Çekişmeli mücadeleyi son nefeste Türkiye kazandı

2014 FIVB Dünya Grand Prix A grubunun en çekişmeli maçında Türkiye, ABD’yi 3-2 mağlup etti.

Kaptan Gözde Sonsırma’nın hücum ve servisleriyle maça fırtına gibi başlayan millilerimiz, 6:1 öne geçtikten sonra temposunu daha da artırdı üstünlüğünü sekiz sayıya kadar çıkardı 14:6. Ancak özellikle ikinci aradan sonra fazla sayıda basit hata yapan Filenin Sultanları, rakibinin yeniden direnç bulmasına neden oldu ve fark gittikçe kapandı. Yaptığı hamleler ve bloklarla 22:20’de millilerimizin ensesine yapışan ABD, üst üste iki file hatası yapınca oyun çözüldü ve Türkiye ilk bölümü 25:21 kazandı.

İkinci sette daha iyi blok yapan ABD, millilerimizi file üzerinde durdurarak ilk zorunlu araya önde girdi 4:8. İyi manşet alamayan Türkiye karşısında ikinci topları hızlı oynayarak sayıya çeviren konuk takım, 10:16 önde geçtiği ikinci teknik moladan sonra millilerimizin temposunu yavaşlatamadı. Seyircinin inanılmaz desteği ile müthiş bir geri dönüş yapan ay yıldızlılar, Kübra Akman’ın üst üste kazandırdığı sayılarla skoru 17:19’a getirdi. Kaptan Gözde Sonsırma’nın katkısıyla 22:23’ü bulan millilerimiz servisi kaçırınca ABD üst üste iki set sayısı kullandı. Ancak genç Akman’ın üstün performansı Türkiye’yi yeniden sete ortak etti 24:24. Ancak yakaladığı set sayısı şanslarını kullanamayan Filenin Sultanları, bu bölümü 27:29 geride noktaladı.

Üçüncü setin başında Güldeniz Paşaoğlu’nu sahaya sürerek manşet kalibiyetini artıran Massimo Barbolini, bu hamlesinin ödülünü bir anda 6:2 öne geçerek aldı. Ancak tecrübeli rakibi karşısında süreklilik yaşayan millilerimiz, ABD’nin skoru 10’da eşitlemesine engel olamadı. Hücuma yönlendirdiği topları hızlandırarak ikinci teknik molada bir kez daha öne geçen Türkiye (16:13), setin sonlarında mükemmel bir mücadele örneği sergiledi ve farkın kapanmasına izin vermedi 25:21.

Dördüncü sette son derece tutuk bir oyun sergileyen millilerimiz, oyunun hiçbir bölümünde istediklerini sahaya yansıtamadı. Moral bulan ABD, 4:8 önde geçtiği ilk teknik molanın ardından hızını daha da artırdı ve ikinci arada farkı iyice açtı 10:16. filenin Sultanları son bölümde mücadele etmeye çalışsa da sonucu değiştiremedi ve maç tie-break setine taşındı 20:25.

Tie-break setinde rakip ataklara karşı iyi defans yapan Türkiye, 7:4 öne geçtikten sonra bir daha arkasına bakmadı. Rakibinin tüm hamlelerine cevap veren Sultanlar, son seti 15:12, maçı da 3-2 kazanmayı başardı.

TÜRKİYE – AMERİKA: 3-2

Salon: TVF Başkent

Hakemler: Lai Chun Cheng(TPE), Vladimir Simonovic(SRB)

Türkiye: Asuman, Gözde, Bahar, Yeliz, Neriman, Kübra, Gizem(L), Güldeniz, Büşra, Gamze, Meliha

Amerika: Robinson, Adams, Murphy, Hill, Akinradewo, Glass, Banwarth(L), Davis(L), Lichtman, Thompson, Klineman, Gibbemeyer, Hildebrand

Setler: 25-21, 27-29, 25-21, 20-25, 15-12

Süre: 129 dakika (26-31-28-27-17)

Fotoğraflar için tıklayınız…


Haberi Paylaş