“Çeyrek final maçının sabahı sınava girdim”

İtalya Kadınlar Seri A1 Ligi’nde Igor Gorgonzola Novara forması giyen Cristina Chirichella, Università Cattolica del Sacro Cuore’de Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümünden 110 derece puanı (onur derecesi) ile mezun oldu. Sahada başarılı bir sporcu olmasının yanında eğitim hayatını da en iyi şekilde yürüten yıldız oyuncunun bu konuyla ilgili görüşleri ta yer aldı.

İtalyan orta oyuncunun Sporcu Fonksiyonel Değerlendirme Yöntemleri alanında; Prof. Christel Galvani’nin tez danışmanlığı eşliğinde tamamladığı tezi, üniversite tarafından kabul edildi. Cattolica’ya katılma isteği Cattolica per lo Sport tarafından desteklenen oyuncunun bu alandaki ilerleyişi, üniversitenin profesyonel sporcu olan öğrencilerine yönelik Çift Kariyer programına katılmasıyla doğdu. Chirichella, sporu ve eğitimi bir arada götürdüğü bu yolculuğa başlangıcıyla ilgili: “Üniversiteye başladım çünkü bu projeyi duymuştum. Aynı zamanda telematik olmayan bir üniversitede okumak istedim, üniversite hayatının gerçekliğini yaşamam gerektiğini düşündüm. Bir süredir aklımda olan bir fikirdi, Spor Bilimleri’ne kaydolmak istiyordum. Tek problem derslere düzenli olarak katılmamın benim için neredeyse imkansız olmasıydı.” şeklinde konuştu.

Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümünden 110 derece ile mezun olan Cristina Chirichella: “Avrupa Şampiyonası sırasında tezimi yazıyordum. Yaz dönemi boyunca kitaplar bana hep eşlik etti. Olimpiyatlardan önce beş sınava girmeyi başardım. Ve son verdiğim sınavım Tokyo Olimpiyatları ile Avrupa Şampiyonası arasında oldu. Daha doğrusu çeyrek final maçının sabahıydı, sınava girdim ve öğleden sonra maça gittim. Çok mutluydum.” dedi.

2014-2015 sezonundan itibaren Igor Gorgonzola Novara forması giyen Chirichella’nın kariyerinde bir CEV Şampiyonlar Ligi, bir İtalya Ligi, üç İtalya Kupası, bir İtalya Süper Kupası şampiyonluğunun yanı sıra milli takımla bir Avrupa Şampiyonası şampiyonluğu ve bir Dünya Şampiyonası ikinciliği bulunuyor.

Haberin Fotoğrafları

Haberi Paylaş

Comments are closed.