Belarus’ta 4 oyuncu rejimi protesto ettiği için milli takımı bıraktı

Belarus’ta gerçekleşen tartışmalı seçimler sonucunda, Başkan Alexander Lukashenko’nun iktidara gelmesi voleybol dünyasında da karışıklıklara yol açtı. Hükümetin Square Protestolarına karşı baskıcı tutumları karşısında ülkenin en popüler oyuncularından dördü, protesto olarak milli takımı bırakma düşüncelerini dile getirdi.

Rejime ve politik duruma itiraz eden oyuncular: geçen sene Verva Varsavia forması giyen Artur Udyrs, eski Gioia del Colle oyuncusu Andrey Radziuk, Viachaslau Shmat ve Siarhei Antanovich. Udyrs, Instagram’da paylaştığı, dört oyuncunun da altına imza attığı açık mektubu paylaştı.

Metinde “Hukuki yaptırımlar ve kanun zorlayıcıların sebep olduğu bu politik durum ve kaos devam ettiği sürece milli takımda oynamaya ve Belarus’u temsil etmeye hazır değilim. Milli takımın başka oyuncuları tamamı olmamakla birlikte çeşitli nedenlerden dolayı bana katılıyor. Kimseyi suçlamamakla beraber, bu vahşeti izlemeye ve sessiz kalmaya daha fazla dayanamadım.” ifadeleri bulunuyor.

Antanowicz yaptığı paylaşımda daha da sert bir dilde eleştirilerini belirtti: “Ülkemi uluslararası alanda her zaman gururla temsil ettim. Bugün kendi insanlarımıza yapılan eşi benzeri görülmemiş bu zalimce şiddeti görünce bir kenara çekilip sessiz kalamadım. Şiddetin, şiddetle gözdağı vermenin ve politik görüşleri yüzünden insanlara uygulanan yaptırımların her türlüsüne karşıyım. Bütün yetkilileri halkıyla konuşup onları ve neden eylem yaptıklarını anlamaya çalışmaya davet ediyorum.”

Dört voleybolcunun Belarus’un içinde bulunduğu duruma ve şiddete karşı duruşu elden ele yayılmaya devam ediyor. Son olarak aralarında dünyaca ünlü tenisçi Victoria Azarenka ve biatlonda Olimpiyat şampiyonu Darya Domracheva’nın da bulunduğu birçok sporcu da dört voleybolcuya destek verdi.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.