Bu fikstür uygulaması doğru mu? 

En üst düzey liglerde sona yaklaştığımız bugünlerde şampiyonluk mücadelesi vermek üzere ilk dörde giren ve gelecek sezon Avrupa kupaları kovalayabilmek için ilk sekizi garantileyen takımlarla birlikte küme düşen ekipler de büyük oranda belirlendi sevgili voleybolseverler.

Haftalar önce belli olmuştu

AXA Sigorta Efeler Ligi’nde ilk dörde girenler hemen hemen belli. Namağlup lider Halkbank’ın yanı sıra Fenerbahçe Parolapara da ilk dördü haftalar önce garantilemişti. Son üç sezonun şampiyonu Ziraat Bankkart, normal sezonun belirli bölümlerinde beklenmedik şekilde bocalamasına rağmen üst üste dördüncü şampiyonluğu yakalamak adına geç de olsa play-off grubundaki yerini aldı. Matematiksel olarak olmasa da Galatasaray HDI Sigorta, en üst grubu tamamlayacak dördüncü takım olma adına oldukça avantajlı görünüyor. Son iki maçına Ankara deplasmanında Halkbank ve Ziraat Bankkart’a karşı çıkacak olan Cimbom, geçen hafta kendi sahasında en yakın rakibi Brand Group Alanya Belediyespor’a net skorla yenilince, play-off’u iki hafta kala garantileme şansını yitirmişti. Lig genelinde normal sezonun en başarılı takımı olarak değerlendirilebilecek BG Alanya Belediyespor, ilk sezonunda şampiyonluk grubuna yükselme adına kalan iki maçını da kazanmak zorunda. Ziraat Bankart’ı evinde ağırlayacak olan Antalya temsilcisi, normal sezonun son gününde İzmir’e giderek Arkas’a konuk olacak.

Bu iki ekipten biri ile birlikte Arkas, Bursa Büyükşehir Belediye ve Spor Toto, son iki haftadan bağımsız şekilde 5-8 mücadelesi yapmayı garantileyen diğer takımlar.

Hatay Büyükşehir Belediye ve Bigadiç Belediye ise küme düşmesi haftalar önce kesinleşen takımlar oldu.

Erkeklerde doğru uygulama

Yukarıdaki durum itibarıyla son iki haftada yaşanacak tek rekabet, play-off grubuna girecek dördüncü takım olma yolunda Galatasaray HDI Sigorta ile BG Alanya Belediye arasında gerçekleşecek. Bundan dolayı son hafta oynanacak olan Ziraat Bankkart-Galatasaray HDI Sigorta ile Arkas-BG Alanya Belediye maçlarının aynı gün ve saatte oynanması son derece doğru bir uygulama olarak göze çarpıyor. Bu hafta cumartesi (16.03.2024) günü oynanacak olan Halkbank-Galatasaray HDI Sigorta ve BG Alanya Belediye-Ziraat Bankkart maçlarının da aynı saatte oynanması, son hafta kadar elzem olmasa da rekabete daha uygun bir uygulama olabilirdi.

Kadınlarda yukarısı daha net

Vodafone Sultanlar Liginde erteleme maçları hariç son haftaya girilirken play-off grubunu oluşturacak takımlar netleşmiş durumda. THY’nin dördüncü tamamlayacağı normal sezonda ilk üçü oluşturacak Fenerbahçe Opet, Eczacıbaşı Dynavit ve Vakıfbank’ın nasıl sıralanacağı, 28.03.2024 günü oynanacak FB Opet-Eczacıbaşı Dynavit erteleme maçı sonunda ortaya çıkacak.

Kuzeyboru, Galatasaray Daikin, Muratpaşa Belediye Sigorta Shop ve Nilüfer Belediye, 5-8 mücadelesi verecek ekipler olarak göze çarpıyor.

Vodafone Sultanlar Liginde Karayolları’nın küme düşeceği haftalar önce kesinleşse de PTT ya da Sarıyer Belediye’den hangisinin kendisine eşlik edeceği son hafta belli olacak.

Fikstür hatası düzeltilmeli

Son hafta oynanacak PTT-Eczacıbaşı Dynavit ve Sarıyer Belediye-Karayolları maçlarının sonucu ligden düşecek ikinci takım ortaya çıkacak. İhtimaller;

  • PTT galip geldiği takdirde önümüzdeki sezon da Sultanlar Liginde yer alacak. 
  • Eğer Ankara temsilcisi 3-2 kaybederse, Sarıyer Belediye’nin Karayolları karşısında puan kaybetmesini bekleyecek. İstanbul ekibi 3 puan alırsa PTT küme düşecek.
  • PTT puan alamadan kaybederse, Sarıyer Belediye’nin alacağı her türlü galibiyet, Boğaz temsilcisini ligde tutmaya yetecek.

Bu denli bıçak sırtı bir durumda son hafta maçlarının aynı gün ve saatte oynanmasını beklersiniz değil mi? Ancak Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF), bu iki takımın son hafta maçını farklı günlerde oynatmayı tercih etti. PTT-Eczacıbaşı Dynavit maçı 16.03.2024 cumartesi saat 20.00’de oynanırken Sarıyer Belediye-Karayolları maçı ise 17.03.2024 Pazar günü saat 14.00’te başlayacak. Ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarında –sonuç hiçbir şekilde değişmeyecek olsa dahi- bir rutin olan maçların aynı gün ve saatte oynanması uygulaması, ligimizde takımların kaderini belirleyecek bir durumda -eğer bir değişiklik olmaz ise- aynı gün ve saatte oynanmayacak. İki maçın da ulusal kanallarda canlı yayınlamayacak olması, yapılacak bir düzeltme için geç olmadığının da göstergesi. Bizden söylemesi.

Birçok voleybolsever, PTT’nin şampiyonluk adayı Eczacıbaşı Dynavit karşısında hiçbir şansı olmadığını, Sarıyer Belediye’nin ligden düşmüş Karayolları’na set dahi kaptırmayacağını düşünerek bu düzeltmenin gereksiz olduğunu düşünebilir. Böyle düşünenlere cevabımız,

  • İhtimaller bir doğrultuda çok yüksek olsa da sporun fair-play ruhu daha önemlidir,
  • Karayolları ligdeki tek galibiyetini 3-1’lik skorla Sarıyer Belediye karşısında aldı,

şeklinde olur.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.