Çatma: “Önce derece, sonra şampiyonluk”

Yıldız Kızlar Voleybol Milli Takımı Antrenörü Şahin Çatma, yarın Ankara’da başlayacak Dünya Şampiyonası’nda hedeflerinin önce derece, sonra şampiyonluk olduğunu söyledi.

TVF Başkent ve Ankara Spor Salonları’nda yapılacak grup maçlarıyla start alacak şampiyona öncesi açıklamada bulunan Çatma, Trabzon’da düzenlenen 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları’nda (EYOF) 3. olduklarını hatırlatarak, ’’EYOF dönüşü takıma 2 gün izin vermiştik. Daha sonra tekrar toplanıp kampa girdik. EYOF, bizim için iyi bir hazırlık dönemi oldu. Derece olarak istediğimiz sonuca ulaşamadık ama performans anlamında bize çok şey kattı’’ diye konuştu.

Çatma, Dünya Şampiyonası’nda aynı grupta yer aldıkları Polonya’yı EYOF’ta yendiklerini kaydederek, şöyle devam etti:
’’Polonya, Dünya Şampiyonası’nda grubumuzdaki en iyi takım diyebiliriz. Eğer EYOF’taki galibiyet, kızlar üzerinde psikolojik bir rahatlık oluşturmazsa o maçı rahat geçeceğimizi düşünüyorum. Genel anlamda EYOF’ta iyi top oynadık. Bizim kalitemizde bir takım yoktu ama biz takım ayırmadık ve her maça aynı özeni gösterdik.’’

-’’BU TAKIMDA HER ANTRENÖRÜN İSTEDİĞİ BİR OYUN KARAKTERİ VAR’’-
Takımın çok iyi bir jenerasyondan oluştuğunu dile getiren Çatma, ’’Bu kızlarda moral ve motivasyon hiçbir şeye gerek kalmadan oluşuyor. Çok karakterli bir takımımız var. Bizim ekstra bir motivasyon çalışması yapmamıza gerek kalmıyor. Bu takımda her antrenörün istediği bir oyun karakteri var. Antrenöre hiç sıkıntı yaşatmıyorlar’’ diye konuştu.

Yakın bir zamanda yapılan Avrupa Şampiyonası’nda ev sahibi olma deneyimini yaşadıklarını ve bu kez bunun dezavantajları yerine avantajlarını yaşayacaklarını belirten çatma, ’’Kızlar artık seyirciyle çabuk bütünleşiyorlar ve daha iyi oynuyorlar’’ dedi.

A Grubunu lider tamamlayarak 2. turda C Grubu’nu 2. bitiren takımla eşleşmek istediklerini kaydetti ve sözlerini şöyle tamamladı:
’’2. turda karşımıza C Grubu’ndan Çin Halk Cumhuriyeti ya da Sırbistan gelecek. Biz bu iki takımla da oynayabilecek kapasitedeyiz. Rakiplerimizi iyi tanıyoruz. Tüm takımların detayları elimizde, hepsiyle ilgili bilgi sahibiyiz.’’


Haberi Paylaş