‘Biz ait olduğumuz yerdeyiz’

Galatasaray Erkek Voleybol Takımı Başantrenörü Nedim Özbey ve Kaptan Selçuk Keskin, Galatasaray Televizyonu’nda yayınlanan Merve Ergü’nün sunduğu Fileden programının konuğu oldu.

Nedim Özbey ve Selçuk Keskin’in öne çıkan açıklamaları şu şekilde:

NEDİM ÖZBEY

“Fenerbahçe’nin sahasında oynuyorsunuz. İyi de destekledi taraftarları. Buna rağmen çıkıp, oynadık ve kazandık. Fenerbahçe maçından önce Çekya Konsolosluğu’na gittiler. 5 saat süren diyalogdan sonra geldiler ve maça çıktılar. Maç sabahı bu işlerle uğraştılar. Fenerbahçe’de iki oyuncu çok iyi oynadı. Biz üç günde bir maç oynuyoruz. İnanılmaz zorlandık. Zorlu deplasmanlar bizi bekliyor. Önümüzde iki deplasman maçı var. Onları da kazanıp devreye iyi bir şekilde girmek istiyoruz.

Okan Böke, voleybolu çok iyi bilen, takip eden çok değerli bir yönetici. İşini severek yapıyor, kuralları biliyor. Onun da çok katkısı var. Özellikle Selçuk’un Galatasaray’a geri dönmesi, kaptan olarak camiamıza dönmesi beni mutlu ediyor. Selçuk benim 16 yaşından beri forma verdiğim bir oyuncu. Hüseyin de öyle. Can da aynı şekilde. Zorlu bir parkurdayız.

Çocuk yetiştirmek ile oyuncu yetiştirmek eş değer. Ben hep altyapıdan yetiştirdim oyuncuları. Bu takım bugünün takımı değil. 4-5 yıl önce hazırlanmış bir takım. Oynatıyoruz, oynattıkça kazanıyoruz. Genç oyuncularımın oynadığı oyun apayrı zevk veriyor bana. Maliyet olarak Türkiye’nin en ucuz takımıyız. Bu parayla değil, yetiştirmekle alakalı. Selçuk çok güzel söylemiş “Ait olduğum yerdeyim” diye. Ben de ait olduğum yerdeyim. Son noktamdayım.

Oyuncu yetiştirmek kolay değil. Derbi maçının psikolojik atmosferi var. Soyunma odası bizim özelimiz. Kendi kendimize kaldığımız bir yer. Onlara bu maçın önemini anlattım. Galatasaraylı olmanın birinci şıkkı Fenerbahçe’yi yenmek dedim. Yabancı oyuncuları o kadar içimize soktuk ki bizimle aynı duyguları hissediyorlar. Duff, en gergin anlarımızda bile takımı toparlayan bir oyuncu. Türkiye şartlarına adapte olmak kolay değil. Biz onu biraz geç aldık. Roland, Arhavi maçında çok iyi oynadı. Çok kapasiteli, çok iyi bir oyuncu olacak. Hepsi tam adaptasyon sağladığında her şey farklı olacak.

Melih görevini fazlasıyla yaptı. Daha da yapacak. Galatasaray’ı en iyi hisseden, çok da hırslı bir oyuncu. Pasör çaprazı yapmışlar. Melih’in smaçör olması gerekiyordu. Her anlamda bize faydalı, iyi bir oyuncu.

Çekya’nın en köklü kulüplerinden rakibimiz. Bizi Fenerbahçe derbisi sabahı Konsolosluğa çağırmalarını ben de benim çocuklarım da sahada unutmayacaklar. Çok iyi oynayacağız. İstedikleri kadar zorlasınlar. Zorluk olduğunda başarı olur. Bize bir motivasyon doğdu. Oradan iyi bir sonuçla dönmek istiyoruz.

Selçuk ile Avrupa’da çok kupa kaldırdık. Yine kaldırmak istiyoruz. İki tane Avrupa Ligi şampiyonluğumuz var milli takımda. Dünya şampiyonluğumuz var. Şimdi Galatasaray’da kaldırmak istiyoruz. Bizim belki bir transfere ihtiyacımız var. Çok yoruluyoruz. 3 kupada mücadele ediyoruz. Herkesin dinlenmesi lazım. İddiamızın devam etmesi için transfere ihtiyacımız var.

Avrupa Golden League’de mücadelemizi vereceğiz. Avrupa Şampiyonası oynayacağız. Milli takım hepimizin vitrini. Bu duyguyu yaşamak çok ayrı. Her milli marş okunduğunda gözlerim doluyor. Ben bunu hissediyorsam başaracağız. Ülkemizin yapısı mücadeleye dayalı. Milli takımda güzel işler bırakmak istiyorum. Yabancı hayranlığı var ülkemizde.

Bu kulübün mektebinde okuduk, burada büyüdük. Ne kadar seversen, o kadar sevilirsin. Benim en sevdiğim yer burası. Ben ameliyata girerken bile formayla girdim. Yerine getiremediğim şeyler var kulübüme karşı. Onları yerine getirmem lazım. Biz iyi bir aileyiz.”

SELÇUK KESKİN

“Derbiler her zaman zordur. Bizim için özel bir maçtı. Benim için daha da özeldi. Kazandığımız için mutluyuz. Biz takım olarak birlikte üzülüp seviniyoruz. Derbi normal bir lig maçı ama bizim için, camiamız için önemli. Derbiyi kazanıp ilk 4’te bitirmeyi garantiledik. İlk yarı güzel geçti. Derbi galibiyetiyle de bunu taçlandırdık.

Ben tekrardan formamı geri aldığım için çok mutluyum. Ben gururla geri döndüm. Nedim ağabeyle senelerce birlikte çalıştık. Bizde emeği çok büyüktür. Hem antrenör, hem ağabey hem de bir baba. Bize oyunculuğu, kaptanlığı öğreten isimdir. Bana bu şansı tanıdıkları için teşekkür ederim. 3 sene önce buradan istemeden gitmiştim. Tuttuğum takımın formasını giymek beni gururlandırıyor.

Nedim hocam bizi sağ olsun 1 numara görüyor. Biz de layık olmaya çalışıyoruz. Muzaffer’i bana emanet etti. Daha önce de beni Hüseyin ağabeye emanet etmişti. Ben bildiklerimi Muzaffer’e aktarıyorum. Uzun yıllar Galatasaray’a hizmet edecek yetenekli bir oyuncu. Biz de Muzaffer’e birazcık katkı sağlayabilirsek ne mutlu bize.

Galatasarayımıza üçüncü gelişim. Daha önce geldiğimde çok gençtim. İlk geldiğimde güzel bir sezon geçirmiştim. 4 sene önce geldiğimde tecrübeli isimlerle çalışmıştım. Nedim hocam gençlere çok değer veriyor. Şimdi genç oyuncular oynadığı zaman daha çok keyif alıyoruz. Onların heyecanı, azmi beni çok mutlu ediyor. Şu anki kadro birbirini çok fazla seven oyunculardan kurulu. Bu da başarıyı getiriyor. Başarının en büyük anahtarı sevgi. Bu seneki kadro takım olmuş bir kadro. Tatil günlerinde de görüşüyoruz. Antrenman saatlerinden 1 saat önce geliyoruz. Hep bir aradayız. Çok çalışan, işini seven başarılı oluyor. Yabancı oyuncularımız ilk kez bir derbi galibiyeti gördüler. Gerçek Galatasaraylı oldular.

CEV Cup’ta Avrupa’nın en iyi takımları oynuyor. Biz önümüzdeki yıl Şampiyonlar Ligi’nde oynamak istiyoruz. Zagreb maçlarından 3-0’lık net skorlarla ayrıldık. En büyük hedefimiz Avrupa’da başarılı olmak, Avrupa’da kupa kaldırmak. 8’li finalleri de geçip sonuna kadar gitmek istiyoruz. Salı günü zor bir maç bekliyor bizi.

Benim en çok oynadığım takım milli takım. Çok güzel bir jenerasyon var. Keyifli maçlar olacak Avrupa şampiyonasında. Senelerdir böyle bir jenerasyon yoktu. Oyuncular çok yetenekli. Nedim hocamız başımızda. Biz de şans verildiği sürece elimizden geleni yaparız.

Şu an ilerisi için plan yapmıyorum. Tüm konsantremi önümüzdeki maça veriyorum. Sevdiğimiz işi yapıyoruz. Voleybolun içinde kalmak istiyorum.

Genç oyuncular çok büyük performans sergiliyorlar. Tüm teknik ekibe teşekkür ediyorum. Çok büyük bir emek var. Ciddi bir şekilde çalışıyorlar. Çok iyi, istekle çalışan genç oyuncular ve onları da çok iyi çalıştıran bir teknik ekip var. Genç oyuncular Galatasaray’ın her şeyi.

Çok keyifli gidiyoruz. Tuttuğumuz takımın armasını taşımanın bilincinde ilerliyoruz. Armamızın büyüklüğünü biliyoruz. Formaya, armaya layık olabilmek için oynuyoruz. Maksimum konsantreyle buradayız. Bu doğrultuda hayalini kurduğumuz yerlere geleceğiz. İnşallah emeklerimizin karşılığında kupayı alırız.”


Haberi Paylaş