“Biz güçlüyüz!” diyerek başardık

Avrupa Şampiyonu Yıldız Kız Milli Takımımızın Antrenörü Marco Aurelio Motta, şampiyonluk öyküsünü anlattı.

Göreve başladıklarında önce antrenman sistemini belirlediklerini, ardından da oyuncuların pozisyonlarını tanımladıklarını ifade eden Motta, “Ana gruba yeni oyuncular kattık. Eleme maçları oynamadığımızdan, oyuncularımızı Belçika ile yaptığımız karşılaşmalarda test ettik. Yeni oyuncularla gücümüze güç katmıştık. Yaptığımız antrenmanlarda takımın kaynaşmasını ve taşların yerine oturmasını sağladık. Bu hazırlıklarla takımın performansını yükselttik ve takımı ritm kazandırmaya çalıştık. İtalya maçları ise performansımızı görme açısından belirleyici oldu” diyerek şampiyona öncesindeki süreci özetledi.

Oyuncuları biz durdurduk
Takımının antrenman performansını “Her zaman çok iyi çalıştık, hiç yorulmadılar. O kadar ki, bazen biz onları durdurmak zorunda kaldık” diyerek anlatan Motta. Oyuncularının tek hedefinin şampiyonluk olduğunu söyledi. “Bizim görevimiz onların özgüvenlerini artırmak oldu” açıklamasını yapan Motta şöyle devam etti:
“Gerçek güçlerinden, bu gücün ölçüsünden emin değillerdi. Bu gücün yüksek olduğuna inandırılmaya ihtiyaçları vardı, biz bunu sağladık. Kendi aramızdaki sloganımız ‘BİZ GÜÇLÜYÜZ’ idi. İtalya ile oynanan hazırlık maçlarından sonra kendi güçlerinin farkına vardılar. “

Müthiş bir grup
Oyuncularını “Çok özel bir grup olarak” niteleyen başarılı antrenör, Yıldız Milli Takım sporcularını “İyi, eğlenceli ve ciddi” olarak tanımladı. En önemli özelliklerinin “çok motive ve olgun” olmaları olduğunu ifade eden Aurelio Motta, TVF Takımı projesinin bu şampiyonlukta büyük rolü olduğunun altını çizdi. Motta, “Takımın 10 kişisi TVF takımından, 6 tanesi de dışarıdan geldi. Proje, takımın güçlü ve olgun olmasını sağladı. Bu proje devam etmeli. Projenin devamının sağlanması için gerekli datayı sağlayıp Sayın Başkan’a sunduk. Bu proje milli takımlar ve kulüplerin oyuncu yetiştirmelerine büyük yardımlar sağlayacaktır. Çünkü, takımlarına deneyim kazanmış ve gerekli olgunluğa erişmiş olarak dönüyorlar. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Alper Erdoğuş
Yıldız Kız Milli Takım Antrenörü Alper Erdoğuş da emeği geçen herkese teşekkür borçlu olduklarını söyledi.
Erdoğuş, Türkiye’ye bir ilki yaşattıkları için çok mutluyuz ve gururlu olduklarını belirterek şunları söyledi:
“Bu başarının arkasında çok büyük bir ekibin payı var ve onlara teşekkür borçluyuz.
Başta Federasyon Başkanımız, Yönetim Kurulu üyelerimiz, bayrağı devraldığımız önceki Milli Takım antrenörlerimiz, bu sporcuların yetişmelerinde önemli pay sahibi kulüplerimiz ve onlara emek veren tüm antrenör arkadaşlarımıza, sporcularımızın fedakar ailelerine, teknik ekip, sağlık ekibi ve Federasyon çalışanlarına… Bize destek veren herkese çok müteşekkiriz, onların desteği olmadan bunu başaramazdık…


Haberi Paylaş