Birine yazık olacak

2020 CEV Kupası Erkekler çeyrek finalinde Galatasaray HDI Sigorta ile Arkas’ın eşleşmesi, tek kelime ile “yazık” olarak nitelendirilebilir sevgili voleybolseverler. Her iki ekibin de final oynayabilecek kapasitesinin olması, haftaya elenecek taraf için turnuvanın kısa sürmesi anlamını taşıyor.

Toparlanma hızlı olmuş

Ligin ikinci devresinin başlaması ile adeta serbest düşüşe geçen, bir ara üst üste 4 maç kaybeden sarı kırmızılıların Spor Toto karşısında aldığı parlak sonuç, ligin son bölümü için U dönüşünün tamamlandığına dair işaretler veriyordu. Yapılan çok basit hatalara rağmen Cimbom’un maç içerisinde sürekli büyüyen oyunu, sarı kırmızılıların hızlı bir toparlanmayı hemen hemen tamamladığını gösteriyor.

Bu değişim şaşırtıcı

Çok değil, iki hafta öncesine kadar sahada ne yapmaya çalıştığı dahi zor anlaşılan Oleg Antonov, bu maçın tartışmasız en iyi oyuncusu idi. Arkas gibi bir rakibe karşı hücumda %65 (15/23) ile oynayan İtalyan smaçör, manşette sıkıntılar yaşamasına rağmen kritik anlarda attığı etkili servislerle de takımına ekstra katkı sağladı. Özellikle 2.setin sonunda attığı ace, maçın dönüm noktası olabilecek seviyede bir sayı oldu.

Aslen her iki takımın da çoğu zaman gelgitler yaşadığı bir maçtı bugün oynanan. Ancak Burutay Subaşı’nın ilk iki set vasatın altında kalmasına rağmen üçüncü sette coşması, Lucas Van Berkel ve Doğukan Ulu’nun gerekli anlardaki becerisi ve ilk üç sette çizgisini tutturamayan Oliver Venno’nun son set dizginleri eline alması, galibiyeti getiren diğer unsurlardı. Deneyim abidesi Selçuk Keskin’in kendi standartlarına yaklaştığını söylemek mümkün. Ancak bugün göze çarpan pas anlaşmazlıklarının azaltılması şart. Kaptanın bugüne olan en büyük etkisi, tam zamanında gelen blok sayıları oldu desek yeridir.

Üçüncü set unutulmaz

Düşünün ki Arkas gibi bir takım set boyu %60 ile top öldürüyor. Elbette bir sette 7 servis kaçırması eleştirilmesi gereken bir durum. Ancak böylesi bir yüzdeyle başa çıkabilmek için de Galatasaray HDI Sigorta’nın yaptığı gibi hücumda hiç hata yapmadan %74 ile top öldürmek gerekiyor! Neredeyse blok görünmeyen sette Venno’nun düşük performansını çıkarsanız sarı kırmızılıların hücum oranı %92.3’e (12/13) kadar çıkıyor. Böylesi bir hücum performansına tanık olmak, salondaki voleybolseverler için gerçekten unutulmaz bir anı haline geliyor.

İşin sırrı serviste

İlk sette 22:19’dan gelerek seti kazanan Arkas’ta Adis Lagumdzija’nın file üzerini domine etmesi elbette birincil faktördü. Ancak seti asıl getiren, Burak Güngör’ün çok kritik anlarda attığı mükemmel servislerdi. Milli smaçörün hücumda 0 çekmesine rağmen servis çizgisinin gerisindeki başarısı, İzmir ekibinin maça önde başlamasının anahtarıydı. Ancak ilk setten sonra düşen servis ritmi, Lagumdzija haricinde köşelerden istediği verimi alamayan İzmir ekibi için yenilginin başlangıcı oldu. Arkas’ın rövanşı alabilmesi için bugünkünden daha iyi servis atması gerektiği aşikar. Zira Mert Matic ve kaptan Mustafa Koç’un vasat performanslarını yukarıya taşması dahi son setteki Cimbom’u durdurmaya yetmez. Etkili servislerini maçın geneline yayan Arkas’ta köşe yüzdelerinin artacağını söylemek de kehanet olmaz.

Teknik mola olmaması harika

Voleybol adına demode denebilecek bir uygulama olan teknik mola kalkınca voleybolun seyir zevki ve oyun kalitesi daha da artıyor. Bugünkü üst düzey mücadelede bu durum bir kez daha tescillenmiş oldu. Normal sezonun bitimine az bir zaman kaldı. Umalım da Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) bir talimat yayımlasın ve en azından play-off maçlarında teknik mola uygulamasını kaldırsın.

Saha içi antrenör

Adı Arkas’la özdeşleşen Paolo Bravo, 41 yaşına gelmenin etkisiyle smaçörlükten liberoluğa bir geçiş yaptı. Deneyim abidesi Brezilyalı oyuncu, gerek set aralarında gerekse molalarda genç takım arkadaşlarına bire bir öğretilerde bulunuyor. Hatalarını anlattığı genç oyunculara tecrübesiyle nasıl doğrusunu yapacaklarını da gösteren Bravo, Glenn Hoag-Atilla Öztire ikilisine büyük katkıda bulunuyor. Adeta saha içi antrenör görevi üstlenen Bravo’nun yardımıyla zaman kazanan teknik heyet, kalan oyunculara daha fazla zaman ayırma şansına sahip oluyor.

Bir yanlış bir doğru Cimbom’a yaradı

Yunan-Polonyalı hakem ikilisinin mükemmel bir maç yönettiğini söyleyebiliriz bu maç özelinde. Ancak ilk sette skor 17:16 iken Yiğit Gülmezoğlu’nun kullandığı serviste top içerideydi. Aut çalınan karar sarı kırmızılılara yaramış oldu. İkinci sette skor 9:8 iken sayının Galatasaray HDI Sigorta’ya verilmesi ise doğru karardı. Zira Venno’nun karşıdan gelen topu antene vurmasına rağmen Bravo’dan gelen pas, Estonyalının eline antenin dışından ulaşmıştı.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com


Haberi Paylaş