“Bu başarı ekip çalışmasının ürünüdür’’

Dünya şampiyonu olan Yıldız Kız Voleybol Milli Takımı’nın antrenörü Şahin Çatma, ’’En tepeden en aşağıya kadar tüm ekip inandık ve başardık. Bu başarı ekip çalışmasının ürünüdür’’ dedi.

Çatma, Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılan ve Yıldız Milli Takım’ın şampiyonluğuyla sona eren dünya şampiyonasına ilişkin yaptığı değerlendirmede, yaşanan sürecin sadece Avrupa ve dünya şampiyonalarıyla ilgili olmadığını, asıl amacın bir sistem oluşturmak olduğunu kaydetti.

Bu sürecin aslında 2007 yılında yapılan il karmalarıyla başladığını anlatan Çatma, ’’Alt yapılara yapılan çalışmalarda 2007 yılından bu yana gelinen sürecin sonunda, bu yıl ocak ayında Marco Aureilo Motta, biz ligde görevde olduğumuz için bu takımın başına geçerek, yıldız kızları Avrupa şampiyonu yaptı. Marco’dan sonra bizi daha zorlu bir süreç bekliyordu. Çünkü biz dünya şampiyonasına, Avrupa şampiyonu olmuş bir takımla çıktık. Üzerimizdeki baskı çok daha fazla oldu’’ diye konuştu.

-’’BUNDAN SONRA İŞİMİZ ÇOK DAHA ZOR’’-
Voleybolda aynı yıl içinde hem Avrupa hem dünya şampiyonu olan başka bir takım olmadığını belirten Çatma, takımının çok iyi oyunculardan oluştuğunu ve bu baskıya rağmen çok iyi bir iş çıkardıklarını dile getirdi ve şöyle devam etti:
’’Artık çıta iyice yükseldi. Bundan sonra işimiz çok daha zor. Avrupa şampiyonasının ardından EYOF, ondan sonra da dünya şampiyonası geldi. Bu kadar yoğun bir programda hem Avrupa hem dünya şampiyonu olmak ancak çok güçlü takımların yapabileceği bir iş. Bizim takımımız gerçekten çok güçlü bir takım. Biz ekip olarak çok iyiydik. En tepeden en aşağıya kadar tüm ekip inandık ve başardık. Bu başarı ekip çalışmasının ürünüdür. Bu ekibi ve bu sistemi yaratan da federasyonumuz başkanımız Erol Ünal Karabıyık’tır. Kendisi başarılı bir çalışma yapmıştır. Bütün tebrikler onundur.’’

-’’TÜRK SPORCUSUNUN EN BÜYÜK EKSİKLİĞİ MENTAL EKSİKLİKTİR’’-
Şahin Çatma, ’’Bu süreçte sizi en çok zorlayan ne oldu? Teknik, taktik, fiziksel ya da mental olarak sizi en çok ne zorladı’’ sorusunu şöyle yanıtladı:
’’Aslında Türk sporcusunun en büyük eksikliği mental eksikliktir ama biz takım olarak bunu çok iyi başardık. Yarı finalde karşılaştığımız Sırbistan’a henüz geçen ay EYOF yarı finalinde yenilmiştik ama bu bizi etkilemedi. Dünya Şampiyonası yarı finalinde çok zorlu bir maçta pes etmeden, mücadeleyi bırakmadan Sırbistan’ı 3-2 yendik. Aynı şekilde finalde eşleştiğimiz Çin’e de 2. tur E Grubu’nda 3-1 yenilmiştik. Bu yenilgi bizi korkutmadı ve finalde Çin’e set bile vermedik. Bunlar kızlarımızın mental açıdan ne kadar sağlam durduğunun göstergesidir.’’

Çatma, ’’Bu jenerasyon artık yıldız kategorisinden çıkıp genç kategorisine girdi. Siz bundan sonra nerede göre alacaksınız’’ sorusuna ise ’’Benim nerede görev alacağımın hiçbir önemi yok. Önemli olan milli takımın başarısı ve bu sistemin devam etmesi. İsimler gelip geçicidir. Bu sistemin devam etmesi, Türk voleybolu için çok önemli. Biz de bu sistemin bir parçasıyız. Ben ya da başkası hiç fark etmez, önemli olan Türk voleybolunun daha çok başarıya imza atması’’ şeklinde cevap verdi.

 


Haberi Paylaş