Çekişmeli maçın kazananı Fenerbahçe

Efeler Ligi’nde play-off etabı, bugün oynanan karşılaşmalarla başladı. Burhan Felek Voleybol Salonunda Maliye Piyango’yu konuk eden Fenerbahçe, müthiş bir çekişmeye sahne olan maçı 3-2 kazanarak seride öne geçti.

Play off turunun ikinci karşılaşması, 2 Nisan Salı günü Maliye Piyango’nun ev sahipliğinde Ankara Başkent Voleybol Salonu’nda oynanacak.

Fenerbahçe maçın seremonisine, “BU MAÇA DMD KAS HASTASI ÇOCUKLARIN UMUDUNU BÜYÜTMEK İÇİN ÇIKIYORUZ” yazılı pankart ile çıktı. Duchenne Kas Hastalığı ve Mücadele Derneği üyeleri de maçı izlemek üzere tribünde yer aldı.

Rakibine oranla daha iyi blok ve defans yapan Ankara ekibi, maçın başında üstünlüğü (5:9) ele geçirdi. Fenerbahçe teknik molaya doğru farkı azaltsa da (10:12) hücumda ve serviste istediği tempoyu bulamadı ve Maliye Piyango bir kez daha (11:15) rahatladı. Wouter Ter Maat’ın hücum performansı ile rakibini iyice sıkıştıran sarı lacivertli takım, müthiş defans yaptığı bölüm sonrası skor üstünlüğünü yakaladı (19:17) ve rakibine ikinci molasını aldırdı. Son bölümde arkasına bakmayan (23:18) Fenerbahçe, ilk seti 25:22 kazandı.

Karşılıklı sayılara (6:6) sahne olan ikinci setin ortasına ilk ulaşan, ilk setteki skorla konuk ekip oldu. Önceki setin kopyası gibi geçen bu bölümde de 11:15’lik skoru yakalayan Maliye Piyango, rakibinin aldığı mola sonrası bir kez daha top öldürme krizine girince fark 1 sayıya kadar (16:17) indi. Buna rağmen iyi servis atan konuk takım son viraj dönülürken farkı yeniden açtı (17:20) ve sarı lacivertliler ikinci molasını aldı. Kevin Klinkenberg’in servisleriyle rakibinin manşet düzenini bozarak skoru 20’de eşitleyen Fenerbahçe, Maliye Piyango’nun köşe oyuncularının etkinliğine çözüm bulamayınca (23:25) maçta durum 1-1 oldu.

Üçüncü sete konuk takım etkili başlasa da (4:6) çabuk toparlanan Fenerbahçe, tartışmalı hakem kararlarının gölgesinde skor üstünlüğünü (9:7) çabuk ele geçirdi ve Maliye mola kullandı. Ev sahibi takımın 1 sayı farkla önde geçtiği zorunlu ara sonrası her iki takım da gelgitler yaşadı. Sarı lacivertlilerin kaçtığı, Ankara ekibinin kovaladığı bölüm sonrası ev sahibi takım farkı 3 sayıya çıkarınca (21:18) konuk ekip ikinci molasını da kullandı. Duraklamaya rağmen temposunu yitirmeyen Fenerbahçe sete noktayı 25:20’de koydu.

Dördüncü sete hızlı başlayan konuk takım 2:5’lik üstünlüğü yakalayınca Fenerbahçe erken bir mola kullandı. Buna rağmen ortadan yaptığı hücumlar ve etkili servislerle hız kazanan Maliye Piyango, zorunlu araya rakibinin 2 katı sayı üreterek girdi. Farkı bir türlü azaltamayan ev sahibi takım 11:17’de ikinci molasını da istedi, ancak ritmini bulan Ankara ekibi seti çok rahat (18:25) aldı ve maçı tie-break’e taşıdı.

Dengeli başlayan (4:4) final setinde daha az hata yapan konuk ekip saha değişiminde 3 sayılık farkı yakaladı ve değişimin hemen sonrasında sarı lacivertliler mola aldı. Ara sonrası temposunu yükselten Fenerbahçe rakibini yakaladı ve 11:10 öne geçti. Sayı farkı ikiye çıkınca (13:11) Maliye Piyango ikinci molasını istedi. 14:12’de iki kez maç için servis kullanan ev sahibi takım, rakibinin hücumlarına engel olamayınca skor 14’te kilitlendi. Klinkenberg’in hücumu ile bir kez daha öne geçen Fenerbahçe, Jhon Wendt’in topu dışarı vurmasıyla seti 16:14, maçı da 3-2 kazandı ve seride ilk maçı kazanan taraf oldu.

İstatistik…

FENERBAHÇE-MALİYE PİYANGO: 3-2

Salon: Burhan Felek

Hakemler: Yavuz Akdemir, Recep Karakoç

Fenerbahçe: Ulaş, Klinkenberg, Emre, Ter Maat, Hidalgo, Oğuzhan, Ahmet(L), Caner(L), Oğulcan, İzzet

Maliye Piyango: Bruno, Sabit, Wendt, Halil, Çağatay, Seganov, Deniz(L), Yüksel, Aslan

Setler: 25-22, 23-25, 25-20, 18-25, 16-14

Süre: 129 dakika (29-27-25-26-22)


Haberi Paylaş