Burutay Subaşı: Hedeflerim çok daha büyük

Türk voleybolun başarılı oyuncularından Burutay Subaşı röportaj bölümümüzün yeni konuğu.

Voleybola başlama hikayesi, hedefleri ve daha bir çok konuyu konuştuk.

Keyifle okumanız dileğiyle;

Voleybola başlama hikayeni anlatır mısın?
Ailemin voleybol sporu içerisinde yer alması voleybola başlamamda ana etken. (Annem, babam, ablam ve ailenin son voleybolcusu ben)

Voleybolcu bir babanın voleybolcu oğlu olmak nasıl bir duygu. Voleybol camiasında önemli bir isimdi baban. (Huzur içinde uyusun) Sana neler kattı?
Öncelikle büyük bir onur. Hayatının yarısından fazlasını voleybola adamış, camiada çok sevilen saygı duyulan bir insanın oğlu olmak oldukça zor, çünkü onun bıraktığı mirasın daha iyisini bırakmak zorunda hissediyorum. Bunu başarabilirsem ne mutlu çünkü bu camia içerisinde onun yeri herkes için çok farklıdır.

Voleybol konusunda seninle özel olarak ilgilenir miydi?
Birebir aynı takımda çalışma imkanım olmadı fakat benimle özel olarak ilgilenirdi ve çalıştığı bayan takımlarına beni alan antrenörü vasfı ile götürüp takımı çalıştıracak topları vurmamı isterdi. Tabi ki bu söylediğim zamanlar benim 12-13 yaşlarında olduğum zamanlardı.

Voleybol muhabbetlerinizi de merak ediyorum. Eleştirir miydi?
Babam antrenör tipi karakteri olarak sert bir mizaca sahipti, bunun doğrultusunda tepkileri bayan erkek olsun sporculara karşı ayrımsız aynı idi. Sert ve doğru neyse o şekilde idi kendisi de iyi ve sert bir sporcu olduğu için bana da sert tepkileri oluyordu, hatta komik anlarda yaşadık bunlarla ilgili. Voleybolun her zaman zeka ve hırs dolu bir spor olduğunu bana aşılamaya çalışırdı. Bende bunu şuanda başarabiliyor isem ne mutlu.

8 numaranın hikayesini anlatır mısın?
Babam bütün spor hayatı boyunca 8 numaralı forma ile bir çok başarıya imza attı. Ablam da aynı şekilde bunu gelenek olarak devam ettirdi. Şuanda ben de bu geleneği devam ettirmeye çalışıyorum.

Kariyerine baktığımızda voleybolun vazgeçilmez bir parçası olmayı başardın. Hedeflediğim istediğim yerdeyim diyebiliyor musun?
Kesinlikle hedeflerim daha büyük, büyük bir sporcu olmak büyük hedeflerinizin olması demektir.En büyük hedefim Türk voleybolunu en iyi noktada olması için payıma düşen görevi onurlu bir şekilde yerine getirmek. Aynı zamanda en büyük hedefim bir Türk sporcusu olarak zeki, çevik ve ahlaklı olmayı herkese aşılayıp bunu göstermek.

Saha içinde kendini nasıl buluyorsun?
Lider bir oyuncunun ve takım kaptanının gerektirdiği vasıflar doğrultusunda takımına faydalı olmaya çalışan, hırslı, azimli bir sporcu olarak görüyorum.

Bu sene Erkekler Ligi’ni nasıl buluyorsun?
Geçtiğimiz son 5 sezona bakarak Türk sporcuların daha ön planda olduğu bir sezon olarak görüyorum.

Kariyerine baktığımız zaman kulüp geçmişlerin uzun soluklu. Sen bunu neye bağlıyorsun?
Karşılıklı memnuniyete bağlayabiliriz bu sorunun cevabını.

Halkbank’ta 6. sezonun galiba. Halkbank’ı anlatır mısın biraz?
Halkbank spor kulübü olarak başta yöneticilerimiz olmak üzeri teknik ekibimiz ve tüm kulüp çalışanlarımızın özveri ile işlerini yapması oldukça önemli bir yer alıyor bu başarıda. Bütün ekibi bir bütün olarak ele aldığımızda büyük ve güzel bir aile ortamı olduğunu söyleyebilirim.

Ve en önemlisi de kulüp bünyesindeki herkesin en yukarıdan en aşağıya kadar başarıya odaklanması.

Ve bizi maçlarda tribünlerde hiç yalnız bırakmayan Ankara halkının çok önemli rolü var.

Erkek Milli Takımına da değinecek olursan yeniden bir yapılanma içindeyiz. Geçen seneki maçları da baz alırsak yaz döneminde erkek milli takımı ile bizi neler bekliyor?
Şu anda içinde bulunduğumuz durum istediğimiz şekilde değil. Fakat gerçekten çok önemli ve güçlü bir jenerasyon yakalamış durumdayız. Önümüzde Avrupa şampiyonası var. 2 sene önce Avrupa Şampiyonası’nda Türk Milli takımının neler yapabileceğini, nerelere tırmanabileceğini hepimiz gördük. Fakat görmemiz yeterli olmayacak. Önümüzdeki Avrupa Şampiyonası için mutlaka çok iyi bir hazırlık dönemi geçirmemiz gerekiyor. Tabi ki bu şu andan itibaren lig zamanında başlıyor. Biz oyuncular olarak üstümüze düşen görevleri eksiksiz bir şekilde yaparsak Avrupa Şampiyonası’nda kürsüye çıkmak hiç bir zaman hayal olmayacak.

Voleybol dışında vaktini nasıl geçirirsin?
Genellikle evde eşim ve çocuğum ile zaman geçiririm. Geriye kalan zamanda takım arkadaşlarımızla oturup kahve içer sohbet ederiz.

Bir oğlun var (Allah bağışlasın) onun voleybolla arası nasıl. İleride voleybolcu olmasını ister misin?
Beni tekrardan hayata bağlayan bir oğlum var. Şu anda 2 yaşında topla arası çok iyi. İlerde tabi ki voleybol oynamasını isterim. Kendi seçimini yapacak yaşa geldiğinde oğlum için en iyisi ne ise onu desteklerim diye düşünüyorum.

Voleybolcu olmasaydın ne olurdun?
Bu soruya gerçekten doğru cevap verebileceğimi düşünmüyorum. Kendimi bildim bileli voleybolun içindeyim.

Unutamadığın bir maç var mı? En üzüldüğün, en sevindiğin gibi?
Üzüntü yaşadığımız bir çok maç oldu fakat hiç bir zaman geriye dönüp bakmadım. Fakat son 3 sezondur kazandığımız kupalar fazlasıyla sevinç dolu benim için.

Bir uğurun var mı maçlardan önce?
Ailemle kahvaltı, takımca içtiğimiz kahve.

Hiç yurt dışına çıkmayı düşündün mü?
Son zamanlarda düşünmeye başladım, her sporcunun yurtdışı hayali vardır fakat ilk önce kendimi oraya layık görmem gerekli. Hala bir çok eksiğim olduğunu düşünüyorum.

Kendine örnek aldığın bir isim var mıydı gençlik yıllarında?

Brezilya’nın efsane oyuncusu Giba, sonrasında Arkas Spor’da oynarken aynı formayı taşıdığım Bravo.

Şu anda oynayanlar içinde beğendiğin voleybolcular var mı? Hangi özelliklerini beğeniyorsun?
Kubiak, aynı takımda da oynadık gerçekten sadece voleybol için yaşıyor. Profesyonelliği ondan öğrendim desem yalan olmaz. Beğendiğim oyuncular içinde bir çok isim var. Leon, Anderson, Petric, Ngapet gibi.

Türk voleybolunu erkeklerde nasıl değerlendiriyorsun (dünya ile kıyasladığında) ?
Geliştirmemiz gereken bir çok şey var, gerideyiz fakat aynı seviyeye gelmek için gerçekten çok çalışırsak arada uçurum da yok.

Kadın voleyboluyla ilgileniyor musun, takip ediyor musun? Nasıl buluyorsun?
Şu anda Türkiye’deki en başarılı spor dalı Kadın voleyboludur. Yanlış bilmiyorsam son 6-7 senedir Şampiyonlar Ligi şampiyonluğunu kadın voleybol kulüplerimiz kazanıyor. Böylesine başarılar asla ve asla ülkemizde küçümsenmemeli, aksine medya da çok daha fazla yer almalı. Bir yerde başarı varsa bütün ülke bunu net bir şekilde bilmelidir diye düşünüyorum.

Voleybol bittikten sonraki hayat planın nedir. Şimdiden düşünüyor musun?
Voleybolun içinde kalmaya tabi ki devam edeceğim. Fakat hangi pozisyonda olacağını zaman gösterecek.


Haberi Paylaş