CEV Avrupa voleybolunu geliştirebilir mi?

Bu köşenin devamlı okuyucuları, Avrupa’da voleybolun gelişmesi adına en önemli engeli CEV isimli kuruluş olarak gördüğümüzü hatırlayacaktır. Vakıfbank’ın şampiyonluğu ile noktalanan 2022 Şampiyonlar Ligi süper finallerinde yaşananlar, bu konudaki düşüncelerimizin pek de haksız olmadığını ispatlar gibiydi sevgili voleybol severler.

Önce işini yap!

Final maçları için akreditasyon başvurusunu yaptıktan bir hafta kadar sonra, daha önce tanışmadığımız Deborah Termanini isimli kişiden bir e-posta mesajı aldık. CEV’in medya ajansı olan Infront Sports & Media isimli İtalya/Milano‘da kurulu bu ajansın çalışanı, mesajında özetle final günü maçlar boyunca video çekiminin izinsiz yapılamayacağını, bu iznin belirli bir ücret karşılığında verilebileceğini, talep ettiğimiz takdirde bize makul bir teklif verebileceğini belirtiyordu. Sonradan öğrendiğimiz bu makul teklifin hediyesi ise €300’cuktu. (Yaklaşık 5.250 TL)
Elbette profesyonel tv kanalları ve ajanslar için makul olabilecek bu rakam, herhangi bir maddi çıkar beklemeden bu işe hizmet eden voleybol internet siteleri için kabul edilemez idi.
Akreditasyonumuz tamamlanmadan gelen teklif ve para kazanma çabası, bizleri hiç şaşırtmadı. Neyse ki, akreditasyonu bir şeklide tamamlatmayı başardık.

Amatör çekimlerin ne zararı var?

Türkiye’de oynanan tüm maçlarda saha kenarında çalışan insanlar, zaman zaman kısa süreli amatör video çekimleri yaparak bunları sosyal medyada yayınlıyor. Hiçbir ticari getirisi olmayan bu uygulama, voleybolu geniş kitlelere sevdirme anlamında tüm diğer medyadan daha fazla öneme sahip. Zira insanlar, genelde okumak yerine video izlemeyi tercih ediyor.
Ancak bize makul teklifi ileten CEV’in medya ajansı, bu tarz amatör çekimlerden dahi ücret talep ediyor. Reddettiğinizde maç içerisinde ya da mixed zone diye tabir edilen oyuncu/antrenör çıkış koridorunda yaptığınız amatör çekimlerin peşine düşüyor. Yayınladığınız anda ilgili sosyal medya uygulama yöneticilerine müracaat ederek hesabınızı kapattırmaya çalışıyor! Peki bu durumda bu hesapları takip eden voleybol severler, internet sitelerinde yayınlanan amatör çekimlerde yer alan bilgi, görüş, vb. gibi materyallere nereden ulaşacak? Tabii ki hiçbir yerden. Zira ücret ödeyerek bu hakkı satın alan kuruluşlar, bu tarz içeriklerle alakasız durumda oluyor. Bu durumda tek amacı voleybola amatör bir ruhla hizmet etmek isteyen internet sitelerinden bir şekilde para koparmaya çalışmak da neyin nesi oluyor?

Gel de voleybola hizmet ettiğine inan

Sürekli ticari bir kuruluş olmakla itham ettiğimiz CEV’in aşağıdaki sorulara tatmin edici cevapları gelirse, bizler de hatalı davrandığımızı kabul ederek voleybola gerçekten hizmet ettiğini söyleyebiliriz.

– Onca para talep ettiğiniz organizasyonda her şey yerli yerinde miydi? Öyle ise basın mensupları da dahil olmak üzere insanlar neden tuvalet önünde dakikalarca sıra beklemek durumunda kaldı? Neden kablosuz internet maç boyunca yokken maçlar bittikten sonra hizmete başladı? Neden giriş-çıkış kapıları, yönlendirme, mixed zone dizilimi kötü bir düzende idi? €300 ödeyerek çekim hakkı alan bazı ajansların kameraları neden ışık dahi almayan ücra köşelere sıkıştırıldı? Yayıncı kuruluşların çalışanları için neden oturabilecekleri bir yer ayarlanmadı? Bu durumun aksettirildiği CEV Basın Sorumlusunun bu işlerle ilgili bilgisi ve yetkisi olmaması normal bir durum mudur?
– Kupa kazanan takımı tören için yaklaşık 2,5 saat bekletmek, ödül törenini gece yarısından sonra yapmak voleybola ne kazandırdı? Salon daha kalabalık görünsün diye yaptığınız uygulama sonrası gecenin bir yarısı insanlar kalacakları yere nasıl ulaştılar? Umurunuzda mı?
– Bütün bu sıkıntılar sonrasında süper finallere 10.000 civarı izleyici geldiğini söylediğinizde Avrupa voleybolu müthiş bir ilgi noktasına mı gelmiş olacak?
– Yıllardır yaptığınız bu tarz uygulamalar neticesinde bir elin parmaklarını geçmeyecek ülkeyi hariç tutarsak, Avrupa ülkelerinin voleybola müthiş bir geri dönüş yaptığını söyleyebilir miyiz? Gerek kulüp, gerekse milli takımlar seviyesinde hemen hiç görünmeyen İngiltere, İspanya, Yunanistan, Portekiz, Baltık ülkeleri, Romanya ve benzeri ülkelerde voleybolu istenilen seviyeye getirdiğinizi düşünüyor musunuz?

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem
kkayhan@hotmail.com

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.