Cannes’ın iflasın eşiğinde olması Fransa’da kuralları esnetti

Fransa’da profesyonel voleybolu yöneten ve Ligue Nationale de Volley (LNV) olarak bilinen organizasyon, tarihi boyunca kadınlarda en çok başarı elde etmiş kulüpleri olan Cannes’ı ligden düşmekten ve iflas etmekten kurtarmak için kendi kurallarına karşı geldi.

RMC Sport’un haberine göre, 21 şampiyonlukla ülkenin en çok şampiyonluk kazanmış kadın takımı unvanını elinde bulunduran Cannes, Fransa Birinci Ligi’nde (Ligue A) oynayabilmesini LNV’nin iyi niyetine ve cömertliğine borçlu. RMC Sport web sitesi, 2020 Aralık’tan beri görevde olan LNV Başkanı Yves Bouget’in mektubunu ortaya çıkardı.

Mektupta Bouget şunları belirtmişti: “LNV, RC Cannes kulübünün sıradışı başarılarla dolu spor geçmişine duyduğu saygı ve ligden düşme durumunda kulübün iflas edecek olması sebebiyle RC Cannes’ın ligden düşüşünü engellemiştir. Son 3 yıldır, kulübün borçları toplam bütçesinin %30’unu oluşturmaktaydı, bu durum normal şartlarda onların Kadınlar Ligue A’da oynamasına engel teşkil ediyordu.”

2 adet CEV Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu bulunan kulübün bu finansal durumu, “Son 10 yıldır Fransa kanunlarının gerektirdiği sosyal ödemelerin ve vergi borçlarının birikmesi” nedeniyle ortaya çıkmış.

LNV’nin Cannes’ı Ligue A’da tutma kararı, özellikle de benzer sebeplerle alt lige düşen erkek takımları Rennes (2018 yılında) ve Paris (2020 yılında) takımlarına karşı hiçbir merhamet göstermedikleri düşünülürse emsali görülmemiş bir karar. Paris takımının 1 Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 2 CEV Kupası, 9 Fransa Şampiyonluğu’ndan oluşan başarı listesi, LNV komitesini bir istisna yapmaya ikna edememişti.

Cannes kulübü, birkaç farklı dönemde sosyal güvenlik katkılarını ödeyememişti: 2019/2020 sezonunda 156.232 euro; 2012–2014 yılları arasında 157.534 euro; ve 2007–2010 yılları arasında ise 139.424 euro.

Kaynak: WorldofVolley

 

Haberi Paylaş

Comments are closed.