Dikkat kontrol var!

Dünya yeni bir kurumla tanışalı aslında fazla olmadı. Ancak, sporun tüm dengelerini alt üst etti. Dünya Anti Doping Ajansı yani, bilinen kısa adıyla WADA.. Bizde ise Hacettepe Doping Merkezi.. Ve bu merkez artık sahalara iniyor..

Halter, Güreş, Atletizm, Boks gibi amatör branşlar, “doping”in en fazla kullanıldığı spor alanları. Özellikle eski doğu bloku ülkelerinin başarı için sıkça başvurduğu doping ile mücadeleye inanılmaz bütçeler ayrıldı. Hatta dopingin kendi sektörü oluştu. İlaç üreten firmalar, bu ilacın tahlillerde bulunmasını önleyen siliciler, yeni metodlar, vs vs vs…

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), buna dur demek için WADA’ya öncülük etti. Tam yetki ile donatılan bu yeni kurum, kötü niyetli sporcuların adeta kâbusu oldu. Evinizde uyurken, kampta antrenman yaparken veya tam yarışmaya çıkarken karşılarında bir WADA görevlisini bulabiliyorlar. Bu kontrollere gık diyemiyorsunuz.

İşte ünlü bayan atletimiz Süreyya Ayhan Kop. Amerika’nın ücra köşesinde WADA’ya yakalandı. Doping testine girdi. Numunesi pozitif çıktı.. Spor hayatı bitti. Örnekleri çoğaltmak mümkün..

Halter gibi güce dayalı branşlar, arka arkaya tespit edilen doping vakaları nedeniyle olimpiyatlardan atılmayla karşı karşıya.

Geçtiğimiz günlerde Basketbol Federasyonu, Hacettepe Doping Merkezi ile bir sözleşme imzaladı. Tıpkı Voleybol Federasyonu gibi.. Artık lig maçlarında sporculara doping kontrolü yapılacak. Basketbol başladı, voleybolda da uygulama yakındır.

Gecikmiş bir uygulamanın neler getireceğini aslında bizler de merak ediyoruz.. Eğitim ve kültür seviyesinin daha yüksek olduğu Voleybol’da, insan sağlığına büyük zararı olan doping kullanımının ne boyutta olduğunu göreceğiz. Benim tahminim, bu doping illetine hiçbir sporcunun tenezzül etmeyeceği yönünde. Ancak, basketbol için de aynı duyguları besliyorduk. Ama orada da birçok doping vakasına rastlandı. Demek ki, eğitim de bir yere kadar.

Doping kontrolünün tüm branşlarda, taviz verilmeden yapılması şart. Çürük elmalarla, sağlamların mutlaka ayrılması, temizlenmesi gerekiyor.

Murat TARHAN
murattarhan56@gmail.com

 


Haberi Paylaş

Comments are closed.