Bundan Sonra Böyle – 3

BİREYSEL
 
ÜSTÜNDAĞ

 
Voleybol Federasyonu’nun liglerden sorumlu Başkan Vekili M. Akif ÜSTÜNDAĞ son zamanlarda büyük acılar yaşadı. Buna rağmen, hayatın devam ettiğinin bilincinde olarak voleybolun gelişmesi için özveriyle uğraşını sürdürüyor.
Ayrıca, teşkilatlanma konusunda üstün meziyetlere sahip bir kişi olarak; en çok, yapılan başarılı çalışmaların birileri tarafından haksız yere eleştirilmesine içerliyor.
Yönetim Kurulu’nda sporcu ve antrenör kimlikli tek üye olan Üstündağ, diyor ki; “Kimse kendi kişisel çıkarları için voleybolun gelişmesini engellemesin.”
 
Doğru söze ne denir?
 
 
GÜNCEL
 
BİR SORU, BİR CEVAP
 
HAKEM CEZAYI KESTİ Mİ?

 
SORU : Galatasaray ile Beşiktaş Bayanlar Lig maçından sonra, 20 Kasım 2009 tarihinde bir gazete yaptığı haberde, Hakem Serdar Nişancıoğlu’nun iki takım kaptanını yanına çağırıp kulüplere anında 2500 er lira para cezası verdiğini yazdı.
Hakem, anında para cezası verebilir mi?
Ne diyorsunuz! Bu iddia doğru mu?
(Özdemir Tavaşoğlu/İhtiyar Heyeti-Emekli.1939/İstanbul)
 
CEVAP : HAKEM ANINDA PARA CEZASI VEREMEZ.
Galatasaray’ın, Beşiktaş’ı 3-0 yendiği Aroma Bayanlar Voleybol Ligi maçında, iki takımın taraftarları kötü tezahürat ve küfürlü olarak atışmaya başlayınca, Başhakem Serdar Nişancıoğlu, Voleybol Federasyonu’nun 2.11.2009 tarih ve 17 sayılı Yönetim Kurulu Kararı’na uygun olarak, iki takımın kaptanını yanına çağırarak, tribün liderleri ile temas kurmalarını ve seyircilerinin küfür etmeden maçı izlemelerini istemiştir. (1. Uyarı)
İşte, Başhakem’in görevi, taraftar veya görevlileri olaylara sebebiyet veren takımın kaptanını yanına çağırıp uyarıda bulunmaktır.

Bundan sonra ise; Başhakem ve Gözlemci’nin yazacağı raporlara bağlıdır. Federasyon Yönetim Kurulu’na gelen raporlar incelenir. Olayın mahiyetine göre, resen veya Ceza Kurulu tarafından karar verilir. Ancak, bu karardan sonra kulüpler hakkında cezalar kesinleşir. Bunun üzerine, maddi müeyyidenin uygulanmasına geçilir.
Bu uygulama nedeniyle, Başhakem anında PARA CEZASI VEREMEZ.
(Ben bu konuda bir şey söylemiyorum. Çünkü Yönetmelik ve Kararlar “Böyle Uygulanacak” diyor)
 
BAK: Türkiye Voleybol Federasyonu
         Önemli Duyuru: 02.11.2009
 
 
ANILAR
 
(Anılar beni hep ağlattılar)
 
QUICO CABRERA

 
18 Aralık 2008 tarihinde aniden aramızdan ayrılan Avrupa’nın en popüler takımlarından biri olan İspanya temsilcisi Tenerife’nin efsane Başkanı Jose Francisco (Quıco) Cabrera Acosta’yı saygıyla anıyorum.
 
Voleybolda Kanarya Adaları’nın sembolü Tenerife Takımının 15 Şubat 2007 tarihinde İtalya’da, Neslihan Demir Darnel’in ürettiği sayılarla kazandığı Pesaro maçından sonra “Palacampanara” Salonu’nda rahmetli Quıco Cabrera ile birlikte sevinmiştik.
“O takımının galibiyetine, ben ise Neslihan’ın başarısına…”
Hey gidi günler!
Toprağı bol olsun.

 

DUAYEN
 
BUZAYEV İSTANBUL’A GELİYOR
 
Vakıfbank Güneş Sigorta’yı Top Teams Cup’ta Avrupa ve üst üste iki kez de Türkiye Şampiyonu yapan, yılların eskitemediği kariyeri başarılarla dolu ve çalıştırdığı takımları şampiyon yapmakla ünlenen antrenör Vladimir BUZAYEV İstanbul’a geliyor.
 
Ülkemizde iken uyguladığı sistem nedeniyle bazı kesimlerden devamlı eleştiriler alan Buzayev, 2007 yılında Türkiye’den ayrıldıktan sonra ülkesi Ukrayna’da Genç Kızlar (fotoğraf-1: İtalya/Foligno) ve A Bayan Milli Takımı’nın başına getirildi. Bu ulusal görevleri yanında; şimdi Challenge Cup çeyrek final’de Galatasaray ile eşleşen Severodonchanka SEVEREDONEC bayan takımının da baş antrenörü oldu.
Vladimir Buzayev ile diğer dostlar, menajer Alona, Doktor Olena Svitlichna, pasör Iryna Komissarova, smaçör Olga (Kolomiyets) Kostina ile 22 Şubat’ta İstanbul’da olacak.

 
 

MAGAZİN
 
BEŞİKTAŞ GÖNDERMİŞTİ!

 
Beşiktaş Bayan Voleybol Takımı 2008 yılında İspanya-Tenerife’den transfer ettiği Hırvat sporcu Mirela DELIC’i, takıma fazla bir katkısı olmadığı için sezon sonu göndermişti.
Siyah-beyazlı ekibin beğenmediği DELIC, bu arada ülkesinde yardım amaçlı verdiği cesur pozlar ile de gündemde kalmasını bildi.
Şimdi ise yeni kulübü Fransız Cannes Takımı’nın gözdesi oldu.

3-4 Nisan 2010 tarihinde Fransa’nın Cannes şehrinde, “Le Palaıs Victoıres” salonunda organize edilecek olan Avrupa Bayanlar Şampiyonlar Ligi Final-Four turnuvası için, ev sahibi Cannes Takımı’nın Hırvat sporcusu Mirela Delic: “Bu sezon geldiğim Cannes takımı ile Şampiyonlar Ligi’nde final oynayıp, birinci sıraya adımızı yazdıracağız. 2006 yılında kaybedilen şampiyonluk, bu kez bizim olacak” diyor.

KISSADAN HİSSE!
 
BUKALEMUN

 
(istek üzerine tekrar)
 
Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlüğü’nde “Bukalemun” sözcüğü şöyle açıklanmış:
Bak: Cilt.1 Sayfa.226
 
1.Zooloji: Bukalemungillerden (Sürüngenler sınıfının renklerini bulundukları yeri rengine uyduran, Bukalemun türlerini içine alan familyası) 20-30 cm. boyunda, renk değiştirmesiyle ünlü sürüngen türü. (chamaleo chamaleon)

2. Mecaz: ÇIKARINA GÖRE DAVRANIŞINI, GÖRÜŞÜNÜ DEĞİŞTİREN KİMSE.
 
Bak şu Bukalemun’a.  (mecaz)

Kıssadan Hisse !
 
Kim bu Bukalemun?   “diye soranlara”
 
” Bu kişi, bizce malûm sebeplerle böyle davranmaktadır…”
(Bak: TVF. Duy.8.7.2009 – Prg.18)

Ragıp TEKİN

 


Haberi Paylaş