Bulgar Milli takımının en büyük yıldızı

Tsvetan Sokolov kuşkusuz Bulgar Milli takımının en büyük yıldızı. Resilovo köyünde yeteneği keşfedilen Tsetso, henüz 15 yaşında Milli takım kadrosuna davet edildi. 15 yıl sonra 2.06m boyundaki pasör çaprazı, Aslanlar’ın lideri konumuna geldi.

Sokolov, 2009 EuroVolley’de bronz madalya kazanıp Londra 2012 Olimpiyat Oyunlarında yarı finale yükselen Bulgaristan Milli takımının üyeleri arasındaydı. O ve takım arkadaşları, Kıtalararası Olimpiyat elemelerinde Maç Sayısı kullanmalarına rağmen son maçta Brezilya’yı geçemedi ve Tokyo-2020’de yer alma şansı elde edemedi.

Kulüpler seviyesindeki kariyerine Marek Union Ivkoni Dupnitsa’da başlayan Sokolov, buradan müthiş bir ivme ile İtalya’nın efsane takımlarından Trentino Volley Trento’ya transfer oldu ve Erkekler 2009 FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonasında altın madalyaya uzandı.

30 yaşındaki oyuncu, bu turnuvanın efsaneleri arasındaki yerini aldı. Şampiyonaya 8 kez katılan Sokolov, tamamı Trentino forması altında 3 altın madalya elde etti. Üç ayrı takımla birlikte 7 kez podyuma çıktı. 3 kez de rüya takıma seçildi. CEV Şampiyonlar Ligin’de de 7 madalya kazanan oyuncu, son turnuvada Cucine Lube Civitanova forması giydi ve turnuvayı bir kez daha kazandı.

2019-2020’da Zenit Kazan ile Rusya Kupasını kazanan Sokolov, Rusya Süper Liginde ikincilik ve Kulüpler Dünya Şampiyonasında üçüncülük yaşadı. Bulgar pasör çaprazı, gelecek sezon ise Dinamo Moskova formasını terletecek.


Haberi Paylaş