CEV’in son oyunu

Bu köşenin devamlı okuyucuları, kısa adı CEV olan Avrupa Voleybol Konfederasyonu’nun yanlış uygulamalarını sürekli eleştirdiğimizi hatırlayacaktır. Zira CEV, Avrupa voleybolunu geliştirmekten ziyade sömürmeyi amaçlayan bir anlayışla yönetiliyor. Yönetim Kurulu üyelerinin şahsi çıkarlarının ön planda olduğu, yaşı 70’i geçmiş kişilerin ilelebet başkanlık yapmayı hedeflediği bu kurum sayesinde(!) Avrupa voleybolu bir türlü hak ettiği seviyeye ulaşamıyor. Ancak CEV’in son uygulaması, menfaat beklentilerinin ötesinde hedef saptırıyor ve ülkemizi zan altında bırakarak hatalı uygulamalarının kabahatinin faturasını Türkiye’ye kesmeye çalışıyor.

Hatırlayalım

Çin’de ortaya çıkan Koronavirüs kod adlı Covid-19’e yakalanan hasta sayısının 100Bini, bundan dolayı hayatını kaybedenlerin ise 3400’ü geçtiği belirtiliyor. Bu hastalığın Avrupa’da en yaygın olduğu ülke ise İtalya. Bu durum, 2020 Kadınlar Şampiyonlar Ligi çeyrek finalinde oynanacak Savino Del Bene Scandicci – Eczacıbaşı Vitra ve Fenerbahçe Opet – Igor Gorgonzola Novara eşleşmelerini kritik hale getirdi. Doğal olarak temsilcilerimiz, CEV’e başvurarak İtalya’ya gitmek istemediklerini bildirdi. Bunun üzerine İtalyanları üzmeyecek bir çözüm için uzun süre uğraş veren CEV, her iki eşleşmede oynanacak 4 maçın da 2 gün içerisinde (18-19.03.2020) Slovenya’nın Maribor kentinde oynanmasına karar verdi.

Benzer bir değişiklik nasıl yapılmıştı?

Erkekler Challenge Kupası’nda oynanan Saarema VC ? Allianz Powervolley Milano eşleşmesi için Koronavirüs riski ortaya çıkmış, bunun üzerine CEV, İtalya’da oynanacak maçı erteleyerek her iki maçın da 04-05.03.2020 tarihlerinde iki gün üst üste Estonya’nın Kuressaare kentinde oynanmasını kararlaştırmıştı. Buradan yola çıkarak bizim eşleşmelerdeki her iki maçın da İstanbul’da oynanmasını bekleyebiliriz. Ancak aradaki tek fark, Milano ekibinin iki maçı da rakibinin sahasında oynamayı kabul etmesi idi. Scandicci ve Novara’nın böyle bir teklifi kabul etmediğini varsayarak mevcut duruma yakından bakmaya başlayalım sevgili voleybolseverler.

Maçların oynanacağı Maribor kentine KARAYOLU ile Scandicci’den 5 saat 40 dakika (608 km), Novara’dan ise 6 saat 10 dakikada (667 km) varabiliyorsunuz. Üstüne üstlük sınır kontrolü-vize uygulamasının olmaması, İtalyan taraftarlar için maçların oynanacağı yeni merkezi kısa süreli bir tatil haline getiriyor. Hem ziyaret hem ticaret misali.

Buna mukabil Maribor’a İstanbul’dan KARAYOLU ile ancak 15 saat 25 dakikada (1457 km) varabiliyorsunuz. Bu süreye geçeceğiniz ülkelere ait 4 sınır kapısındaki pasaport-vize kontrol süreleri dahil değil. Ne kadar adaletli bir ayarlama olmuş değil mi? Gel de CEV’in İtalyanları kollamadığına, ayarlamayı ne kadar adaletli yaptığına inanma!

Halbuki Koronavirüs İtalya’da çok yaygın olduğu ve bu durumun hiçbir şekilde bizim kabahatimiz olmadığı için maçların oynanacağı yeni salonun mutlaka Türkiye’ye daha yakın bir noktada olması gerekiyordu. Eczacıbaşı Vitra ve Fenerbahçe Opet’in bu durumu kabullendiği ve bundan dolayı bir sorun olmayacağı düşünülebilir. Ancak Avrupa’da voleybola en çok yatırımın yapıldığı ülkeye böyle bir yaklaşımda bulunulması asla kabul edilemez.

Eczacıbaşı ve Fenerbahçe taraftarları ile maçları izlemek isteyen diğer Türk voleybolseverler ne yapacak peki? O kadar da sorgulamayın, CEV’den daha mı iyi bileceksiniz?

Prestij mi dediniz?

Şampiyonlar Ligi, gerek kadınlar gerekse erkekler için kulüpler bazında Dünyanın en prestijli turnuvası olarak gösterilir. Gel gelelim o prestij, Koronavirüsün de etkisiyle (siz onu bahane olarak okuyun) bu sezon yerlerde sürünüyor. Yukarıda yazılı uygulamaların haricinde Carraro Imoco Conegliano ile Allianz MTV Stuttgart arasında oynanan diğer çeyrek final eşleşmesi, tek maç üzerinden oynandı. Almanya’da oynanan ilk maçı 3-0 kazanan Conegliano, turu doğrudan geçerek yarı finalin ilk ekibi oldu. Zira Alman temsilcisi, Koronavirüs korkusuyla İtalya’da oynanacak ikinci maça gerek olmadığını ve havlu attığını kabul etti. Böylelikle yalnızca kaybederek eleneceği bir maç için İtalya’daki 2 günlük kamp masrafından kurtulmakla kalmadı, aynı zamanda oyuncularının yorgunluğunu da bertaraf etmiş oldu. Nedense o eşleşme için iki maçı da başka bir yerde oynatmak kimsenin aklına gelmedi! Bir çeyrek finalinin ikinci maçı oynanmayan turnuvanın ne kadar prestijli olduğunu da sizlerin takdirine bırakıyorum.

Aynı durum, Erkekler CEV Kupası çeyrek finalinde oynanacak GFC Ajaccio -Leo Shoes Modena eşleşmesinde de yaşandı. Kendi evindeki ilk maçı set alamadan kaybeden Fransızlar, ikinci maça çıkmayarak kara geçmiş oldu. Bir dip not olarak Rüya takımı andıran İtalyan ekibinin yarı finalde Galatasaray HDI Sigorta ile eşleştiğini de ayrıca belirtelim.

Koronavirüs bahane, at suçu Türkiye’ye şahane!

Ekran görüntüsünden de anlayacağınız üzere CEV, bu eşleşmelerde fikstürün; “Türkiye Cumhuriyeti’nin aldığı önlemler nedeniyle değiştirildiğini” belirtiyor. Ancak CEV’in 06.03.2020 tarihli duyurusunda böyle bir ibare yer almıyor. Yani Avrupa Voleybolunu sömüren kuruluş, aklınca politika üretiyor ve fikstür değişikliği için “Çaktırmadan” Türkiye’yi sorumlu tutuyor! Bizim otoriteler bu uygulamaya ne tepki verdiler/verecekler bilemiyoruz. Ancak yazının yazıldığı saate kadar hiçbir kurumdan çıt çıkmadığını belirtmeliyiz.

Konuyla ilgili “Önlemleri alacak” olan kurumlardan T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile T.C. Dışişleri Bakanlığının bir açıklaması bulunmuyor. Yalnızca T.C. Sağlık Bakanlığının 29.02.2020 tarihli açıklamasında Türkiye ile İtalya arasında yapılan uçuşların geçici olarak durdurulduğu yer alıyor. Ancak bu durumun takımlarımızın daha farklı yollardan İtalya’ya gidişini engellemeyeceğini çocuklar bile biliyor. Kaldı ki, ekran görüntülerine bakıldığında hem İtalya, hem de Türkiye’de oynanacak maçlar için Türkiye Cumhuriyeti’nin sorumlu tutulduğu görülüyor. Bu da CEV’in son oyunu olarak karşımıza çıkıyor.

Teşekkür

Bu yazı, benim Voleybolunsesi’nde düzenli olarak yazdığım 200.yazı sevgili voleybolseverler. Türkiye’de çok az kişiye nasip olacak bu fırsatı bana veren eski/yeni Site Yöneticilerim Sayın Zeliha Işık, Begüm Doğanay ve Tolga Erdoğan ile yorumları ve geri bildirimleriyle bize her daim destek olan siz değerli okuyucularımıza sonsuz teşekkürü bir borç bilirim.

Voleybol dolu günler dileğiyle,

Kayhan Kösem

kkayhan@hotmail.com


Haberi Paylaş