Bugün bana yarın sana

Galatasaray HDI Sigorta’nın Fenerbahçe Opet’i yendiği maçı izleyip Eczacıbaşı Vitra’ya yenildiği maçı kaçıranlar, bu maçı rahatlıkla o güne uyarlayabilirler. Zira o maçta Cimbom’un sarı lacivertlilere yaptığını bugün Eczacıbaşı Vitra uyguladı sahada.

Oynatmamak asıl prensip

Galatasaray HDI Sigorta’nın kağıt üzerinde kendisinden üstün görünen rakiplere karşı uygulayabileceği en efektif taktik, etkili servislerle rakip pasörü fileden uzaklaştırmak suretiyle köşe oyuncularına ikili ya da üçlü bloklar götürmek, akabinde defanstan topladığı topları hızlı hücumlarla sayıya çevirmek olarak göze çarpıyor. Geçen Cuma günü ilk set haricinde bu düzeni kusursuz uygulayan sarı kırmızılı takım, Eczacıbaşı Vitra karşısında o günkü servisleri mumla aradı. Üçüncü setin ortasından itibaren biraz kıpırdanan servisler, Ayazağa ekibinin ortayı unutarak hücumu köşeye hapsetmesi ve Aslı Kalaç’ın müthiş oyunu ile birleşince Galatasaray HDI Sigorta seti geriden gelerek net bir skorla kazandı. Facia olarak adlandırılabilecek ikinci set haricinde geri kalan bölümler ise saman alevi gibiydi sarı kırmızı servisler. Öyle ki, takımın defansta canlanıp zor sayılarla ivmeleneceği zamanlarda kaçan servisler, gelebilecek olan dördüncü setin de kaçmasına sebep oldu.

Sarı kırmızılılarda kaptan Kalaç haricinde dişe dokunur bir oyun oynayan yoktu desek yeridir. Nadiren devreye giren Olesia Rykhliuk, Anthi Vasilantonaki ve Yvon Belien’in daha uzun süreli bir performans göstermediği takdirde Galatasaray HDI Sigorta’nın hedef maçları kazanması zor görünüyor. Hücumdaki bariz hatalar dışında 10 servis kaçıran bu üçlü, sarı kırmızılıların asli skor yükünü oluşturuyor. Bunun haricinde hangi oyuncuyu koyarsanız koyun, yalnızca belirli düzendeki topları öldürebilen ikinci 4 numara oyuncusu ile sınırlı hücum gücüne sahip bir takım oluyor Cimbom. Dolayısıyla servis ritmini yükseltmek şart.

Eczacıbaşı Vitra’da aynı hastalık

Rakibinden çok daha iyi servis atarak sarı kırmızılıların oyununu bozan Ayazağa ekibi, köşelerdeki yüksek hücum gücüne rağmen voleybolun kombine bir şekilde oynanmadığı durumlarda ne sıkıntılara gebe olduğunu bir kez daha gösterdi bu maçı izleyenlere. Maçın genelinde üst düzey bir oyun ortaya koyan pasör Gamze Kılıç, tamamını ilk sette ürettiği 3 blok, (Takım toplamı:4) 3 servis sayısının yanı sıra attığı çok etkili servislerle (Sahanın en çok servis kullanan oyuncusu:20) rakibin hücum düzenini en çok bozan isim oldu. Ancak Kılıç’ın yanlış toplara hücum etme isteği, zaman zaman hata yapan oyuncudan oynamaya ısrarı ve sıkışan zamanlarda ortayı unutması, takıma sıkıntı verebilecek türden.

2 yıldır Dünyanın en iyi voleybolcusu minvalinde ödüller alan Tijana Boskovic ve milli takım forması altında uzak coğrafyada çok fazla sayıda maça çıkan Yeon Koung Kim’in yorgunlukları her halinden belli oluyor. Söz açılmışken televizyonda izlediğimiz milli maçlarda üst düzey bir performans ortaya koyan Koreli yıldızın neden Eczacıbaşı Vitra forması altında vasat bir oyun sergilediği herkesin merak konusu. Jordan Larson’dan sonra takıma daha fazla enerji katabilecek bir oyuncu olan Natalia Pereira’nın da eski günlerinden uzak olduğunu ayrıca belirtelim.

Eczacıbaşı Vitra’nın geçen sene de çok gördüğümüz bir hastalığı, kritik anlarda ortayı bir türlü aramayıp üst düzey köşe oyuncularına gereğinden fazla yüklenmesi. Dünyanın en iyi köşe oyuncuları da olsa, çok sınırlı bir alanda çok sınırlı hareketlerle oynanan voleybol gibi bir sporda tıkanmak işten bile değil. Üst düzey fizik kapasiteli oyuncu sayısının gittikçe arttığı bir dönemde rakip kim olursa olsun, sizi durdurması yüksek ihtimal dahilinde. Dolayısıyla benzer manşet oranlarına sahip rakibin %25,9 (29/112) ile ortadan oynadığı yerde %13,6 (16/118)’da kalmak, ilerisi için iyi sinyaller vermez.

Ligin başı sayılabilecek bir dönemdeyiz. Takımların henüz istikrara kavuşmamasını normal karşılamak gerek. Ancak görünen hataları düzeltme yolunda adım atılmazsa, Avrupa’nın kulüpler düzeyindeki en prestijli turnuvasında üst sıraları bir kez daha İtalyanlara kaptırmak olası.

Bu hata gözden kaçmamalıydı

Birbirini takip eden iki sette her iki takıma da “Rakip sahadaki topa müdahale” çalındı. Her iki karar da yanlıştı aslında. Ancak baş hakem İlhami Şenyurt, ilk hatayı aklından atamamış olacak ki, aynı pozisyonu rakip takım yaşayınca da düdüğünü üfledi ve bir anlamda hatayı hatayla düzeltmiş oldu.

Bunun haricinde yardımcı hakem Mehmet Gül’ün kaçırdığı bir pozisyon hatası oldu ki, “böylesi gözden kaçmamalıydı” dedirtti. İkinci sette skor 11-21 iken 4 numarada bulunan Rykhliuk, oyuncu değişikliği yapılacağını görünce kenara kadar geldi. Ancak o anda Şenyurt, servis için işareti vermişti. Bu nedenle değişiklik yapılamadı. Eczacıbaşı Vitra servisi kullanana kadar yerini alamayan Rykhliuk, 4 numarada olması gereken pozisyonda 3’te kaldı. Neyse ki, ralliyi turuncu beyazlı takım kazandı da bir adaletsizlik yaşanmamış oldu.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem
kkayhan@hotmail.com


Haberi Paylaş