Çin’de çözülemeyen antrenör problemi

Tokyo Olimpiyatları’na son şampiyon olarak katılan ancak grup aşamasında bekleneni veremeyerek Çin voleybol tarihinin en kötü sonuçlarından birine imza atan Çin kadın voleybol takımında antrenör problemi sürüyor. Ülkenin en önemli voleybol figürlerinden biri olan ve takımıyla sayısız başarı yakalayan Lang Ping’in Tokyo 2020 sonrası verdiği istifa kararının ardından antrenör arayışına giren Çin Voleybol Federasyonu, henüz sonuca ulaşmış değil ancak bazı isimler bu önemli görev için öne çıkıyor.

Çin’de baş antrenörlük için voleybolseverlerin aklına gelen ilk isim yeniden Lang Ping. Min News’in haberine göre bu konuda CCTV Haber Ağı’nın incelemesinde deneyimli antrenörün Çin kadın voleybol takımıyla önceki turnuvalarda zorlukların üstesinden gelme ve takım ruhunu teşvik etme gibi özelliklerine değiniliyor.

Lang Ping dışında takıma yeni bir baş antrenör arayışında da olan Çin’de diğer adaylardan biri Tianjin kadın voleybol takımını çalıştıran ve geçmişte Çin kadın milli takımında yardımcı antrenörlük görevinde bulunan Wang Baoquan. Milli takımın Zhu Ting, Li Yingying, Yao Di, Yuan Xinyue, Wang Yuanyuan gibi önemli oyuncularıyla kulüpte de çalışma fırsatı bulan koç takıma aşinalığı konusunda avantaja sahip görünüyor.

Çin milli takımıyla 2004 Atina Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan ve ülke voleybolunun önemli isimlerinden biri haline gelen efsane smaçör Yang Hao da Çin milli takımının baş antrenörlüğü için anılan isimlerin başında geliyor. Voleybolu bırakan ve kariyerine antrenör olarak devam eden 1980 doğumlu Yang Hao’nun da edindiği deneyimle bu görevde başarılı olabileceği düşünülüyor.

Uluslararası turnuvalarda Lang Ping’in ekibinde görmeye alışkın olduğumuz Çinli antrenör An Jiajie de baş antrenörlük için akla gelen isimlerden biri. Lang Ping’in koçluk felsefelerine aşina olmasıyla ön plana çıkan 1972 doğumlu An Jiajie’nin de takımın başına geçmesi olası duruyor.

Haberi Paylaş

Comments are closed.