liberolar görevleri gereği biraz görünmeyen kahraman oluyorlar, sen de performansınla hiç şüphe yok ki şampiyonluğun en önemli mimarlarından birisin. Hücumları savunurken ve servisleri karşılarken neler hissettin, nasıl bir hazırlık süreci geçirdin?

Maçlardan önce birçok toplantı yapıyoruz ve neyi nasıl yapacağımı, hangi hücumda nerede duracağımı belirliyoruz. Tabii ki stres yönetimini yapabilmek de ayrıca çok önemli bir etken. Liberonun ne yaptığı çoğu zaman görünmüyor çünkü sayıyı alan ve skora doğrudan katkı sağlayan bir pozisyon değil. Ama ben takım arkadaşlarımın daha iyi top öldürebilmesi için pasörüme elimden geldiğince iyi toplar vermeye ve defansta da olabildiğince arkayı toplamaya çalışıyorum. Herkes görevinin farkında olduğunda ve görevini düzgün yaptığında takım da rahat bir şekilde maçtan galip gelebiliyor.

Ankara seyircisi ve atmosfer hakkında neler söylemek istersin?

Ankara seyircisine ilk olarak çok teşekkür etmek istiyorum. Bizi çok iyi ağırladılar, turnuvanın Ankara’da olacağını öğrendiğimiz andan itibaren zaten çok mutlu olmuştuk. Çünkü Ankara seyircisinin voleybola ne kadar ilgi duyduğunu biliyorduk. Özellikle final maçında taraftarın çok büyük etkisi oldu. Rakibimiz pek çok servis kaçırdılar ve ben bunun doğrudan taraftarlarımızla ilgili olduğunu düşünüyorum çünkü salonda gerçekten de inanılmaz bir uğultu vardı. Bize olan destekleri ve sevgileri için herkese çok teşekkür ederiz.

Haberi Paylaş

Comments are closed.