Carol Solberg’den çarpıcı açıklamalar

Brezilya’da düzenlenen bir plaj voleybolu turnuvası sonrası verdiği röportajda devlet başkanını eleştiren sözler sarf ederek Brezilya Voleybol Federasyonu’nun tepkilerine maruz kalan Carol Solberg, konuyla ilgili açıklama yaptı. Brezilya’ya halktan gelen olumlu tepkilerin yanında, Fabiana gibi birçok Brezilyalı sporcu da destek verdi.

Instagram hesabından paylaştığı gönderiye duygularını yazan Solberg, şu ifadeleri kullandı:

“Keşke her birinize cevap verebilseydim, ancak bu kadar mesajla başa çıkmak imkansız. Sadece hepinize çok teşekkür etmek ve bütün bu sevgiyle kucaklandığımı söylemek istiyorum. Serzenişim, tarihinin en büyük yangınında ateşler içinde herhangi bir hükümet acil durum planı olmadan yanmaya devam eden Pantanal için, Amazon için. Yerli halklara karşı olan korkakça politikalar için. Yetkililerin ihmali olmasaydı ve bilime saygı duyulsaydı bu pandemi sürecini bu kadar ölüm ve enfekte sayısıyla geçirmeyeceğimize ve salgının önlenebileceğine inandığım için. Eğitimi ve kültürü tamamen küçümseyen bir hükümet gördüğüm için. Daha fazla siyahi insanın öldürüldüğü ve imkanlardan eşit şekilde yararlanamadıklarını gördüğüm için. “Brezilya’da ırkçılık nadirdir.” diyecek cesarete sahip bir başkan olduğu için. Her gün duymaya alıştığımız çok saçma ve absürt yalanlar… Bütün bunlar sanki bana yabancıymış gibi sahaya çıkamam. Her birimizin sesine inandığım için, birilerinin sesi olabilmek için konuştum. Demokratik bir ülkede yaşıyoruz ve hükümete karşı konuşmaya ve öfkemizi haykırmaya hakkımız var. Herhangi bir parti üyesi ve aktivist değilim, yalnızca bir sporcuyum. Ben böyle olmayı seviyorum. Sporumu çok seviyorum, 16 yaşından beri ülkemi dünya şampiyonalarında temsil ediyorum. Umarım spor ortamı sporcuların ifade özgürlüklerinin olduğu ve konuşmalarının önemini bildikleri bir yer olur. Hayranlık duyduğum ve benim için önemli olan tüm insanların benim tarafımda olduğunu bilmek, hikayenin doğru ve haklı tarafında olduğumdan emin olmamı sağlıyor.
Birlikteyiz!”

Solberg’in bu çıkışını destekleyen oldukları kadar karşı çıkanlar da oldu. Kamuoyunda Solberg’in devlet sporcu bursunun kesilmesini ve Brezilya Merkez Bankası’nın sporcuya sponsor olmasını bırakmasını isteyen insanlar bir kampanya başlattı. Bunun üzerine tekrardan sosyal medyadan tekrar açıklamalarda bulundu:

“Sporcu bursu almıyorum, Banco do Brasil sponsorluğunda da değilim. Lütfen sahte haberlerden kendinizi koruyun, bu tip haberlere itibar etmeyin.”

Haberi Paylaş

Comments are closed.