“Bu hikayenin camiamız için mutlu bitmesini istiyoruz”

Karşıyaka Spor Okulu’ndan yetişerek A Takım’a kadar yükselen başarılı pasör Selen Naz Kıran ile 22-23-24 Mart’ta Bursa’da oynanacak Play-off öncesi bir araya gelerek voleybola başlama hikayesinden hedeflerine ve milli takım hayallerine kadar birçok konuyu konuştuğumuz keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Henüz ilk dönemini yaşadığın voleybol serüvenin nasıl başladı ve pasörlüğe geçişin nasıl gerçekleşti, biraz kendinden bahseder misin?

İlkokul çağında ailem bana ne yapmak istediğimi sorduğunda en çok voleybolu sevmemden ötürü voleybola yönlendirildim.
Kulübümün altyapısında oynamaya başladığımda pasör çaprazı pozisyonunda oynuyordum, o dönemki altyapı antrönürümüz Gökhan Kaynak hocamın pasör pozisyonunda daha başarılı olacağımı ve bu mevkiide oynamayı daha çok seveceğimi söylemesiyle pasör pozisyonuna yöneldim. Gerçekten de oyunu yönetmek ve oyunun sürekli içerisinde olmak hoşuma gitti. 12.07.2004 tarihinde Karşıyaka’da doğudum, tüm eğitim hayatımı Karşıyaka’da geçirdim. Voleybola 7 yaşında Karşıyaka Spor Kulübü’nde başladım. Şu an lise eğitimime devam ediyorum, son sınıf öğrencisiyim.

Voleybola başlarken bir altyapı oyuncusu olarak maçlara gittiğinde yaşadıklarını hatırlıyor musun, idol olarak gördüğün bir isim var mıydı?

O günlerde maçları izlerken o an, o maçı gerçekten de ben oynuyormuşum gibi hissediyordum ve kendimi her zaman o sahada hayal ediyordum. Sahanın içindeki tüm heyecanı ben de yaşıyordum. Cansu Özbay’ı idol olarak görüyorum ve seviyorum.

Karşıyaka Spor Okulu’ndan yetişip A Takım’a kadar yükseldiğin başarılı bir grafik söz konusu, o süreci konuşacak olursak A Takım’a yükseldiğini ilk öğrendiğinde neler hissettin?

İlk öğrendiğimde çok heyecanlanmıştım ve deyim yerindeyse içim içim sığmamıştı çünkü hep hayalim olan Karşıyaka Spor Kulübü’nde A takıma çıkma şansını bulmuştum, ilk hedefimi başardığım için  çok sevinçli, gururlu ve heyacanlıydım. Hala da her maça çıktığımda tüm bu duyguları hissetmeye devam ediyorum.

Karşıyaka’da Reşat Yazıcıoğulları gibi kariyeri başarılarla dolu ve çok tecrübeli bir isimle çalışıyorsun. Bu bağlamda gelişimin nasıl ilerliyor, neler söylemek istersin?

Reşat Abi gibi bir antrenör ile çalışma şansı bulduğum için çok mutluyum. Kendisine çok saygı duyuyorum. Geldiği ilk günden itibaren tüm tecrübesini, bilgisini ve düşüncelerini bize aktarmaya çalışıyor. Tüm arkadaşlarımın ve benim gelişimlerimize büyük katkıda bulunduğunu düşünüyorum. Oyun içinde bana ne kadar çok güvendiğini bilmek ve bunu bana hissettirmesi benim için çok değerli.

Geçtiğimiz sezon üzücü bir sakatlık yaşayıp uzun süre sahalardan uzak kalmak durumunda kaldın, sakatlık sürecin nasıldı? Yarım kalan hikayeyi bu sezon mutlu sonla tamamlamak istediğini söyleyebilir miyiz?

Geçen sezonunun sonları benim için çok üzücüydü. Elimde ameliyat gerektiren bir kırık oldu, sakatlığımın ciddi olduğunu öğrendiğimde çok üzüldüm. Play-off öncesine denk gelmesi ve takımımla beraber olamayacak olmam üzüntümü daha da artırmıştı. Çünkü benim için bir ilk ve büyük bir tecrübe olacaktı. Kulüp doktorumuz Ahmet Cemil Turan hocamızın gerçekleştirdiği ameliyat ve destek verdiği tedavi sürecini yoğun ve başarılı bir şekilde geçirdim. Yeni sezon için istekli ve hırslı bir şekilde hazırlandım. Geçen sezon olamadığım play-off’larda bu sezon takımıma elimden gelen en iyi desteği saha içinde vereceğim. Takım olarak bu hikayenin camiamız için mutlu bitmesini istiyoruz. Bunun için hepimiz son topa kadar mücadeleyi bırakmayacağız.

Henüz 17 yaşında büyük bir sorumluluk alarak takımının Play-off etabına yükselmesinde önemli rol oynadın. Finaller öncesi normal sezon senin için nasıldı, lig etabını değerlendirir misin?

Reşat abinin bana bu sorumluluğu vermesi benim için çok büyük bir gurur ve heyacan verici bir durumdu. Tüm takım arkadaşlarım ve ben bütün sezon boyunca çok büyük emek verdik. Önümüzdeki mücadelelere, oynayacağımız her maça final maçımızmış gibi hazırlandık. Zor olduğu kadar çok da keyifli bir sezon geçiriyoruz. Tecrübeli ve iyi takımların bulunduğu lig etabını istediğimiz yerde bitirebildiğimizi düşünüyorum.

Sigorta Shop Kadınlar 1. Ligi’nde A Grubu’nu ikinci sırada tamamlayarak Bursa’da düzenlenecek Yarı Final etabında mücadele etmeye hak kazandınız. Takım içerisindeki hava nasıl, orada nasıl bir Karşıyaka takımı izleyeceğiz?

Takım içinde hava her zamanki gibi çok iyi. Çok genç ama çok da uzun süredir beraber oynayan bir grubuz. Karşıyakalıların takımlarından gurur duyacağına eminim. Çünkü ne kadar istekli ve mücadeleyi bırakmayan bir takım olduğumuzu herkese göstereceğiz.

İzmir’de voleybol severler, Karşıyaka’nın Sultanlar Ligi’ne yükselerek İzmir’in kadın voleybolunda en üst seviye lig hasretini dindirmesi yönünde isteklerini paylaşıyor. Bunu bire bir yaşayan genç bir voleybolcu olarak İzmir seyircisi ve Karşıyaka taraftarları hakkında neler düşünüyorsun?

İzmir kadın voleybolunun Sultanlar Ligi’nde temsil edilmesi gerektiğine inanıyorum. Bunu başarabilecek gücümüz ve inancımız tabi ki var. Her genç voleybolcu gibi benim kişisel hedefim de takımımla beraber Sultanlar Ligi’nde olabilmek. Karşıyaka taraftarının büyüklüğünden ve desteğinden bahsetmeye gerek bile yok, her zaman kulubünün yanında olan taraftarımıza bu mutluluğu yaşatmak istiyoruz. Taraftarımız maçların sonucu ne olursa olsun bizim yanımızda ve en büyük destekçimiz. Açıkçası Sultanlar Ligi’nin de Karşıyaka atmosferine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Çünkü spor taraftar ile güzel.

2022 U19 Genç Kızlar Avrupa Voleybol Şampiyonası için milli davet aldın, neler hissediyorsun? Milli takım hedeflerinden söz edecek olursak kariyerinin ilerleyen bölümleri için A Milli Kadın Voleybol takımımızla başarmak istediğin bir hayalin var mı?

Böyle bir davet almak çok gurur verici. Mutluluğumu kelimeler ile anlatmak gerçekten zor. Tabi ki A Milli Takım seviyesine kadar yükselmek ve ülkemize büyük başarılar kazandıracak takımın içinde, bir parçası olmak en büyük hayalim. Belki de ülkemizin daha önce ulaşamadığı başarılara ulaşırken ben de A Milli Takım forması giyeceğim ve bunu hayel etmek bile inanılmaz heyacan verici…

Kısa Kısa:

Tek kelimeyle Karşıyaka?
Yuvam

Takımda en iyi anlaştığın isim?
Sude Taşbaş

Voleybolcu olmasaydın hangi sporla ilgilenirdin?
Basketbol

En sevdiğin yemek?
Her türlü et yemeği

En son okuduğun kitap?
Gurur ve Önyargı – Jane Austen

En sevdiğin dizi ve film?
Dizi: Friends, Film: Seven (7)

 

 

Haberi Paylaş

Comments are closed.