Basic, “Sonuç için üzgünüz ama ilerleme kaydediyoruz”

Slovakya’da yapılan Avrupa Erkekler Olimpiyat Ön Elemeleri yarı finalinde ev sahibi ekibe yenilerek elenen A Milli Voleybol Takımı, 2012 Londra Olimpiyatları’na katılabilme şansını yitirdi.

Bulgaristan’da yapılacak son elemelere gidebilmek için 22-26 Kasım tarihleri arasında Slovakya’da düzenlenen ön elemelere katılan (A) Milli Takım, buradaki ilk maçında Karadağ’ı 3-0 yendi. İkinci maçta Estonya karşısında 3-0’lık sürpriz bir yenilgi alan milliler, yarı finalde ev sahibi Slovakya’ya 3-2 kaybedince, Bulgaristan’da yapılacak son elemelere katılma şansını da kaybetti.

A Milli Takım Antrenörü Veljo Basic, sonuç için üzgün olduklarını, ancak Slovakya maçına baktığında çok da olumsuz düşünemediğini söyledi.

Serhat ve Erhan’ın sakatlıklarının unutulmaması gerektiğini vurgulayan Basic, ’’Bu iki sakatlık bizim için büyük kayıptı. Sakatlıklardan dolayı takımın tüm düzenini değiştirmek zorunda kaldık. Ayrıca, bu sakatlıklar Avrupa Şampiyonası’ndan sonra ortaya çıktı ve bu yeni düzeni oturtmak, üzerinde çalışmak için çok fırsatımız olmadı. Elemelerde tamamen yeni bir ekiple oynamış olduk’’ diye konuştu.

Basic, ’’Elemeler öncesi Burutay, Emre ve Halil gibi genç oyuncular üzerinde yaptığınız özel çalışmaların sonuçları istediğiniz gibi oldu mu-’’ sorusuna karşılık ise ’’Bu oyuncular çok genç ve sürekli gelişim gösteriyorlar. Onlarla tek tek ilgilenmemin nedeni, ileride kilit oyuncular haline gelecek olmalarındandır. Özel çalışmaların karşılığını Slovakya’da aldığımı söyleyebilirim’’ yanıtını verdi.

Geçmiş senelere bakılacak olursa Türk Milli Takımı’nın sürekli ilerleme kaydettiğinin görüleceğini iddia eden Basic, ’’Sakatlıklar olmasaydı belki de Bulgaristan’daki elemelere gitme hakkı kazanacaktık. Eskiden olsa hedefimizin 8 ile 12. takımlar arasına girmek ve bunun bizim için iyi bir derece olduğunu söylerdim, ama artık ’2016 olimpiyatları yolunda planlar yapıyoruz’ demiyorum, ’olimpiyatlara gideceğiz’ diyorum’’ dedi.

Slovakya’dan döndükten sonra gelecek yılın programını yapmaya başladığını belirten Veljo Basic, sözlerini şöyle tamamladı:
’’Tüm sezon boyunca oyuncuları takımlarında tek tek izleyeceğim. Artık birçoğu kulüplerinde oynama fırsatı buluyor. Bu da beni çok memnun ediyor. Genç bir takımız. Gelecek yıl ile ilgili çalışmalarım devam ediyor.’’


Haberi Paylaş